Yeni doğmuş bir bebekte sarılık görülmesi sık karşılaşılan bir durum. Yapılan araştırmalarda zamanında doğmuş bebeklerin %50’sindeerken doğan bebeklerin ise %85’inde sarılık ortaya çıkıyor. Bebeğin doğal gelişim sürecinde normal normal karşılanana bu geçici durumun tıbbi adı;’’fizyolojik sarılık’’ çocuk doktorunuz tarafından da yakından takip edilecek olan bu sarılık çoğu zaman özel bir tedaviye gerek kalmadan bir hafta ya da on gün içinde geçebiliyor. Ancak bebekte kan uyuşmazlığı kalıtsal karaciğer hastalığı safra yolları atrezisimetobolik hastalıklarkan hastalıkları ya da enfekşiyonal bir durum söz konusu ise fizyolojik değil patolojik sarılık söz konusu. Bebekte patolojik sarılık görülürse ya da fizyolojik sarılık olmasına rağmen kan bilirübini fazla yükselirse bebeğin hastanede tedavi edilmesi gerekiyor.

>Sarılık nasıl görülüyor?
Yeni doğmuş bir bebeğin kanında bulunması gereken bilirübin miktarı 2–4 mg/dl kadardır. Bu miktarı 5 mg /dl!’yi aştığın da sarılık fark edilir ve ilk olarak göz akları sararmaya başlar. Kan da bulunan bilirübin düzeyi ile vücuttaki dağılımı iyi bir uyum vardır. Bilirübin 5-8mg/dl olduğun da sarılık baş ile boyun arasında görülür. 8-10mg/dl olduğun da gövdenin üst kısımların da 10-13mg/dl olduğunda gövdenin alt kısımların da 13-16mg/dl ‘de kol ve bacaklarda sarılık gözlenir.

El ve ayaklara kadar inen sarılıkta bilirübin değeri 20mg/dl civarındadır. Bu değerlere de klinik ölçümler sonucu ulaşılır. Bu yüzden doktorunuz şüpheli gördüğü durumlarda bebeğinize kan testi yapılmasını isteyecek ve kanındaki bilirübin düzeyini ölçecektir.


Yeni doğmuş bebeğiniz karaciğerini henüz yeterli kullanamadığından ve fazla sayıda ki bilirübinde baş edemediğinde kanında bilirübin düzeyinin yüksek olması normaldir. Ancak bu geçicibir durumdur. Genellikle doğumdan 2–3 gün sonra görülüp 7–10 gün içinde kaybolur ve sarılığın kaybolması en son göz akların da olur. Prematüre bebeklerde sarılık daha sık ve şiddetli görülür ve 4–5. günde belli olur.