Tek başına bir hastalık olmayan öksürük çoğunlukla basit bir üşütme belirtisi olmakla birlikte zaman zaman doktora gitmeyi gerektirecek kadar ısrarlı ve ürkütücü olabiliyor.

Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi Başhekimi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Özcan nezleyle birlikte olan öksürüğün ıslak veya kuru özellik gösterebileceğini ve bir hafta kadar sürebileceğini söyledi. Dr. Özcan şunları kaydetti:

“Öksürük nezlede genellikle en son kaybolan belirtidir. Ateş burun akıntısı ve öksürük genellikle gribal bir enfeksiyon bulgusu olsa da 39 dereceyi aşan ateş ve sıkıntılı solunum zatürre gibi daha ciddi solunum yolu hastalığını da akla getirir. Özellikle yuvaya giden çocuklarda peş peşe gelen soğuk algınlığı öksürüğün haftalarca sürmesine yol açabilir.

Çocuğun öksürüğü bir ayı geçiyorsa astım alerji sinüzit gibi durumlar akla gelmelidir. Eğer öksürük iç çeker gibi ise boğmacayı göğüste ötmeyle birlikte ise astımı çağrıştırabilir. Özellikle sonbahar-kış mevsiminde yaygınlaşan RSV (Respiratory syncythial virüs) daha büyük çocuklarda nezleye neden olurken bebeklerde alt solunum yollarını ve akciğerlerin etkileyerek ciddi solunum zorluğuna yol açabilir.

İçinde birkaç farklı etkin madde içeren öksürük şuruplarının kontrolsüzce kullanılmasının yanlış olduğunu bilmemiz gerekir. Öksürük refleksinin bu ilaçlarla baskılanmasının solunum yollarının doğal temizlenme mekanizmasını engelleyerek durumu kötüleştirebileceğini de dikkate almak gerekir.”