Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nden (Inserm) bilim adamlarının yaptığı araştırma yoğunluğu veya yağı azaltmak ya da temizlik için kullanılan çözücülerin bebek için tehlike teşkil ettiğini ortaya koydu.

Bu maddelerin gebelikte plasentanın oluşturduğu koruyucu bariyeri geçebildiğini vurgulayan bilim adamları çözücülerin genellikle solunum yoluyla alındığına ya da deriden geçtiğine dikkati çekti.

3 binden fazlası çalışan olmak üzere 3421 kadının katıldığı Sylvaine Cordier ve ekibinin araştırmasında katılımcılardan yüzde 30'u iş yerinde en az bir kere kimyasal çözücülere maruz kaldığını söyledi. Bu maddelere en fazla maruz kalan gebelerin bebeklerinin böbreğinde idrar yollarında özellikle erkek bebeklerin genital bölgesinde oluşum bozukluğu ya da bu bebeklerde dudak yarığının meydana gelme riskinin daha fazla olduğu kaydedildi.
"Occupational and Environmental Medicine" dergisinde yayımlanan araştırmada bu tür oluşum bozukluklarının ortalama yüzde 2-3 olduğu ancak gebelik başında bu kimyasal maddelere maruz kalan hamilelerde riskin 25 kat arttığı vurgulandı.

Temizlik veya sağlık alanında kuaförde estetik merkezinde ya da laboratuvarda çalışan kadınların çözücülere en fazla maruz kalanlar olduğu da belirtildi.

Araştırmaya ilişkin makale Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinde de yer aldı