Banyo

Duştan sonra her gün 3 dakikanızı ayırın


Küvetiniz temizlemek için 30 saniye fiskıye tutun. Günlük kirinizi küvetten temizlemiş olursunuz.

Tuvaleti temizlemek için 1 dakika. Tuvalet temiz olması gereken en önemli yerdir. İyice dezenfekte olduğundan emin olun.

1 dakikada yerleri silin

Kağıt havlu ya da suyu emebilecek bir bezle yeri silin.
Her iki haftada 14 dakikanızı ayırın

1 dakikada tuvaleti dezenfekte edin. Temizleyici spreyler sıkın bir süre bekleyin ve sifonu çekin. Yerleri de dezenfekte edecek bir temizleyici kullanarak temizleyin.

2 dakikada lavaboyu temizleyin. Kıyafetlerinizi koruyan spreyler gibi lavabonun yüzeyini kouyan spreyler de vardır. Toz bırakmayan bir bez ile banyo aynasını muslukları da silin.

Duşunuzu temizlemek 5 dakika. Duvarların kirecini temizleyen spreyler ya da toz deterjanlarla seramiklerinizi musluklarınızı (musluklara her spreyi sıkmayın zarar verip vermediğini okuyun) temizleyebilirsiniz.
3 dakikada tuvaleti temizlemeyi bitirin.

Tuvaletinizin dışına ve içine sıktığınız spreyi yaklaşık 7 dakika beklettikten sonra içini fırça ile ovun. Dış yüzeyini de nemli bezle silin.

Yer bezi ya da sağplı bezle yerleri 3 dakika silin
Tuvalet ve banyonun en kirli yerleri lavabo altlarıdır. Burayı kuru ya da ıslak bir bezle silin. Gerekmedikçe fırçalamayın.

Oturma Odası

Her akşam yatmadan önce 3 dakikanızı ayırın


2 dakikada dağınıklığı toplayın.
Kullanmadığınız ve okumadığınız gazete ve dergileri kaldırın.
Odanın halı olmayan bölümlerini 1 dakikada silin.
Her iki haftada bir 12 dakikanızı ayırın

7 dakikada klima raflar sehpalar pencere önlerini tüy ve toz bırakmayan bir bezle silin. Duvarlarınızın da nemli bir bezle tozunu alın.

Yerleri süpürüp silmek için 5 dakikanızı ayırın

Öncelikle süpürge ile yerlerinizi ve halılarınızı süpürün. İlk önce halı olmayan kıyı ve köşeleri sonra halıları süpürün. Halısız yerler için daha az zaman harcarsınız.

Yatak Odası

Her gün oturma odasına geçmeden önce 2 dakikanızı yatak odanız için ayırın


1 dakikada yatağınızı yapın. Yatağınızın üstünü örtün ve yastıklarınızı kabartın. Dağınık elbiselerinizi 30 saniyede toplayın. Elbizenizin üzerindeki saçları alın tozları gerekirse fırçalayın.
Her iki haftada bir 6 dakikanızı ayırın


3 dakikada yatağınızı alt üst edin. Kılıflarınızı sıcak derecede yıkayın.
3 dakikada yeri silip süpürün.

Hızlı Temizlik Yapmanın 5 Altın Kuralı


1.Günde 5 dakikanızı evinizin dağınık odalarını toparlamaya ayırın. Dağınık evi topladıktan sonra temizlemek zaman alabilir. Toplu olan odaları daha kısa sürede ve iyi temizlemek mümkün olabilir.

2.Kolay kullanabileceğiniz temizleyicileriniz olsun. Banyo ve mutfak lavabolarının altını temizlemek için gerekli malzemeleriniz olsun.

3.Temizlik bezlerini kullanarak temizlik yapın. Diğer bezler temizlemekten çok kirketmenize neden olabilir.

4.Etkili ve planlı çalışın. Bir işi eksik yaptığınız için yerleri ya da kıyafetlerinizi tekrar tekrar temizlemek zorunda kalmayın.

5.Her odayı kurudan ıslağa doğru tepeden tırnağa temizleyin. Kirli yerlerden gelen şeylerin temiz yerleri kirletmemesi için temiz odalarınızı kilitleyin. Yerleri silmeden önce mutlaka kuru temizleme yapmış olun.

Alıntıdır.