HANGİ BALIK HANGİ MEVSİM YENİR

Hangi Balık Hangi Mevsim Hangi Ay Lezzetlidir?

Her balığın lezzetli olduğu zaman farklıdır. Her balığı her mevsim bulamadığınız gibi hepsinin tutulma mevsimi ve lezzetli oldukları zamanlar farklıdır.

İşte aylara göre en lezeetli balığı ne zaman bulabileceğinizin kısa bir listesi.

Ocak
Uskumru lüfer palamut istavrit lezzetini korur. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop kofana ve mezgit ise pazarlarda kolayca bulunur. Tekir ve kırlangıç; bolca avlanır. Barbunya kılıç ve mercan az tutulur.

Şubat
Şubatta başlayan kalkan mevsimi mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Tekir bolca çıkar. Uskumru lüfer palamut ise yağını kaybetmeye başlar. Gürnüşbalığı ve kefal lezzetle yenir.

Mart
Kefal levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Uskumru çiroz olmaya yüz tutmuştur; tavası ve pilakisi yapılabilir. Gürnüşbalığı fazlaca çıkmaya başlar. Lüfer ve palamut yağını kaybettiğinden sadece tava ve pilaki yapılmaya elverişlidir. Kofananın ise ızgarası olur. Tekir lezzetlidir.

Nisan
Kalkanın en bol zamanıdır. Mercan levrek kılıç ve kırlangıç bolca çıkmaya baslar. Bu nedenle diğer aylara göre daha ucuzdurlar. Ancak kılıç çok lezzetli değildir. Gürnüşbalığı kefal mezgit tekir ve barbunya çok tutulur. Eşkina bu ayda görülür.

Mayıs
Levrek barbunya dil balığı tekir kılıç ve iskorpit zevkle yenir. Fazlaca çıktığından her gün pazarlarda bulmak mümkündür. Uskumru torik palamut hamsi ve istavrit yağlarını kaybetmişlerdir. Kefal ise lezzetlidir.

HaziranHaziranda balık az tutulur. Dip balıkları yumurtalarını dökmüş olduklarından dağınık gezerler. Bu nedenle balıkçılık açısından verimsiz bir aydır. Tekir barbunya mercan levrek ve eşkina bulunur; ama pahalıdırlar.

Temmuz
Mevsimi başlayan sardalya ekim ortasına kadar lezzetini sürdürür istavrit ile uskumru kızartmaya ve haşlamaya elverişlidir. Tekir ve barbunya lezzetli kefal ise lezzetsizdir.

Ağustos
Çingene palarnutu mevsimi açılır. Boyu uskumru kadar ya da biraz daha iridir. Sardalyanın en lezzetli zamanıdır. Ağustos ayında kılıcın tadına doyum olmaz izmarit lezzetini bulmuştur. Kefal tavsiye edilmez.

Eylül
Sardalya ve kılıç lezzetlidir. Palamut irileşir her türlü pişirmeye elverişlidir. Lüfer bu dönem pahalıdır istavrit ve kırlangıç bolca çıkar.

Ekim
Geçici balıkların yazın Karadeniz'de beslenip Marmara'ya göçe başladıkları dönemdir. Bu nedenle bol miktarda balık çıkar. Uskumru turfanda olarak kendini gösterir. Lüfer tam lezzetini kazanmıştır istavrit yağlanmıştır. Palamut bolca çıkar. Tekir barbunya kılıç levrek mercan sardunya eşkina torik izmarit gibi balıkları ucuz almak mümkündür.

Kasım
Uskumrunun en iyi zamanıdır. Torik akışı başlamıştır. Pisinin en lezzetli olduğu aydır. Ekim ayında bol bulunan ve'lezzetii olan balıklar kasım ayında da vardır.

Aralık
Uskumru lüfer palamut ve torik yağlı olduklarından her türlü pişirilebilirler. Hamsi lezzetlidir. Tekir bol bulunur.

Afiyet Olsun