Kızamık bir tür virüsün neden olduğu döküntülü bir hastalıktır. Önce basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlar ardından yüz ve enseden başlayan gövdeye de yayılan kırmızı renkte döküntü ortaya çıkar.
Henüz aşı olmamış ve anneden geçen korumanın azaldığı bebekler okul öncesi dönemdeki çocuklar bağışıklık sistemi zayıf kişiler 2 doz kızamık aşısı yapılmamış kişiler hastalığa yakalanma için yüksek riskli gruplardır.
Mikropla temastan sonra kuluçka dönemi 10-12 gündür. Önce; ateş halsizlik iştahsızlık gözlerde sulanma ve kızarma öksürük ve burun akıntısı başlar. 2-3 gün içinde yanak içlerinde beyaz benekler bundan 2 gün sonra da yukarıdan aşağıya doğru ilerleyen kırmızı döküntü ortaya çıkar.
Kızamık geçiren hastalarda özellikle iyi beslenmemiş çocuklarda bronşit Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] ishal orta kulak enfeksiyonu konjonktivit körlük gibi komplikasyonlar görülebilir. Yıllar sonra ortaya çıkabilen nadir bir komplikasyon da merkezi sinir sistemini dejenere eden ölümcül bir tablo olan SSPE ( Subakut Sklerozan Pan Ensefalit ) denilen bir hastalıktır.
Kızamık çok bulaşıcıdır. Hasta kişiyle solunum teması öpüşme aynı kaptan yeme gibi yollarla virüs alınır. Hastalığın en bulaşıcı olduğu dönem ateş başlamadan öncesiyle döküntü çıktıktan 4 gün sonrasına kadarki dönemdir. Hasta çocuk bu dönemde izole edilmeli döküntü başladıktan sonra en az 5 gün okula gitmemelidir.
Viral bir hastalık olduğu için etkene yönelik tedavi yoktur. Ancak; yatak istirahati bol sıvı alımı öksürük için soğuk buhar yardımcı olacaktır. Doktorun önerdiği ateş düşürücü ve vitamin takviyesi kullanılabilir. Hastalık yaklaşık 1 hafta sürecek ömür boyu bağışıklık sağlayacaktır.
Kızamık aşıyla önlenebilen bir hastalıktır. Ancak ilk yaş içinde ( genellikle 9 ay dolunca ) yapılan tek doz aşının yeterli olmadığı en az 2 doz aşı gerektiği unutulmamalıdır. Gelişmekte olan ülkelerde halen tüm çocuklara aşılanması sağlanamamakta ve 5 yaş altı çocuk ölümlerinde en sık sorumlu olan enfeksiyon etkeni olarak kızamık karşımıza çıkmaktadır. Hedefimiz aşısı olan bir hastalık yüzünden çocuklarımızın sıkıntı çekmemesi ölümcül olabilen komplikasyonlarla karşılaşmamalarıdır.