Antibiyotiğin çocuklara 6 büyük zararı

Gereksiz yere kullanılan antibiyotikler fayda sağlamadıkları gibi çocuklarda çok ciddi sorunlar oluşturabiliyor.


Bakterilerin tedavisi için yeni Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]ler üretilse bile aşırı kullanım nedeniyle çok erken dönemde yeniden direnç gelişiyor. Bu kısırdöngü de maalesef her zaman bakteriler lehine işliyor ve tüm dünyada tedavi edilemeyen enfeksiyonlara yol açıyor.
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları / Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan Özen gelişigüzel kullanılan antibiyotiklerin tedavide etkisiz kalmalarının yanı sıra çocuklarda pek çok ciddi sağlık sorununa da adeta davetiye çıkardığına dikkat çekiyor.

İşte antibiyotik kullanımının çocuklara 6 büyük zararı:
1. Antibiyotik ilişkili ishal yapıyor
Antibiyotik ilişkili ishal antibiyotik tedavisi sırasında oluşan pek çok yan etkinin arasında ilk sırada yer alıyor. İshal her ne kadar çoğunlukla hafif bulgularla seyretse de ciddi bir bakteriyel enfeksiyon sırasında antibiyotiği değiştirmek veya kesmek çocuğu ciddi sıkıntıya sokabiliyor.
2. Bağışıklık sistemine zarar veriyor
Özellikle influenza benzeri gribal etkenlere karşı bağışıklık sistemi zayıf düşüyor ve normalde 3-5 gün arası sürecek olan enfeksiyonlar uzadıkları gibi daha ağır seyrediyor. Bu yüzden sık antibiyotik kullanan çocuklarmukozalenfeksiyon denilen sinüzit orta kulak iltihabızatürre farenjit ve ishale daha sık yakalanıyor.3. Obeziteye neden oluyor
Yapılan bir çalışma; 2 yaş altında geniş etkili antibiyotik kullanan çocukların yüzde 20 gibi yüksek bir oranının henüz 5 yaşındayken obeziteye yakalandıklarını ortaya koydu.
4. Alerjiyi tetikliyor
Flora bozukluğunun özellikle küçük yaşlarda artan antibiyotik kullanımına bağlı olduğu artık daha net olarak biliniyor.
5. Böbrek yetmezliğine yol açıyor
Akut böbrek yetmezliğinin en az beşte biri kullanılan ilaçlar nedeniyle oluyor. Her ne kadar ilaç kullanımının bırakılmasıyla böbrek yetmezliği çoğunlukla düzelse de hastanede yatış ve pek çok müdahale gerekiyor.
6. Karaciğer fonksiyonlarını bozuyor
Yaklaşık 900 civarı ilaç ve bitkisel karışım karaciğer toksisitesine sebep oluyor ve ölümcül seyreden karaciğer yetmezliğinin yüzde 20-40’ı gibi yüksek bir oranını oluşturuyor. Karaciğer nakli gerektiren hastalıkların da önemli bir kısmı ilaç kullanımına bağlı gelişiyor. Antibiyotik kullanımı nedeniyle karaciğer toksisitesi sık görülüyor.