Canan Karatay: Bebeğinize zeytinyağı içirin

Prof. Dr. Canan Karatay ebeveynlere bebeğin gazının gitmesi için biberon ya da bebek mamasına bir çay kaşığı zeytinyağı koymalarını önerdi.

Zeytinyağının kalp başta olmak üzere vücudun birçok organına faydalı olduğunu vurgulayan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay zeytinyağı kullanımının artırılması gerektiğini söyledi.
Zeytinyağını anne sütüyle kıyaslayan Karatay şöyle konuştu: "Zeytinyağı en sağlıklı meyve suyudur. Zeytinyağı anne sütünün aynısıdır. Çünkü ana sütünde ne varsa zeytinyağında da aynısı var. Tabii soğuk sıkım sağlıklı bozulmamış içine başka şeyler katılmamış zeytinyağından bahsediyorum. Anne sütünden hiçbir farkı yoktur. Doğanın biz yetişkinlere sunduğu bir ana sütüdür. Çocuklara zeytinyağı verebilirsiniz. Bunun bir tek farkı vardır; ana sütünde hayvansal kolesterol zeytinyağında ise bitkisel kolesterol vardır.


Kolesterol olmasa şu yeşil yaprak dahi olmaz. Şeker ve kolesterol hepsinde var. Zeytinyağını meyve suyu olarak tüketebilirsiniz. Bebeklerinize çok rahatlıkla içirebilirsiniz.
Bebeklerin biberonlarının içine veya bebek mamalarının içlerine bir küçük çay kaşığı zeytinyağı koyabilirsiniz. Bebeklerin gazı gider rahatlar ve büyümesi de kolaylaşır."
Karatay zeytinyağının her yaşta tüketilmesinin sağlığa faydalı olacağını da sözlerine ekledi.