Bebeklerde İlk Diş Kontrolü

Sağlıklı bir ağız ve dişler sağlıklı bir yaşamın temel yapıtaşları arasında yer alıyor. Uzmanlar hayat boyu sürecek ağız ve diş bakımının 6 aylık iken başlaması gerektiğini belirtiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Ayça Neşve Kayabaşoğlu “İlk diş muayenesi altı ay ile bir yaş arasında yaptırılmalıdır” diyor.

İstanbul; Ağız ve diş sağlığı vücut sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Bu konuda henüz erken yaşlarda adım atılması ağız ve diş bakımına özen gösterilmesi gerekiyor. Süt dişleri geçici olduğu için çoğu kez ebeveynler tarafından önemsenmiyor. Oysa süt dişlerinin ihmal edilmesi ileride daimi dişlerde de çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle diş kontrollerine bebeklikten itibaren başlanmasının önemini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Diş Hekimi Ayça Neşve Kayabaşoğlu bebeklerin ilk diş muayenesinin altı ay ile bir yaş arasında yaptırılması gerektiğini söylüyor. Ayça Neşve Kayabaşoğlu erken yaşlarda ağız ve diş bakımı ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Bebeklerin ilk diş muayenesi ne zaman yaptırılmalı?
Bebeklerin ilk diş muayenesinin dişleri çıkmaya başladıktan sonra genellikle altı ay ile bir yaş arasında yaptırılması gerekiyor.

Bir yaş muayene için çok erken değil mi?
İlk diş hekimi ziyaretinin bu kadar erken başlamasının en önemli nedeni hekimlerin bebeklik döneminde dişlerin nasıl temizlenmesi gerektiğini ebeveynlere göstermesidir. Ayrıca halk arasında biberon çürüğü olarak da adlandırılan ve yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak oluşabilen erken dönem çocukluk çağı çürüklerinden çocukların korunabilmesi için küçük yaşta ağız diş muayenesinin yapılması büyük önem taşır.

İlk yaş muayenesinde bebekler ağrı hisseder mi?
Bu dönemde ağız diş muayenesi bebek ebeveynin kucağında otururken ya da yatarken gerçekleştirilir. Bebeği korkutmamak için tüm hareketler yavaş ve nazikçe genellikle hiçbir el aleti kullanılmadan yapılır. Bu sayede bebeğin ilk muayenesi ağrısız bir şekilde gerçekleşmiş olur.

İlk yaş muayenesine gelirken nelere dikkat etmek gerekir?
İlk yaş muayenesinin amacı bebeğin diş sağlığı koruyucu uygulamalar ve beslenme konularında ayrıntılı bilgiler vermektir. Çocuğun ağız içi muayenesinin ardından ebeveynlere muayene ile ilgili ayrıntılı bilgiler verirken çocukla ilgilenecek bir yakının da beraber olması rahat bir ortam sağlar.

Çocukları ilk diş hekimi muayenesine alıştırmak için neler yapılmalı?
İlk muayeneden önce bu konuda yazılmış hikaye kitapları okunarak çocuklar ilk deneyime hazırlanabilirler.