Otistik çocukların okul öncesi dönemde yani 5 yaşından önce en az iki sene yoğun özel eğitim almaları ile % 40 - 50 arasında değişen büyük bir kesiminin temel eğitimlerini diğer çocuklarla birlikte alabildikleri üst eğitim ve mesleklere yönelebildikleri ve en az bağımlı olarak yaşamlarını sürdürebildikleri görülmektedir.

Otistik çocukların bazılarının eğitimlerine devam ederek üniversite düzeyinde eğitim alabildikleri de görülmektedir. Bu çocuklar arasında yetişkin oldukları dönemde araba kullanmayı öğrenen evlenip aile kuran belirli bir işte çalışarak toplum yaşamına katılanlar da bulunmaktadır. Avrupa ve ABD’ de otistik bireylerin çalışabildiği çeşitli iş alanları el sanatlarından bilgisayar operatörlüğüne kadar bir çeşitlilik sergilemektedir.

Bu işleri yapabilmeleri için özel iş eğitiminden geçmeleri gereklidir. Eğitimlerin hedefi otistik bireylerin kendilerine yeterli olmalarını ve toplum içinde bağımsız yaşam sürmelerini sağlamaktır.Ancak hep hatırlanması gereken temel bir nokta her otistik çocuğun kendine özgü olduğudur. Bu çocukları geleceğe hazırlarken onların güçlü yönlerini kuvvetlendirerek ve zayıf olduğu yönlerini de destekleyerek yaşamlarını bizlere en az bağımlı birer birey olarak sürdürebilmeleri için aralıksız eğitim vermeye devam etmeliyiz