Evde Wi-Fi bebeklerde kanser riskini artırıyor

İnsanoğlunun yaşamını kolaylaştırmak için hızla gelişmeye devam eden teknoloji ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.
Kanser kalp krizi diyabet ve obezite 21. yüzyılın en yaygın ve en ölümcül hastalıkları olarak karşımıza çıkarken üreme sağlığı da ciddi tehdit altında. Uzmanlar tüm bu hastalıkları tetikleyen en büyük düşman olarak da elektromanyetik radyasyonu görüyor.
Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Şeker basit önlemlerle elektromanyetik kirliliğin zararlarının en aza indirilebileceğine dikkat çekerken anne babaları da kablosuz internet ve cep telefonu kullanımı konusunda uyardı. Şeker “Evlerde wi-fi ve kablosuz bebek alarmı kullanmak kafatası zaten ince olan bebeklerde kanser riskini ciddi oranda artırıyor” dedi.
Bilim dünyasının her fırsatta uyarmasına rağmen hala gerekli tedbirlerin yeterince alınmadığı elektromanyetik kirliliğe karşı Marmara Belediyeler Birliği (MBB) harekete geçti. Birlik insanın duyu organlarıyla etkilerini kısa vadede fark edemediği elektromanyetik alan kirliliği konusunda belediyelerin neler yapabileceğini tartışmaya açtı ve bunun ilk adımı olarak da “Elektromanyetik Alan Kirliliği ve Toplum Sağlığına Etkileri” konulu bir seminer düzenledi.
- Wi-Fi kullanımı bebeklerde kanser riskini artırıyor…
İnsanoğlunun yüz yıl öncesinin tüm hastalıklarına çözüm bulduğuna fakat elektrik enerjisi kaynaklı hastalıkların henüz çözülemediğine dikkat çeken Prof. Şeker özellikle bebek sahibi anne babaları uyardı. Evlerde wi – fi ve kablosuz bebek alarmlarının büyük bir tehlike olduğunu belirten Şeker “Wi-Fi ve kablosuz bebek alarmları evin içinde tehlikeli bir radyasyon dalgası oluşturuyor. Bu dalgalar zaten kafatası ince olan bebeklerin beyinlerine direkt nüfuz ediyor. Bu da bebeklerde kanser riskini arttırırken davranışssal bozukluklara da neden oluyor” dedi.
Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Şeker cep telefonu ve bilgisayar kullanımı konusunda da uyarılarda bulundu.
- Cep telefonu görüşmelerinin mümkün olduğunca kısa tutun.
- Çocuklara kullandırtmayın ve telefonu çocukların yakınında bulundurmayın.
- Mümkün olduğunca kulaklık kullanın.
-Telefonu kulağınıza yapıştırmayın mesafe bırakın. Sinyalin az olduğu yerlerde telefonla konuşmayın. Ayrıca laptopları kucakta ve şarjdayken kullanmayın.