Kabakulak tükürük bezlerinde şişliğe yol açıp yanaklarda dolgun görünüme neden olan bir viral enfeksiyondur. Basit bir çocukluk çağı hastalığı olarak görülse de nadiren menenjit ensefalit işitme kaybı orşit ( testiste iltihabi şişlik ) gibi ciddi komplikasyonlara da yol açabilir. Özellikle 2-12 yaş arası aşısız çocuklar risk altındadırlar. Bebeğinize ilk olarak 15 ayda yaptıracağınız Kızamık Kızamıkçık Kabakulak aşısı ile bu hastalığa karşı koruma sağlayabilirsiniz. Ancak tek doz aşı ömür boyu koruyucu olmadığından önerilen zamanda tekrarını yaptırmayı da unutmamalısınız!

Hastalık genellikle ateş iştahsızlık halsizlik ile başlar. Ardından tükürük bezinin şişmesiyle yanakta tek veya iki taraflı dolgun bir görünüm ortaya çıkar. Çocuk çene hareketlerinde ağrıdan yutma güçlüğünden ağız kuruluğundan yakınır. Bazen başağrısı karın ağrısı kusma da olabilir. Mikrobu almış kişilerin 1/3' ü de belirti göstermeden hastalığı geçirirler.

Hasta ile yakın temasla özellikle solunum yoluyla öpmeyle aynı bardak çatal kaşığı kullanmakla çevredekilere de bulaşır. Bulaşıcı dönem şişliğin başlamasından 1 gün öncesinden 9 gün sonrasına dek sürer. Bu süreçte okul çocuğunun evde izole edilmesi sık el yıkamaya önem verilmesi gereklidir. Hasta ile temastan 2-3 hafta sonra mikrobu alan diğer kişide de belirtiler başlar.

Hastalık sırasında lüzuma göre doktorun önereceği ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Yumuşak kolay çiğnenen asitli olmayan gıdalar tercih edilmelidir. Eğer; şiddetli başağrısı yüksek ateş ısrarlı kusmalar uyku hali testislerde ağrı varsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.