Sağlık Bakanlığı oyuncak güvenliği kriterlerini belirledi. Yaş grubuna uygun oyuncak seçiminin önemine dikkat çekilen projede oyuncak kazalarının nasıl önlenebileceği konusunda atılacak adımlar sıralandı.


Oyuncak Laboratuvar Şefi Atilla Saka yaş grubuna uygun ürün seçiminin önemine vurgu yaparak "Büyük çocuklar için alınmış oyuncakküçük çocuklar için riskli olabilir." dedi.

AB Leonardo Da Vinci Mesleki Eğitim Programı kapsamında yürütülen 'Oyuncak Güvenliği' projesi hakkında bilgi veren Atilla Sakaoyuncak kazalarının nasıl önlenebileceği sorusundan hareketle oyuncak seçimi ile ilgili 10 adımın belirlendiğini hazırlanan broşürlerle bu adımların vatandaşlara duyurulacağını aktardı. Proje kapsamında
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]lerle ihtiyaç analizleri yapıldığını ardından tespit edilen eksikliklerin giderilmesi için bilgilendirici materyal çalışmaları başlattıklarını aktaran Saka bu çerçevede yetişkinlere yönelik eğitim CD'leri çocuklar için eğlendirici animasyonlar hazırlanacağını kaydetti. Hangi oyuncağın ne gibi riskler taşıdığını anlatan bilgi verici kartların da eylül sonuna kadar hazırlanmış olacağını bildiren laboratuvar şefi bu materyallerin dağıtımının ücretsiz gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Tehlikesiz oyuncak yok denecek kadar az

Oyuncak çocuğun yaşına uygun seçilmeli.

Güvenli olduğunu gösteren 'CE' işareti taşımayan oyuncaklar kesinlikle alınmamalı.

Kullanma talimatları çok dikkatli okunmalı kılavuz çocuğa detaylı bir şekilde anlatılmalı.

Oyuncak ambalajı imalatçı bilgilerinin alınmasından sonra çöpe atılmalı.

Çocuğun boğulma riskine karşı oyuncağın ambalajı ya da poşetiyle oynamasına izin verilmemeli.

Sık sık kontrol edilmeli ve bozulmuş kırılmış oyuncaklar atılmalı.

Oyuncaklar sık aralıklarla temizlenmeli. Özellikle birden fazla çocuğun kullandığı oyuncakların temizliğine dikkat edilmeli.

Çocuklara oynadıktan sonra oyuncaklarını sebep olabilecek yaralanmalara karşı yerden kaldırmaları gerektiği öğretilmeli.

Yaş grupları birbirinden farklı çocuklar oynarken onlara gözetmenlik yapılmalı.