Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Çocuk Psikolojisi ve Detaylı Açıklamalar


  Çocuk Psikolojisi ve Detaylı Açıklamalar


  Özgüven ve Kendini değerli hissetmek


  Özgüven ne demektir?


  Özgüven bir çocuğun kendisine yönelik iyi duygular geliştirmesi sonucu kendisini iyi hissetmesi demektir. Başka bir değişle kendisi olmaktan memnun olması ve bunun sonucu kendisi ve çevresiyle barışık olması demektir.

  Çocuk nasıl bir ortamda kendisini değerli hisseder ve özgüveni olur?


  Çocuğun kendisini değerli hissetmesinde rol oynayan etkenler


  Daha ilk yaşlardan çocukların kendilerine yönelik iyi duygular geliştirmeleri hayatlarındaki önemli insanlar (anne-baba öğretmen ve diğer büyükleri ilerleyen yaşlarda arkadaşları) tarafından nasıl değerlendirildiklerine bağlıdır.

  Büyükleri tarafından sevgi gören gereksinim duyduğunda beklediği yakınlık ve ilgiyi bulan fikirlerine değer verilen ve önemsenen göven duyulan ve sorumluluklar verilen iyi yaptığı şeyler için övülen gurur duyulan yaptıklarında hataya yer verilen ve olduğu gibi kabul edilen çocuğun kendisine özgüveni olur.

  Buna karşılık sevildiğini önemsendiğini hissetmeyen beklediği yakınlık ve ilgiyi göremeyen sürekli eleştirilen ve olduğu gibi kabul edilmeyen çocuk kendisini değerli hissetmez ve özgüveni olmaz. Kendisini değerli görmeyen (özgüveni olmayan) çocuk yaşadığı aile çevre okul ve toplum içinde problemlere sebep olur.

  Çocukların özgüvenlerini sağlamak için :

  1 . Var olmalarının sizin için ne kadar önemli olduğunu onlara hissettirin.

  Onlara olan sevginizin başarı ya da başarısızlıklarına bağlı olmadığını var olmalarının sizin için ne kadar önemli olduğunu ve ne olursa olsun onları daima seveceğinizi söyleyin.

  2 . Kendilerine olan özgüvenlerinde sarsıntı gördüğünüz an harekete geçin.


  Unutmayın kendine özgüven duymak kendini begenmişlik ya da kibirlilik demek değildir. Özgüven sadece olduğu gibi kabul edilmiş olmanın verdiği kendini rahat iyi ve güvenlik içinde hissetmekdir. Başarısı ile şımaran kibirli davranışlar gösteren çocuğun kendisine olan özgüveni yok ya da düşük demektir.

  3 . Çocuğunuzun gerçek özgüveni sağlamasında yardımcı olun.


  Çocuğunuzun zayıf yanlarını görmezlikten gelmeyin dürüst olun ama onları eleştirmeyin. Çocuklar kendilerindeki eksiklikleri ve kusurları kabullenmelidir. Bunun yanı sıra iyi ve kuvvetli oldukları yanları ile gurur duyabilmelidirler.

  4 . Çocuğunuza kendisine has yeteneklerini ortaya çıkartmasında yardımcı olun Çocuklar birbirlerinden farklıdır.

  Her çocuğun farklı özellikleri ve yetenekleri vardır. Hepsinin başarılı olduğu alanlar değişiktir. Çocuklarınıza kendi ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda faaliyetlere katılma imkanı sağlayarak onların araştırmaları ve yeni şeyler keşfetmeleri için destekleyin. Böylece kendilerinde var olan yeteneklerin ortaya çıkmasını sağlayarak kendilerine göven duymalarını sağlamış olursunuz.

  5 . Yaptıkları ve ilgilendikleri şeylerin sizin için ne kadar önemli ve değerli olduğunu gösterin.

  Katıldıkları faaliyetleri ve ilgilendikleri şeyleri sorun okulda katıldıkları faaliyetlerin gösterilerine gidin. İlgilendiği şeylerle ilgili okuduğunuz bir yazı ya da resmi onunla paylaşın.

  6 . Evinizde herkesin birbirine güveneceği bir ortam oluşturun.

  Duygularını düşüncelerini sevgisini başarı ya da başarısızlıklarını hayal kırıklıklarını aile fertleriyle rahatca paylaşabilen çocuklar özgüvenli olurlar. "Söylediğin kadar da kötü değilmiş" ya da "Geçer canım merak etme" şeklinde cevap verme yerine onların duygu ve düşüncelerini ciddiye alın.

  7 . Çocuğunuza kendi davranışlarınızla örnek olduğunuzu unutmayın.

  Çocuklarınıza onlarda görmek istemediğiniz davranışlarda bulunmayın. Unutmayın çocuklar size sizin onlara davrandığınız gibi davranacaklardır. Sinirlenip onlara bağırdığınızda kızınca bağırmanın normal olduğu mesajını verirsiniz.

  8 . Beklentileriniz çocuğunuzun seviyesinde olsun onu aşacak beklentilerden kaçının.


  Her çocuğun farklı yapabilme kapasitesi ve seviyesi vardır. Çocuğunuzun birşeyi yapamayacağını bildiğiniz halde bunu ondan bekleyip sonunda hayal kırıklığı yaratmayın. Ulaşabilecekleri hedefler amaçlayıp başarılı olmalarını sağlayın.

  9 . Çocuklarınıza sorumluluklar verin Kendisine güvenilip sorumluluk verilen çocuklar kendilerini yararlı ve önemli hissederler.


  10. Sadece çok özel yetenek ya da başarılarına değil herşeyine değer verdiğinizi ve taktir ettiğinizi belirtin.


  Küçük bile olsa yaptığı güzel birşey ya da davranışı için onu övün ve bunun ne kadar önemli olduğunu belirtin.

  11 .Ne yaparlarsa yapsınlar onları bağışlayın ve sevgi ile emniyette olduklarını hissettirin.

  Çocuklarınızı disiplin edin ama bunu hiç bir zaman sinirle ve katı kurallarla yapmayın. Onları disiplin etmeniz katı kurallarla katı cezalar verme şeklinde olmasın. Çocuklar adaletsiz davrandığınızda bunu çok iyi bilirler. Onların güvenini sarsmayın.

  12 . Birlikte vakit geçirin. Ortak yapacağınız faaliyetler bulup birlikte zaman geçirin.

  13 . Onların özgüvenlerini sağlayacak sözlerde bulunun

  "Yardimlarin çok işime yaradı teşekkür ederim" ya da " Bak bu aklıma gelmemişti bu konudaki fikrini çok beğendim" gibi sözlerle onların katkılarına değer verdiğinizi gösterin.

  14 . Çocuğunuzla ilgili problemeleri onu suçlamadan ya da onun karekterini eleştirmeden tartışın.

  Çocuklar kendileri ile ilgili problemlerde kendilerine saldırılıp eleştirilmeden konuşulduğunda bu problemi çözmek için çaba sarfederler. Onun karakterine değil yaptığı şeye hitap ederek konuşun.


  ALINTIDIR.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Bebeğim Çok İştahsız Acaba Psikolojik mi?


  Beslenmede yeterliliğinin gelişmesi pek çok açıdan çocuğun hayatında önemli bir yere sahiptir. Çocuk dürtülerini amaçlı etkinliğe dönüştürmeye başlar bedenini düzenlemeye ve kontrol etmeye başlar çevresel beklentilere ve kurallara adapte olmaya başlar ve öte yandan beslenme süreci diğer bireylerle sağlıklı ilişkiler geliştirmek açısından önemli bir işlev taşır. Çocuk beslenme rutinlerini geliştirirken belirli davranışları da öğrenmektedir:

  Yeme saatlerindeki ardışık aktiviteleri
  Yeme saatlerinde uyulması gereken sosyal kuralları
  Yeme saati rutinleri içinde çeşitli duyusal motor bilişsel ve iletişimsel entegrasyon

  Otonomi ve belirli yemek seçeneklerinin gelişimi
  Diğerlerinin beklentilerine ve sınırlarına uyum
  İçsel dürtülerin kendi kendine doyurulması gibi…

  Yeme beslenme ve iştah ile ilgili sorunları değerlendirirken öncelikle emme yutma zorlukları reflü gibi medikal nedenler taktil (dokunmaya) aşırı hassasiyet gibi emmeyi bazı besinleri ağza almayı zorlaştıran faktörler dikkate alınmalıdır. Kilo kaybı durumlarında emilim sorunları barsak problemleri ya da gelişme geriliğine neden olabilecek hormonal faktörlerin de incelenmesi gerekli olabilir.

  Beslenme sorunları olan çocuklar sıklıkla ilişki sorunları yaşayan ebeveynlere sahiptir (Daws 1994). Büyüme geriliği olan çocuklarda enerji yetersizliklerine bağlı gelişimsel gerilikler kas güçsüzlükleri yorgunluk sıktır.

  Ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişki bakım vericilik becerilerindeki yetersizlikler nedeniyle genellikle sosyal ve duygusal sorunlara yol açar.


  Chatoor Greenspan’in duygusal gelişim modelini kullanarak beslenme gelişiminde üç aşama olduğunu öne sürmüştür:

  homeostasis
  bağlanma
  ayrılma

  İlk aşama olan homeostasis evresi: Süt çocuğu kendini sakinleştirebilme uykunun ritmini oluşturma beslenme ve dışa atım döngülerini geliştirme becerilerini eş zamanlı olarak kazanır. Başarılı bir beslenme süreci koordine edilebilen emme yutma beslenme sırasında sakin kalabilme açlık ve tokluk sinyallerini algılama ve ifade edebilme becerilerinin kazanımını gerektirir. Annenin memesi ya da şişeyi ağzına aldığında uygun bir pozisyonda ve ebeveyni ile uygun bir karşılıklı ilişki içinde olmalıdır. Hayatın ilk aşamalarında yeme ve sindirme düzeni uyku-uyanıklık döngülerinin gelişime paralel olarak gelişir. Tüm bu becerilerin gelişiminde bebek kendi açlık-tokluk uyku-uyanıklık döngülerinin ip uçlarına duyarlı ve uygun yanıtlar veren ebeveyne ihtiyaç duyar. Empati becerileri yüksek orta derecede müdahaleci ve besleme becerileri yeterli olan annelerin çocuklarında daha az beslenme sorunları olduğu görülmüştür (Brody & Axelrod 1970).

  Her türlü sıkıntı belirtisine yemek verilerek karşılık gören bir bebek daha sonra sıkıntı duyduğunda yemek gelmesini bekleyecektir. Sürekli olarak beslenen bir bebek tokluk ve açlık hissini geliştiremeyecektir. Öte yandan ebeveynin ihmali depresyonu ailevi zorluklar çocuktaki açlık durumlarına yetersiz yanıt verilmesine neden olabilmektedir.

  Bazen aşırı duyarlı bebekler saatlerce ağzında besinleri tutabilir ya da ağzını açmayı reddedebilir. Bu çocuklar diğer taktil (dokunma) uyaranlara da aşırı tepkiler verebilirler. Bazen beden pozisyonu rahatsız edebilir ve örneğin beslenme zorlukları sadece yatar pozisyonda beslenmeye zorlandığında ortaya çıkabilir. Kimi zaman ebeveynler aşırı hassas dirençli çocukları beslerken onların dikkatlerini dağıtmak için TV’yi ya da dönen cisimleri kullanabilir. Bu durumlarda beslenme süreci yakınlık içermeyen mekanik bir iletişime dönüşebilir ve kırılması zor bir alışkanlık halini alabilir. Yemek yemeyi reddeden dirençli çocuklar ebeveynde reddedilme duygusu uyandırabilir ve kaygılarını arttırabilir. Ebeveyn çocuğun ip uçlarını dikkate almaksızın suçluluk duygularını giderme amacıyla çocuğu aşırı besleme davranışı geliştirebilir. Bu da beslenme sürecindeki kısır döngüyü pekiştirebilir.

  İkinci aşama olan bağlanma evresi: Emzirme sürecinde anne ve bebek arasında eşine az rastlanır bir karşılıklı sözel ve görsel ilişki gelişir. Bağlanmanın gelişiminde besleme deneyiminin rolü oldukça önemlidir. Spitz 1945’de bakım vericisini aniden kaybeden bebeklerde iştah kaybı depresif duygulanım fiziksel bilişsel ve duygusal gelişim ve büyümenin yavaşlaması gibi belirtilerin görüldüğü “anaklitik depresyon” durumunu tanımlamıştır.

  Öte yandan kendi anneleri tarafından reddedilen anneler çocuklarını daha fazla reddetmekte kaçıngan güvensiz bağlanma geliştirmektedirler. Bu anneler oyun ya da beslenme sırasında çocuktan gelen ip uçlarını yetersiz olarak fark etmektedirler. Zayıf bağlanma geliştiren bebeklerin göz teması daha kısıtlıdır apatik bir görünümleri olabilir. Çevrelerine karşı aşırı tepkisel olabilirler.

  Üçüncü aşama olan ayrılma ve bireyselleşme evresi: 6 ay ile 3 yaş arası bebek için bakım vericiden ayrılmanın aşama aşama gerçekleştiği ve kendilik hissinin oluşmaya başladığı yıllardır. Bağımlılık ve otonomi denemeleri yaşanır. 7-9. aylardan itibaren bebek kendi kendini beslemeye başlar. 12-18. aylarla birlikte bebek oyun ve beslenme sırasında kendi tercihlerini sunmaya başlar. Tok olduğunu aç olduğunu yorgun olduğunu önceleri sözel olmayan dille ifade eder. Zamanla sözel ifadeler artar ve ilerleyen yaşla birlikte yemek yeme saatleri sosyal kuralları olan aile bireylerinin bir araya geldiği önemli bir etkinlik olur. Çocuğun ilerleyen yaşla birlikte ilerleyen becerilerine ve otonomisine ebeveyn uygun yanıtlar vermelidir. Çocuğun doyduğu noktadan sonra beslemeye devam etmek toklukla ilgili “başını çevirme” “sallanma” gibi belirtileri dikkate almama zamanla çocukta beslenmeye karşı bir direnç oluşmasına ve beslenme deneyiminin sıkıntı verici bir süreç olarak yaşanmasına yol açabilir. Beslenme saatini hatırlatan durumlar çocukta kaygı yaratabilir. Bu durum “posttravmatik yeme bozukluğu” olarak da tanımlanmaktadır (Chatoor ve ark 1988). Çocuklar ağızlarını sıkıca kapatabilir ya da yedikten sonra kusma davranışı gösterebilir.

  Yemenin reddedildiği ya da aşırı bir seçiciliğin görüldüğü “infantil anoreksi nervoza” durumları bu süreçte gelişebilir (Chatoor 1989).

  Çeşitli Yeme Bozuklukları

  30 -71 haftalık 841 bebekle İsveç’te yapılan bir çalışmada (Lindberg ve ark 1991) beslenme sorunları (kolik kusma iştahsızlık yemeyi reddetme yutma sorunları katı gıdaları reddetme olarak tanımlanmış) ile çeşitli faktörlerin ilişkisi incelenmiş.

  · Kızlarda yeme sorunları daha sık

  · Yeme sorunları olan çocuklar daha fazla kardeşe sahip

  · Kolik olan çocuklar beslenme sırasında daha az konsantre olabiliyorlar

  · Yeme sorunları olan çocuklarda çalışan anne oranı daha fazla

  · Ailede daha önce yeme sorunu öyküsü daha fazla

  · Kolik ya da yemeyi reddeden grupta gebelik sırasında fiziksel sorunlar daha fazla

  · Şiddetli emzirme sorunları ve kusmalar

  · Kolik grupta daha fazla diyare ve yemek sırasında daha fazla irritabilite

  · Çocuğun sağlığı ile ilgili daha fazla kaygı

  Büyüme – Gelişme Geriliği

  Büyüme- Gelişme Geriliği (BGG) olan çocukların ailelerinde yoksulluk şiddet medde kullanımı suça karışma ve bozulmuş ilişkiler daha fazla görülmektedir.

  Kontrollerle karşılaştırıldığında BGG olan çocukların anneleri kendi çocukluklarında cinsel y ada fiziksel istismara ya da ihmale daha fazla maruz kaldıkları görülmüştür. Bu annelerin daha fazla güvensiz bağlanma gösterdikleri ve çocukları hakkında daha fazla negatif algı ifade ettikleri belirtilmektedir. Bu anneler daha az yanıt verici daha az esnek kontrol edici müdahaleci daha az kabul edicidir fiziksel cezalandırmayı daha çok kullanmaktadırlar.


  İnfantil anoreksi nervozası olan çocukların anneleri çocuklarını besleme esnasında daha beceriksizce tuttukları kabaca ve sert bir şekilde yönlendirdikleri onlardan gelen mesajları kaçırdıkları ağızlarına zorla besin vermeye çalıştıkları gözlenmiştir (Chatoor ve ark 1987).

  ALINTIDIR. 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Çocuklarda Kıskançlık


  Okul öncesi dönemde lisan artık karşılaştırma yapabilme yetisini kazanmıştır. Oyunlar ile birlikte oyuncaklar kıyafetler vs karşılaştırılır. Başkalarınınkine sahip olma arzu istek duyguları belirir. Bu kıskanma değil karşılaştırabilme yeteneğinin varlığıdır. Arkadaşınınkinin aynısını alma isteği 'gizlice yürütmeye' kadar varabilir. Bu da hırsızlık değildir. Sahip olma arzusuna çözüm üretmektir.


  Siz de onunla birlikte başkalarında olup onda olmayanları sıralayın. Yani onun özençlerini örtbas etmeye değil daha çok açık etmeye bakın. Onun bu karşılaştırma içgüdüsüne katılın. Hem bu şekilde başkalarında olup onda olmayan özlemlerini de öğrenmiş olursunuz.

  Onda olmayıp arkadaşlarında olanları alabiliyorsanız alın. Bunlar arasında çocuğunuzun gereksinimi olmayanlarda olabilir. Mümkünse gerekli olmayan şeyleri almak istemediğinizi ona anlatmaya çalışın. Bazen gereksinim olmaksızın da çocuklar bazı şeylere sahip olmaya özenirler. İmkanlarınız dahilinde siz de bu durumu anlamaya çalışın.

  ALINTIDIR.


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Bebeğim Hiç Uyumuyor... Neden Acaba?


  Uyku bozuklukları tüm yaş gruplarında çok sık görülen ve her yaşta kişinin günlük işlevselliğini dikkat ve öğrenme becerilerini belirgin olarak bozabilen sorunlardır. Öte yandan hatırlama sorunları sinirlilik duyusal hassasiyette artış görülebilmektedir. Çoğu ebeveyn için küçük çocuklarında görülen uyku sorunları oldukça sıkıntı verici olmaktadır.

  Uyku-uyanıklık döngülerinin oluşumunda gün içi şekerlemelerin uykuya gitme saatlerinin düzenlenmesi uyku öncesi ritüellerin geliştirilmesi ya da uyandığında çocuğa kendi kendini sakinleştirmede yardımcı olabilecek araçlar ör oyuncak bebek kullanımı gibi yöntemlerle bakım verici çocuğa yardımcı olur. Aynı zamanda bakım verici çevredeki uykuyu bozucu uyaranları kontrol eder bağlanma ve ayrılık deneyimlerini destekleyici davranışları geliştirir.

  İkinci üçüncü yaşla birlikte uyku daha farklı anlamlar kazanır. Örneğin aktif bir günün ardından sakinleşme zamanıdır. Karanlık ve yalnızlıkla baş etme gerekli olur.

  Bakım vericinin sınırlarına yatma zamanı ritüellerine uyum göstermesi gerekir. Anneden ayrılabilmek için yeterince güvenli bir bağlanma geliştirmiş olmaya ihtiyaç duyar. Zamanla otonomisini kazanır.


  Yedinci- dokuzuncu aylarda uyku sorunları genellikle denge sistemine yönelik uyarana aşırı istek duyma ile ilişkili olmaktadır. Bu aylarda çocuklar uykuya dalabilmek için uzun süreler sallanmak kucaklanmak ihtiyacı gösterebilirler. Ayrılık anksiyetesinin başladığı 10-12. aylarda uykuya dalma sorunları en yüksek sıklığa ulaşır. 13.-18. aylarda gün içinde aşırı hareketlilik fazlaca uyarana maruz kalma uyku sorunları ile daha fazla ilişki göstermektedir. 19.-24. aylardan itibaren uykuya dalma sırasında yaşanan sorunlar azalırken geceleri sıkça uyanmalar görülebilir.

  Uyku sorunlarının altında pek çok faktör yer alabilir. Gastroesofajeal reflü uyku apnesi çeşitli akciğer patolojileri nörolojik problemlerin yanı sıra annedekil stres gebelik dönemi depresyonu aile içi sorunlar çocukta zor mizaç duygusal aşırı tepkisellik ve bakım vericiler arası uyku ritüelleri uygulamalarında tutarsız davranışlar uyku sorunları ile ilişkilendirilmektedir. Uykuya dalma sorunları olan çocuklarda daha fazla anksiyete ve duygusal sorunlar daha belirgin dikkat ve konsantrasyon sorunları bildirilmektedir.

  Uyku-Uyanıklık Döngülerinin Gelişimi
  Çocuğun yaşı Çocukta beklenen uyku örüntüsü
  Yenidoğan günde 165 saat uyur.

  2-3 aylık 3-4 saat aralıksız uyur ve beslenmek için uyanır aktif uyku %43’e düşer 3 aylık olduklarında çocukların %71’i tüm gece boyunca uyur

  4 aylık geceleri daha uzun uyur gündüz daha az uyur.
  6 aylık günde 1425 saat uyur 5-6 saatlik uyku döngüsünde 1-2 kez uyanır uyandıktan sonra çocukların 1/3 – ½’si kendi kendine yeniden dalar çocukların %84’ü tüm gece boyunca uyur

  10 aylık çocukların %90’ı tüm gece boyunca uyur
  12 aylık günde 1375 saat uyur aktif uyku %30’a düşer
  2 yaşında günde 13 saat uyur.

  Uykunun diürnal (günlük) organizasyonu 24 saatlik gün içinde uyku sürelerinin düzenlenmesi olarak belirtilebilir. Bu düzenleme hayatın ilk ayları içerisinde özellikle aydınlık-karanlık döngüleri ve sosyal ip uçları ile şekillenmeye başlar. İlk üç ayda kesintisiz uyku dönemleri 3-4 saat iken 6. aydan itibaren özellikle gecelere doğru kayan 6 saatlik kesintisiz uykular başlar. Bir yaş civarında gündüz saatlerinde iki kez uyunurken ikinci yaşa doğru günlük melatonin salgısının düzenlenmesi ile gündüz saatleri uykusu bir keze düşer. Bu gündüz uykusu yaşam boyu özellikle öğleden sonra saatlerinde devam edebilir. Ultradiyen organizasyon ise REM ve non-REM döngüleri için belirtilir. 50-60 dakikalık uyku süreleri ve %50 oranındaki REM uykusu 3 yaş civarında erişkin düzeylerine yaklaşır.

  Süt çocukları uyku örüntüsü açısından ikiye ayrılabilirler:
  ebeveynlerine uyarı yollayanlar kendi kendilerini sakinleştirebilenler

  Uyanıp ağlayarak ebeveynlerine uyarı yollayanlar beşiklerine genellikle uykulu olarak koyulmakta ve “uyku yardımı” (örneğin emzik oyuncak bebek) almamaktadırlar. Aksine kendi kendini sakinleştirebilen bebekler uyanık olarak yataklarına konurlar ve uyandıklarında yanlarındaki emzik ya da bebek tekrar dalmalarını kolaylaştırır. Aslında bir çalışmada uykusu zayıf diye tanımlanan çocuklarla diğerleri arasında uyanma sıklığı açısından fark olmadığı çocuklarının daha fazla uyku sorunu olduğunu söyleyen ebeveynlerin uyanma sayısını daha yüksek ifade ettiği tespit edilmiştir.

  Uyku düzeni üzerine çevresel ve kültürel etmenler
  Uyku sorunlarını değerlendirirken en önemli faktörlerden biri de çocuğun uyuduğu ortamdır. Çocuğun hangi odada yattığı yatmadan önce uygulanan ritüeller oldukça belirleyicidir. Gürültülü bir ortamda özellikle TV sesinin varlığında uykuya dalma zorluğu olacağı açıktır. Ayrıca dikkat ve konsantrasyon sorunlarının varlığı çevresel uyaranların filtre edilmesini daha da güçleştirecektir. Öte yandan ebeveynle aynı yatakta yatmak özellikle ileri yaşlarda çocuklarda tensel uyarılmalara ve çeşitli dürtülerin yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu çocuklar bu dürtüleri boşaltmak için ebeveynlerine gün içinde daha agresif davranışlar gösterebilmektedirler. Birlikte yatma davranışı sınır koyma ve disiplin sağlamada güçlükleri pekiştirecektir. Bazen uyku sorunları ile başvuran olgularda ayrılma bireyselleşme fiziksel ve duygusal sınırların oluşturulması üzerine çalışmak gerekli olmaktadır.

  Uyku Sorunlarının Değerlendirilmesi

  Şu soruların yanıtları araştırılmalıdır:

  Çocuk sabah kaçta kalkıyor?
  Gün içinde ne tür aktivitelerde bulunuyor?
  Ebeveynlerinden ayrılmak zorunda kalıyor mu?
  Gün içi etkinliklerde kurallara ve sınırlara ne kadar uyabiliyor?
  Ne kadar uyaranlara maruz kalıyor?
  Gündüz uykuları ne sıklıkta ve ne kadar sürüyor?
  Akşamları uygulanan rutin etkinlikler neler?
  Çocuk uyandığında ebeveynler ne yapıyor?
  Çocuk nerede hangi odada hangi yatakta kiminle yatıyor?
  Çocuğun uyku sorunları ailenin diğer bireylerini nasıl etkiliyor?
  Çocukta gece terörü kabus uykuda yürüme var mı?
  Ebeveynlerde de uyku bozuklukları öyküsü var mı?
  Ebeveynler ya da çocuk hayatında önemli kayıplar yaşadı mı?
  Ebeveynler yalnız kalabiliyor mu? Yalnızlıkla nasıl başa çıkıyorlar?
  Uyku sorunları nasıl başladı? Artıyor mu?

  ALINTIDIR.


 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Çocuklarda Uyku Bozuklukları


  Sağlıklı düzenli bir uyku sürecinin ; çocukların biyolojik ve psikolojik gelişimleri açısından önemi büyüktür.

  Çocuklarda %20-%30 oranında uyku bozukluklarına rastlanılmaktadır. Bu çocukların % 27 sinde uykuya dalma güçlüğü %25 inden fazlasında ise sık gece uyanmaları görülmektedir.

  ÇOCUKLARDA UYKUNUN FİZYOLOJİSİ

  EEG kas tonusu ve göz hareketi verilerine dayanarak tanımlanan; REM ve NREM dönemleri çocuk ve ergenlerde erişkinlere göre farklılıklar gösterir. REM ve NREM uykuları gece boyunca döngüsel olarak yer alırlar döngü zamanı bebeklikte 50-60 dakika iken geç çocukluk ve erişkinlikte 90 dakikaya uzar. Çocuklarda çok büyük oranda derin-yavaş dalga uykusu (dönem 3 ve 4) vardır; yaş büyüdükçe bu uyku biçimi azalır. Bu uyku dönemlerinde (genellikle uykunun ilk 1-3 saati) çocukları uyandırmak zordur; eğer uyandırılabilirse genellikle yönelim bozukluğu konfüzyon ve bilişsel işlevlerde yavaşlama görülür .

  Anne rahminde durum daha farklıdır. Fetusta gerçek uyanıklığın olmadığı düşünülür ancak aktif uyku ile sessiz uyku arasında gidiş gelişler olur. Aktif uyku sırasında yutma tekmeleme solunum gibi hareketler gerçekleşir. 30 ncu gebelik haftasından önce doğan bebeklerde REM uykusu toplam uyku zamanının %90’ınını oluştururken zamanında doğan bebeklerde bu oran %50 civarındadır. Yaş arttıkça REM dönem süresinde azalma devam eder.

  Miadında doğan bebekte 24 saatin %75’i uykuda geçerken 6 ncı aya geldiğinde bu oran %50’e düşer. Bir yaşındaki çocuk 25 saat gündüz ve 11 saat gece uyur. Gündüz uykusu iki ayrı bölümde uyunabilir. Üç yaşındaki çocuklar genellikle gece 105 saat gece gündüz ise tek seferde 15 saat uyur. Gündüz uykuları 4 veya 5 yaşından sonra kesilir . Bebeklerde gece kısa süreli uyanmalar genelde gözlenir ancak bir süre sonra uykuya yeniden dalarlar. İki aylık bebeklerde bu tarz uyanmalar uykularının %9’unu oluştururken dokuzuncu aya ulaştıklarında bu oran %6’ya düşer .

  Rüyalar uykuda yalnızca mental aktivitenin olduğu REM dönemi uykusunda oluşur. REM dönemi uykusunun bebeklerde özel işlev gördüğüne inanılmaktadır. REM dönem uykusu bebeklerde nöron büyümesinin uyarılmasına katkıda bulunur. Çocuklarda yaklaşık iki yaşında hipokampusun işlev görmeye başlar ve bununla birlikte REM dönem uykusu daha ileri görevler almaktadır.

  ALINTIDIR.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş