Oyun çocuğun dünyasında kendini ifade etmesi yaratıcı becerilerini geliştirmesi ve iyi vakit geçirmesi kadar anne-baba ilişkisindeki pek çok çatışmayı çözmek ve bir uzlaşma ortamı yaratmak için de en önemli alandır.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Oyun oynayarak anne-babalar bZiyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]a türlü hiçbir yolla olamayacağı kadar çocuklarına yaklaşabilirler ve onları keşfetme fırsatı yakalarlar. Çocuğun sadece bakımı korunması ve bir takım günlük yaşam hedeflerinin (temizlik ödev yapma oda toplama vb.) gerçekleştirilmesi üzerinden giden anne-babalık çocuğun ihtiyaçlarını hiçbir şekilde karşılamaz. Oyun da bunlar kadar önemli ve rutinde yer alması gereken bir süreçtir.

Ebeveynler çocuklarıyla oyun oynarken hem onlarla güzel vakit geçirmek hem de onlara bir şeyler öğretmek amacı güderler. Özellikle çocuklarıyla paylaşacak vakti kısıtlı olanlar gün içinde onlara vermek isteyip de veremediği "her şeyi" birlikte oynadığı oyuna sığdırmaya çalışırlar; lego yapmak isteyenin oğluna ‘ uçak böyle yapılır" ya da evcilik oynamak isteyenin kızına‘dikkat et yemeği dökme" gibi müdahaleler yapması gibi.

Müdahale etmeyin!

Bazen farkında olmadan bu müdahaleler öyle çok olmaya başlar ki hem çocuğun yaratıcılığını ve girişimciliğini engellemeye hem de ebeveynin onunla olan ilişkisini germeye başlayabilir. Çocuk ebeveyni daha çok öğretici konumda görebilir. Bu da çocuğun ya onunla güç mücadelesine girmesine ya da tamamen pasif bir konuma geçerek boyun eğmesine yol açabilir.

Çocuğun hem kendisine güvenli hem de sınırlarını bilerek davranması için anne-babanın onunla geçirdiği olumlu bir zamanın olması yaptıklarının ve söylediklerinin duyulduğunu ve önemsendiğini hissetmesi ve yaptığı olumlu davranışların ödüllendirilmesi gerekmektedir. Çocuk negatif bir davranış gösterdiğinde (zarar verme dışında) ise anne ve babanın bu davranışı görmezden gelmeleri gerekmektedir.

Anne-babanın çocuğuyla ilişkisinin önemli bir kısmı oyun aracılığı ile gerçekleşmektedir. Bu yüzden çocuğuyla ilişkisini daha olumlu bir hale getirmek isteyen anne-baba ilk önce çocuğuyla oynadığı oyunu olumlu bir hale getirmelidir. Başlangıç olarak günün belirli bir saatinde oynanan oyunda uygulanacak yöntemler zamanla anne ve babanın günlük davranışlarına yansıyacak çocuklarıyla daha verimli ilişki kurmalarına yardım edecektir.

"Özel zaman" olarak da adlandırılabilecek bu oyun süresinde anne ya da baba çocuklarıyla oynarken bazı noktalara dikkat etmelidir:

1- Gün içerisinde hiçbir şekilde bölünmeyecek (yemek hazırlama ya da telefon görüşmeleri ile) 10-15 dakikalık bir süre ayarlayın. Bu zamanın her gün aynı saatlere denk gelmesine çalışın.

2- Çocuğunuzun oyunu seçmesine izin verin. Kutu oyunları gibi net kuralları olan oyunları teşvik etmeyin. Çocuğunuza bu zamanın onunla özel zamanınız olduğunu ve bu zamanı onunla oynayarak geçireceğinizi söyleyin.

3- Çocuğunuzu takip edin. Onun ne yaptığını dikkatli ve ilgili bir şekilde gözlemleyin.

4- Çocuğunuzun yaptıklarını gördüğünüzü ve bunlarla ilgilendiğinizi ona belirtin:
"Arabanı çok dikkatli kullanıyorsun" "Bu senin hoşuna gitti" gibi...

5- Çocuğunuzun söylediklerini duyduğunuzu ve bunlarla ilgilendiğinizi ona belirtin:
Çocuk: "Daha oynamak istiyorum" dediğinde siz: "Özel zamanımız hoşuna gitti." diyebilirsiniz.

6- Onun yaptıklarından ya da söylediklerinden hoşunuza gidenleri sözel olarak ödüllendirin.
"Yaptığın sarı ev çok hoşuma gitti" "Arabalarını ne kadar dikkatli yerleştiriyorsun" "Çok çaba gösterdin" ya da sadece "Aferin!" diyerek ödüllendirebilirsiniz.

7- İstemediğiniz bir davranış gösterdiğinde bu davranışı sadece görmezden gelin.(3 4 5 ve 6. maddeleri yapmayı kesin.) Yıkıcı bir davranışta bulunursa oyunu bırakın.

8- Çocuğunuza soru sormayın. "Ne yapıyorsun?" "Neden bunu çizdin?" gibi.

9- Öğretmeyin yalnızca çocuğunuzun sizi yönlendirmesine izin verin.

10- O istediği takdirde onun oyununa katılın ancak oyunu asla yapılandırmayın.