Bayanların çoğu giysi alışverişine bayılır. Peki aldıklarımızı nasıl ilk günkü gibi koruruz uzun bir zaman muhafaza ederiz oysa her giysinin farklı muhafaza edilmesi gerekir.

Yaz mevsimini sürerken yazın en çok rağbet gören kumaş cinsi olan ketenden biraz bahsedelim. Keten her ne kadar kolay buruşan vücudumuzun formunu ve kıvrımlarını üzerinde besleyen bir kumaş türü de olsa yaz için oldukça sağlıklı ve havadar bir kumaş cinsi. Bakımına gelince; aldığınız ürünün yıkama talimatına dikkat etmek harfiyen uygulamak gerekir. Keten rengi ne olursa olsun sıcak suda yıkanmamalıdır. Soğuk suda çamaşır makinesinin kısa programında ve az deterjanla yıkanmalıdır keten. Elde yıkıyor iseniz yarım saat deterjanla suya bastırmanızı daha sonra yıkama işlemine geçmenizi tavsiye ederim. Ancak geceden suya bastırmak tiftiklenme sorunu yaratabilmektedir bizden söylemesi. Hele keten giysinizi çok hafif nemli iken ütülerseniz sonuç daha başarılı olacaktır. Pres ütü kullanıyorsanız çok sıcak yerine ılık ısıda bir dereceye ayarlamanızda fayda var.

Mayoya gelince; sentetik bir kumaş türü olan mayo kumaşları çok kolay deforme olabilme özelliğine sahip. Özellikle çocuklarımız deniz kenarında kumda oynamayı çok sever. Bundan kaynaklanan doğal sürtünme ve tuzlu su mayoya zarar verir. Özellikle klorlu havuzdan ve deniz suyundan çıktıktan sonra bolca durulamanız gerekir. Gün içinde de direkt güneş ışığında kurutmak yerine gölgede rüzgarlı bir yere asabilir veya kurutabilirsiniz. Gün bitiminde mayoların içindeki astar kumaşlı olan bölgeyi beyaz sabun yardımı ile temizlemeniz ılık suda durulamanız kesinlikle deterjan kullanmamanız gerekmektedir. Çamaşır makinesinde de yıkama yapmamalısınız. Eğer fosforlu renklere sahip bir mayo kullanılıyorsa sadece soğuk suda durulayıp gerekiyorsa beyaz sabun yardımı ile temizleyebilirsiniz. Bu şekilde uygulama yapmazsanız ertesi seneye bazı bölgeleri erimiş renkleri soluk ve lastikleri gevşemiş bir ürün ile baş başa kalırsınız.

Piyasada oldukça yaygınlaşan viskon giysileri ise mümkünse sonbahar ilkbahar veya kışın giymenizi tavsiye ederim. Vücudunuzdaki gözeneklerin daha rahat hava alabilmesi kumaşın ter ile birleşip leke tutmaması için. Kumaş türü olarak oldukça rahat temizlenen viskon elde deterjanla birkaç kez çitilemeyle kirinden arınır. Ancak hassas olan viskonu yıkama işleminden sonra sererek kurutmakta fayda var. Kurutma makinesinde kurutmak giysinizin şekline zarar verebilir. Sıcak olarak da ütüleyebilirsiniz. Polyester giysiler ise kesinlikle rutubeti yüksek ve sıcaklık derecesi fazla günlerde giyilmemesi gereken bir kumaş türü. Bu giysi türü ne yazık ki teri içinde hapsettiğinden ter kokularına ve cildinizin nemden tahriş olmasına sebebiyet verir ve ancak elde veya makinede düşük ısıda bile yıkanabilme ve kirden kolayca arınma özelliğine sahiptir. Koton gömleklerinizi çamaşırlarınızla birlikte yıkayabilirsiniz hiçbir sorun olmaz. Polyester ve koton karışımı olanlarıysa elde yıkarken fazla çitilememeniz gerekir.

İnsan tenine en uyumlu kumaş cinsi olan ipek fazla çitilenmemesi soğuğa yakın ılık suda yıkanıp soğuk su ile durulanması gereken bir tür. Ne renk olursa olsun kesinlikle çamaşır suyu kullanımına izin vermeyen ipek; kurutma makinesine dayanıklı olmadığı gibi direkt güneş ışığını da hiç sevmez. Güneşte rengi matlaşır ve cildi rahatlatan yumuşaklığını kaybeder. Kuru temizleme imkanınız varsa tercih edin tersinden dikişlerine bastırmadan ütülemeyi de unutmayın