Çocuklarda Diş Sağlığı İçinÇocuklarda süt disleri 6. aydan itibaren agiz içersine gelmeye baslar. Çocuk 25 yasina geldiginde sürme tamamlanmis olur ancak bu sürme zamani her çocuk için ayni degildir. Genellikle dis çikartmaya yakin;
Çocugunuzun tükürük akisinda artma olur.
Çocugunuz sürekli damagini sert bir cisimle kasima istegi duyar.
Huzursuzluk hisseder.
Istahinda azalma olur.
Atesi çikar.
Disetlerinde kizarma ve sisme görülebilir.

Böyle bir durumda çocugunuzu rahatlatmak için dis hekiminin önerdigi agri kesici kremleri ve jelleri dis çikartacagi bölgelere sürebilirsiniz. Ortodonti Uzmani Dr. Günseli Agaoglu Uygur: “Soguk dis kasiyicilari veya damaga soguk temiz bir bezle yapacaginiz masaj da bebeginizi bir parça rahatlatabilir. Bazi bebeklerde ön grup süt dislerinin çikisinda sorun yasanmaz ancak arkadaki süt azilari gelirken problem olabilir. Normal beslenen ve gelisen bir çocukta dislerin erken ya da geç sürmesi önemli degildir disler tamamlandiginda toplam 20 adet süt disi olur.”diyor ve zor bir süreç olan dis çikarma döneminde sabirli davranarak bebeginize yardimci olmaniz gerektigini söylüyor.

Emzik ya da biberonun ucunu sekerli bir gidaya batirarak vermeniz hem çocugunuzun diyeti açisindan sakincalidir hem de ileride zor birakabilecegi zararli bir aliskanlik kazanmasina neden olur.

Biberon ve emzik seçimi
Emzik seçimi çocugunuzun gelismekte olan damak yapisi için çok önemlidir. Birkaç çesit emzik alip çocugunuzun bu emzikler arasindan seçim yapmasini beklemeniz hatali bir davranis olur. Yassi ve damak formunu daha iyi taklit eden ortodontik emzikleri tercih etmelisiniz. Ayrica emzigi ve biberonu mikroptan arindirmaniz gerekir.

Emzik ya da biberonun ucunu sekerli bir gidaya batirarak vermeniz hem çocugunuzun diyeti açisindan sakincalidir hem de ileride zor birakabilecegi zararli bir aliskanlik kazanmasina neden olur. Emzik ve biberon kullanimini en geç 25 yasinda biraktirmaniz gerekir. Aksi halde çocugunuz damakta ve dislerde problemler baslar.

Bebeklik döneminde ve 3 yasina kadar dis macunu kullanmamaya özen gösterin.

Dis firçalama aliskanligi ve dis firçasi seçimi
Dis firçalama aliskanligi çocugunuzun süt azi dislerinin çikmasiyla birlikte (Ortalama 2-2.5 yas) baslamalidir. Bu yaslarda önemli olan; çocugunuza bu aliskanligi kazandirabilmenizdir. Okul öncesi çocuklarda dis firçalama teknigi yetersiz kalabilir. Bu nedenle çocugunuz disini firçalarken ona eslik etmeniz ya da en azindan onu kontrol etmeniz gerekir. Çocuklar genellikle ön dislerinin görünen yüzeylerini firçalayip geride kalan azi dislerini ve disetlerini firçalamazlar. Oysaki çürüklere en sik arka bölgedeki azi dislerinin çigneyici yüzeylerinde rastlanmaktadir. Bu yaslarda çocugunuzun günde 2 kez (sabah kahvaltisindan sonra ve gece yatmadan önce) disini firçalamasi yeterli olur; özellikle gece uykusu gelmeden önce firçalama yapmasina gayret etmelisiniz. Aksi halde kaliteli bir temizlik olmaz. Firça seçiminde ise; çocugunuzun agiz büyüklügüne uygun yumusak killi firçalari tercih edebilirsiniz. Yetiskinlerde oldugu gibi çocuklarin da dis firçalari yaklasik 3 ayda bir degistirilmelidir. Bebeklik döneminde ve 3 yasina kadar dis macunu kullanmamaya özen gösterin. 3 yasindan itibaren ise firçanin üzerine leblebi büyüklügünde florürlü bir dis macun sürmeniz yeterli olacaktir.

Süt dislerinin önemi
Süt disleri çocugunuzun uygun sekilde çigneyerek iyi beslenmesine ve kelimeleri dogru çikartmasi sonucu konusma aliskanliginin gelismesine olanak saglar. Ayrica süt disleri ileride çikacak olan sürekli dislerin rehberligini yaparlar. Çocugunuzun süt dislerindeki çürükleri “Ileride nasil olsa degisecek.” mantigiyla tedavi ettirmezseniz bu durum kroniklesen dis iltihaplarina neden olabilir. Ön bölgedeki çürükler çocugunuzu psikolojik yönden etkileyebilir; çocugunuz gülmeye çekinebilir içine kapanabilir. Eger süt dislerini zamanindan önce çekerseniz o bölgede bir bosluk olusur ve alttan sürekli dis gelip yerine oturuncaya kadar ilk çikan 6 yas azilari ön tarafa dogru yürüyerek yer darligi yaratirlar. Bu da ileriki yaslarda ortodontik bozukluga neden olur. Çocugunuzun süt disleri çikarken bazi problemler olusabilir. Bunlar;

Çocugunuzun disi agridiginda
Çocugunuzun dis agrisi oldugunda mümkün olan en kisa sürede bir dis hekiminden yardim almalisiniz. Dis hekimi görünceye kadar çocugunuza aliskin oldugu bir agri kesici verebilir agriyan disin çevresini temizleyerek yiyecek artiklarini uzaklastirabilirsiniz. Hiçbir durumda disin üzerine aspirin ya da benzeri ilaçlar koymayin.

Eger çarpma ve düsme sonucu çocugunuzun dislerinde kirilma ya da yerinden çikma söz konusu olursa vakit geçirmeden bir çocuk dis hekimine gitmelisiniz.

Dis kiriklari
Eger çarpma ve düsme sonucu çocugunuzun dislerinde kirilma ya da yerinden çikma söz konusu olursa vakit geçirmeden bir çocuk dis hekimine gitmelisiniz. Travma sonucu çocugunuzun disleri çene kemigi içersine gömülebilir. Çarpma düsme nedeniyle tamamen gömülen disler genellikle tekrar çikarlar. Travma alan dis süt disiyse alttan gelecek olan sürekli dislerde de problem olabilir. Bu gibi durumlarda yarali bölgeyi ilik su ile temizlemeli ve o bölgeye kompres (üzerine sikica bastirma islemi) uygulamalisiniz. Eger çocugunuzun disi yerinden firladiysa yine o bölgeye kompres yapin ve çikan dis bulunabilirseniz serum fizyolojik ya da süt içersinde acil olarak dis hekimine götürün çünkü yaralanma sonucu yerinden çikan disler tekrar yerlerine oturtulduklarinda iyilesme sansi çok yüksektir.

Dis hekimiyle tanisma
Çocugunuzun süt disleri tamamlandiktan sonra onu dis hekimi kontrolüne götürmeniz gerekir.
Çocugunuzun disleriyle sorun yasamadan önce dis hekimi ile tanismasi dis hekimi fobisi olusmamasi açisindan çok önemlidir ilk randevuda çocugunuza dis tedavisinin yapilmamasi daha uygun olur. Alinacak ilk randevu tanisma randevusu olmalidir. Bu randevuda çocugunuz dis hekimine ve dis klinigine alisir. Böylece daha sonra tedavi için doktora gittiginde yadirgamaz.

Koruyucu tedaviler
Çocugunuzun süt disleri çikmaya basladigi andan itibaren bazi koruyucu tedavilere de baslamaniz gerekir. Bunlar;
Süt dislerinin yapisini güçlendirmek ve çürüge karsi disin direncini artirmak için yapilan “flor” uygulamalaridir.
Azi dislerinin çigneyici yüzeylerinde bulunan fissür oluklarinda olusabilecek dis çürüklerinin olusmasini engellemek çürüklere karsi direnci artirmak için süt dislerinin çürüge egilimli bölgelerinin “fissür örtücü” ile kapatilmasidir.
Zamanindan önce çocugunuzun süt disi çekimi yapilmasi gerekirse açilacak olan bosluga ileride çikacak olan sürekli disin yerini korumak ve ortodontik problem olusmasini engellemek için “yer tutucu” kapatilmasidir.
Ortodonti uygulamasi ile çocugunuzun dis ve çene yapisindaki bozukluklar giderilerek; saglikli estetik ve dogru fonksiyon yapabilen bir agiz yapisi olusmasi saglanir. Sürekli kesici dislerin çikmaya basladigi 7 yas civarinda çocugunuzu bir ortodontiste götürmenizde fayda var.