Çocukların kullandığı bu bilekliklerde kanser riski

Yapılan denetim sonucunda çocukların bileklik olarak kullandıkları renkli lastiklerdeki 554 ürünün 20'sinde kansere yol açan 'fitalat' maddesi tespit edildi.


AA'nın haberine göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çocukların bileklik yapmak için kullandıkları renkli lastiklere yönelik denetleme yaptı. Bu denetim sonucunda 554 ürünün 20'sinde kansere yol açan 'fitalat' maddesi tespit edildi.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; son zamanlarda basında sıkça yer alan çocukların bileklik yapmak için kullandıkları renkli lastiklerin kanserojen madde içerdiği yönündeki haberler ihbar kabul edildi.
20 üründe fitalat maddesi tespit edildi

İstanbul İl Müdürlüğü ekipleri ilk aşamada 5 ayrı firmanın 554 ürününü denetledi. Numune alınarak teste gönderilen ürünlere fitalat ve ağır metal testleri uygulanması sonucunda 20 üründe fitalat maddesi tespit edildi.
Açıklamada sağlığa zararlı fitalat tespit edilen ürünlerle ilgili gerekli idari işlemlerin yapılacağı ve söz konusu ürünlere ilişkin denetimlere ilerleyen günlerde de devam edileceği kaydedildi.
Tedbiri elden bırakmayın

Siz tedbiri elden bırakmayın çocuklarınızı bu bilekliklerden uzak tutun.