Topuk Kanı Bebeklerde Hayat KurtarıyorSağlık Bakanlığı Yetkilileri Yenidoğan Bebeklerden İlk 8 Gün İçerisinde Alınan Topuk Kanının Zihinsel ve Bedensel Gelişimi Engelleyen Hastalıkların Belirlenmesinde Son Derece Önemli Olduğunu Hatırlattı

Sağlık Bakanlığı yetkilileri yenidoğan bebeklerden ilk 8 gün içerisinde alınan topuk kanının zihinsel ve bedensel gelişimi engelleyen hastalıkların belirlenmesinde son derece önemli olduğunu hatırlattı
Bakanlık aileleri ''Bebeğinizin doğumu üzerinden 8 gün geçtiği halde topuktan kan alma testi yapılmamışsa lütfen bölgenizdeki en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak bebeğinizden kan alınmasını sağlayın'' diye uyardı.

Sağlık bakanlığının yenidoğan tarama programı ile geçen yıl 6 bine yakın bebekte zihinsel ve bedensel gelişimi engelleyen hastalık tespit edildi.
Bakanlığın yenidoğan bebeklere yönelik Ulusal Tarama Programı kapsamında bebeklerde erken fark edilmemesi halinde ileride tedavisi mümkün olmayan bedensel ve zihinsel gelişim bozukluğuna neden olan fenilketonüri doğumsal hipotiroidi ve biyotinidaz eksikliği taramaları yapılıyor.
Yeni doğan bebeklerin topuklarından alınan kanlar Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı (RSHM) laboratuvarında test ediliyor

Yenidoğan Tarama Programı sorumlusu Dr. Gülsüm Apak Özdemir söz konusu testlerin ücretsiz yapıldığını vurguladı. Doğumun üzerinden 48 saat geçtikten sonra 3-5. günlerde bebeğin topuğundan kan alınmasının testin sağlıklı sonuç vermesi açısından ideal olduğunu anlatan Özdemir ilk 24 saat içinde alınan kanın yanlış sonuç verebileceğine dikkati çekti.

Test sonucunun normal çıkması halinde ailelere herhangi bir bildirimde bulunulmadığını ifade eden Özdemir ''Yani aileler bir haber almazsa endişe etmesinler. Bu kan örneğinde hiçbir bozukluk saptanmamış demektir'' dedi.

Bazen alınan kan miktarının yetmemesi bazen de sonucun yeterince anlaşılır olmaması nedeniyle topuktan ikinci kez kan alınmasının gerekebileceğini belirten Özdemir ''Bu durumda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. İkinci kan tahlilinde sonucun normal olması durumunda yine ailelere haber verilmez'' diye konuştu.
Özdemir bebeklerinden kan alınan ailelerin adres ve telefon numarası gibi iletişim bilgilerinin doğru ve tam alındığından emin olmaları uyarısını da dile getirdi