Yatak alırken dikkat edilmesi gerekenler :

Ömrümüzün üçte birini geçridiğimiz yatağımızı seçerken dikkatli olmalıyız. İhtiyacımıza cevap verebilecek doğru yatağı seçerken boyut yay sistemi vs gibi konulara dikkat etmeliyiz...

Yatak seçerken boyu ne olmalı?


Yatak almanın altın kuralı odanızın müsaade ettiği ölçüde mümkün olduğunca büyük bir yatak almaktır. Küçük ebattaki yataklar uyku kalitesini büyük ölçüde düşürür. İdeal yatağın boyu en uzun partnerden en az 10-15 cm uzun eni ise minimum 130 cm olmalıdır.

Doğru yatak ( şilte) nasıl olmalı?
Şilte satın alırken sormanız gereken belli başlı sorular vardır. Şiltede giydirme ray sistemi olup olmadığı varsa kaç tane olduğu hangi dolgu malzemelerinin kullanıldığı ve şilteyi kaplayan kumaş malzemesinin neden yapıldığı yatağın sert orta-sert yumuşak olup olmadığı gibi.

Giydirme yay sistemi eski tip açık yay sistemine kıyasla çok daha konforludur çünkü giydirme yay sisteminde yaylar vücudu sarar. Böylece partneriniz yatakta döndüğünde ya da yer değiştirdiğinde sizi uyandırmaz. Giydirme yay sistemi arttıkça yatağın dengeleyici özelliği de artar.

Vücudunuzu en iyi derecede saran ve bel boşluğunuzu en iyi ölçüde doldurabilen bir şilteyi tercih edin. Kaliteli bir yatağın yaylarının etrafında ipek kaşmir yün ya da keten gibi dolgu malzemesi bulunur. Dolgu malzemesinin oranı arttıkça şiltenin konforu da artar. Dolgu malzemeleri genellikle kapitone dokuma ile sabitlenir.

Yumuşak şiltelerin viskon gibi hassas kumaşla kaplanması gerekir sert şiltelerse keten gibi daha sık dokulu kılıf gerektirir. Seçtiğiniz şiltenin yumuşak sert ya da orta sert oluşuyla sırt ya da bel ağrılarınız arasında pek de ilgi yoktur.


Şilte yumuşak mı Sert mi yoksa ortopedik mi olmalı?

Nasıl bir şilte seçtiğiniz daha ziyade sizin vücut yapınıza bağlıdır. Örneğin ince yapılı bir insan sert bir yatak tercih etmek yerine vücudunu destekleyici bir şilte tercih etmelidir. Benzer biçimde kilolu olan bir insan da yumuşak şiltede yatmaktan kaçınmalıdır. Sırt ağrısı olan insanlar daha sert ya da ortopedik bir şilteye ihtiyaçları olduğunu düşünür.

Halbuki vücut yapınızı en iyi destekleyen şilte ekstra sert bir şilteden daha konforlu olacaktır. Partnerinizle vücut ağırlıklarınız çok farklıysa değişik özelliklere sahip iki ayrı şilte alıp birbirine uyku pedi yardımıyla birleştirebilirsiniz. Ya da her iki tarafı farklı özellikte olan tek bir şilte de alabilirsiniz. Ayrıca şiltenin yeterli sayıda hava deliğinin olmasına dikkat edin.


...