Bebeğiniz birinci ayını genelde uyuyarak geçirecektir ancak bu onun hiçbir şey yapmadığı anlamına da gelmez. Kafasını kısa bir süre tutabilir. Size veya sesinize tepki verebilir. Değişik seslere tepki verebilir. Nesneleri kısa süre takip edebilir. Ancak bebeğinizin görmesinin tam olmadığını bilin.

Bazı bebekler başlarını uzunca bir süre bile tutabilir. "Aguu" gibi sesler çıkarabilirler. İlk aylarında bebekler misafir akınına uğrar. Bebeğinizi kimseyle görüştürmemek evden dışarı hiç çıkarmamak gibi uygulamalara gerek yoktur.
Ancak ziyarete gelenleri bebeğin öpülmemesi konusunda uyarın. Sürekli çekilen fotoğraflar flaşlar nedeniyle gözlerini rahatsız edebilir. Bunun dışında el yıkamanın önemini misafirlerinize de anlatın ve dışarıdan gelen herkesten bebeği kucaklarına alacaklarsa ellerini yıkamasını rica edin.
Mümkünse bebeğin az sayıda kişinin kucağına gitmesi iyidir. Bunun dışında hava uygun olduğunda giyimine dikkat ederek dışarı çıkarmanızda sakınca yoktur. Ancak kalabalık ve kapalı mekanları tercih etmeyin.