İSTANBUL - Ailevi yatkınlık veya obezite fiziksel hareketsizlik diyabet yüksek tansiyon böbrek hastalığı ve düşük tiroid aktivitesi gibi koşullar çocuklarda kolesterol seviyesinin yükselmesine sebep olan faktörler arasında yer alıyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Çiçek çocukta kolesterolün dengede tutulması konusunda en önemli rolün aileye özellikle de anneye düştüğünü belirtiyor.
Prof. Dr. Çiçek “Annenin sürekli olarak çocuğunun nasıl beslendiği konusunda takipte olması gerekiyor. Yoksa ileride çocukta kalp hastalığı çıkması çok uzak bir olasılık değil” diyor ve çocuklarında kolesterol olan anneleri uyarıyor.

“Çocuklarında yüksek kolesterol olan ebeveynlerin yüzde 90’ının kendilerinde de kolesterol seviyesi yüksek oluyor. Ebeveyn kontrolü altında yapılan diyet ve egzersiz kolesterol seviyelerini azaltmada büyük önem taşıyor bu yüzden tedavinin bir aile işi olduğunu unutmamak gerekiyor” diyen Prof. Çiçek şunları söylüyor:
“Öncelikle çocuğunuzu korkutmayın. Yaşına uygun bir şekilde yüksek kolesterol hakkında onu bilgilendirin. Hekiminize tavsiye için başvurun. Bunu bir hastalık tedavisi olarak göstermeyin. Aile yemekleri planlayın ve çocuğunuzun ne yediğine dikkat edin. Yemeklerdeki kolesterol ve yağlara özellikle dikkat edin. Yürüyüşler oyunlar ve spor gibi egzersiz içeren aile aktiviteleri planlayın. Çocuğunuzun kolesterol seviyelerini üç aylık beslenme değişiklikleri ardından yeniden test ettirin. Çocuğunuzun hekimiyle ilaç kullanımı hakkında konuşun. İlaç kullanımı genellikle sekiz yaşın üstündeki çocuklarda düşünülür ve sadece beslenme değişiklikleri ve egzersiz denendikten sonra kullanılabilir.”
ÇOCUĞUNUZU KOLESTEROLDEN KORUMAK İÇİN...
Çocuklarda kolesterol tedavisinde önceliğin beslenme değişiklikleri ve egzersiz olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Sertaç Çiçek çocuklarını kolesterolden korumak isteyen annelere sağlıklı beslenme önerilerini şöyle sıralıyor:
• Gerekli bilgiler için yiyeceklerin etiketlerini okuyun. Etiketler size servis edilen bir yemekte kaç kalori bulunduğunu ve bir porsiyonun büyüklüğünü söyleyebilir. Aynı zamanda bu etiketler üzerinde bir porsiyonun ne kadar yağ içerdiğini ve bu yağın ne kadarının doymuş yağ olduğunu bulabilirsiniz.
• Çocuğunuza meyve sebze mısır gevreği ve ekmek gibi tahıl ürünleri fasulye ve balık yedirin. Bunlar kolesterol bakımından düşüktür ve çocuğunuzun kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olacaktır.
• Derisiz tavuk göğsü gibi yağsız et deneyin. Etler üzerinde gördüğünüz bütün yağı ayırın.
• Yemek yaparken yağlardan kaçının. Izgara yapın ya da fırınlayın. Kızartmayın.
• Kolesterolü yüksek yiyeceklerin alımını azaltın. Kolesterol süt ürünlerinde kırmızı et beyaz et balık ve karides gibi kabuklularda görülür. Yağsız süt ya da düşük yağlı yoğurt gibi düşük yağlı süt ürünleri tercih edin. Özellikle organlardan elde edilen ciğer gibi etlerden kaçının.
• Doymuş yağlardan kaçının. Bunlar çoğunlukla kurabiyeler krakerler fırında pişirilenler ve sert margarinlerde bulunur. Eğer bulabilirseniz bu bilgiyi etiketlerde görebilirsiniz. Eğer bulamazsanız içerik listesine bakın. Listenin içinde hidrojene yağ (doymuş yağ) varsa kullanmaktan kaçının. Yumuşak margarinleri tercih edin.
ÖZEL GÜNLERE ÖZEL YEMEKLER
• Çocuğunuzun atıştırmalarını kurabiyeler ve krakerlerden meyveler bebek havuçları gibi çiğ sebzeler ve düz tuzsuz patlamış mısıra çevirin. En iyi atıştırma şekli elma dilimleri portakal dilimleri yağsız yoğurda karıştırılmış meyve yağsız patlamış mısır ve düşük yağlı cipslerdir.
• Çocuğunuza okula götürmesi için sağlıklı bir öğle yemeği hazırlayın. Okul yemekleri için tam tahıllı ekmekle yapılmış düşük yağlı veya yağsız etli sandviçler hazırlayın. Düşük yağlı peynir de eklenebilir.
• Çocuğunuza düşük yağlı yemekler seçmek konusunda yardım edin.
• Atıştırmalık yiyecek veren otomatik makinelerinden çocuğunuzu uzak tutun.
• Onların çocuk olduğunu ve sevdikleri yemekleri doğum günü partilerinde ve okul etkinliklerinde engelleyemeyeceğinizi unutmayın. Sosisli sandviç dondurma kızartmalar ve pizza gibi çok yağlı yemekler diğer sağlıklı yemeklerle aynı gün ve haftanın geri kalanında dengelendiği zaman çocuğunuzun beslenmesinin bir parçası olabilir.
• Kahvaltıyı tam tahıllı ekmek kullanarak hazırlanmış tost gibi lifli yemekleri seçmek için bir fırsat olarak kullanın. Elma gibi meyveler suyundan daha çok lif içerecektir bu yüzden meyve suyu yerine meyveyi tercih edin.