yanık kokusunu gidermek - yanık yemek kokusunu temizlemek - yanmış yemek kokusu

Önce yanık kokusuna neden olan her türlü nesneyi evinizin dışına çıkarın mutfakta iyi bir temizlik yapın perde avize örtü ne varsa yıkayın ve sonra da evinizin güzel kokmasını sağlayın.
Mutfaktaki yanık kokusunu gidermek için; yanan ocağın üzerine birkaç damla sirke dökülebilir.

Havalandırmaya temiz havaya rağmen eve koku sinmişse de kalorifer üzerine koyduğunuz su dolu bir kabın içine birkaç damla güzel kokulu parfüm damlatın. Kalorifer yandığı sürece bu koku evinizemutfağınıza yayılır.

Dibi yanmış tencereler nasıl temizlenir

Yapışmayan tava ve tencereler bizi bu dertten uzaklaştırsa da yemeğin yanması başımıza gelmeyen birşey değil. Temizlemesi ise işin en can sıkıcı yanı. Tencerenin dibinde kalan yanık yemekleri temizlemek için şöyle bir yöntem öneriliyor:

1)
Tencereyi su ile doldurun. İçine biraz bulaşık deterjanı ekleyin ve kaynamaya bırakın. Fokurdamaya başladıktan sonra birkaç dakika daha tutun ve ocaktan alın. İçindeki suyla birlikte bir saat kadar bekletin.

2)
Tencereyi birkez daha temizleyin.

3)
Hala yapışmış yemek kaldıysa tencerenin dibine karbonat serpip üstüne su ekleyin. Bir gece o şekilde kalsın. Ertesi gün 2 yemek kaşığı kadar sirke ve su ekleyip bir kez daha kaynatın. 10 dakika kadar fokurdasın. Yemek artıkları iyice çıktıysa son temizlemeyi yapabilirsiniz. Aksi taktirde içindeki karışımla bir gece daha bekletip öyle temizleyin.