Bebeklerde sık görülen sindirim sorunlarının başında kabızlık geliyor. Uzmanlar kabızlığın anatomik nedenlerden ya da yanlış tuvalet eğitiminden kaynaklanabileceğini söylüyor.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. A. Nadir Tosyalı kabızlığı; sert kaka yüzünden bağırsakların zorlanarak boşaltı alması durumu olarak tanımlarken bu durumun 5 yaş altındaki çocuklarda sıklıkla görüldüğünü açıkladı. Tosyalı ayrıca şunları anlattı:


“Çocuklarda kakanın istemli olarak tutulması 6-18 ay arasında başlar. Bağırsakların geçiş zamanı artar ve buna paralel olarak dışkılama sıklığı azalır. Kabızlığın nedeni anatomik bozukluk da olabilir hatalı tuvalet eğitimi ya da beslenme alışkanlıkları da. Kabızlık tedavisinin temel amacı her gün düzenli olarak bağırsakların boşaltılması içeride dışkı birikiminin önlenmesidir. Dışkı yumuşatıcı ilaçlar bağırsakların rahatça boşaltılmasını sağlarlarken doğal laksatif olan lifli yiyecekler de aynı görevi görür. Tuvalete düzenli oturma gibi ek öneriler de yaşına göre ayarlanmalıdır.


Süt çocuğu ve 4 yaş altı çocuklarda tedaviye bağırsakların boşaltılması ile başlanır. İlk 10 gün yapılan ılık oturma banyoları da rahatlama sağlayacaktır. Çocuk dışkılama konusunda özgür bırakılmalı ve mutlaka ödüllendirilmelidir.


4 yaş üzeri ve okul çağı çocuklarında tedavi daha uzun sürer. Öncelikle bağırsaklar boşaltılır. Tedaviye laksatif besinlerin yemeklere eklenmesi ile devam edilir. Düzenli tuvalete oturtulma tedavide önemlidir.”