Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Doğar Doğmaz Sünnet Travmayı Önler

  Erkekliğe ilk adım olarak nitelendirilen sünnet doğar doğmaz yapıldığında yaşanabilecek pek çok travmanın önüne geçilmiş oluyor. Memorial Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Turan Kanmaz sünnet için en ideal yaş ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.


  Sünnet her yaşta yapılabilmekle birlikte; özellikle 3-6 yaş arasında yapıldığında çocukta psikolojik travmalara neden olabilmekte ve bu nedenle önerilmemektedir. Yenidoğan dönemi; cerrahi işlemin rahatlığı yara iyileşmesinin çabuk olması sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve henüz kişilik oluşmadığı için psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle sünnet için en ideal dönem olarak kabul edilmektedir. 2500 gr ağırlığın üzerinde ve ilk 24 saatini doldurmuş yenidoğan bebekler sünnet için en uygun adaylardır. Sünnetin çocuk cerrahları ve ürologlar gibi konusunda uzman kişiler tarafından yapılması ise en sağlıklı ve güvenli yoldur.


  Genel Anesaaai İyileşme Sürecini Kısaltır

  Cerrahi işlemin hastane koşullarında ve hatta ameliyathanede yapılması en doğru seçim olacaktır. Halen pek çok sağlık kurumunda lokal (sadece penisin uyuşturulması) ve genel anesaaai (hastanın narkozla uyutulması) ile sünnet yapılmaktadır. Ancak son yıllarda 3 ayını geçmiş çocuklarda kullanılacak anesaaai şeklinin genel anesaaai olması gerektiği konusunda artık bir fikir birliği oluşmuştur. Genel anesaaai hem çocuğu ruhsal bakımdan koruyacak hem de iyileşme sürecini kısaltacaktır. Şüphesiz bu konforlu ve daha insancıl bir yaklaşım olmaktadır.

  Ayrıca günümüzde uygun ortamda çocuklara özel ileri teknoloji kullanılarak verilen genel anesaaai eski yıllara göre çok daha güvenli hale gelmiştir.

  Lokal anesaaaide ise; hangi koşullarda ve yaşta yapılırsa yapılsın çocuk penisine yapılacak olan iğne yüzünden büyük korku ve panik yaşamaktadır. Bu anlar çocuk tarafından yaşamı boyunca korkuyla hatırlanmaktadır. Bu nedenle lokal anesaaai sadece 3 aydan küçük bebekler için önerilmektedir.


  Komplikasyon ve sakıncalar

  Sünnet sırasında derinin fazla kesilmesi kötü nedbe dokusu kalması kanama şekil bozuklukları idrar yolunun zarar görmesi gibi kalıcı sakatlıklar ve enfeksiyon karşılaşılabilecek problemlerdir. Konuda deneyimli kişilere yaptırılması ile bu tür komplikasyonlar en aza indirilebilmektedir.


  Uyarılar

  - Halk arasında doğuştan sünnetli ya da peygamber sünnetli olarak bilinen hipospadias durumu varlığında kesinlikle sünnet yaptırılmamalıdır. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir.
  - Ailede kanama hastalığı olan düşme ya da diş çekimi sonrası uzun süre kanama öyküsü bulunan iğne yapıldıktan sonra veya bir darbe sonrası büyük şişlik ve çürükleri oluşan zaman zaman kendiliğinden diş eti ya da burun kanaması olan çocukların mutlaka kan testleri yapıldıktan sonra sünnet edilmeleri gerekir.
  - Ailede bulunan kronik (müzmin) hastalıklar önceden geçirilmiş önemli rahatsızlıklar (hastanede yatmayı gerektiren) ve ameliyatlar da girişimi yapacak olan hekim tarafından bilinmelidir.
  - Sorunları olan hastalarda sünnetten önce gerekli önlemler alınarak tehlikeli durumlar oluşmasının önüne geçilebilmektedir.


  Sünnet sonrası bakım

  Hastanemizde kullanılan Plastibell yöntemi nedeniyle herhangi bir pansuman ya da bakım gerekmemektedir. İlk 24 saat düzenli ağrı kesici ve 3 gün süreyle yaraya antibiyotikli merhem kullanılması önerilir. Sünnet işleminin ertesi günü banyo yapılabilir. İşleme bağlı şişlik hafif pembe lekelenmeler olabilir. Cerrahi iyileşme birkaç gün içinde olmakla beraber görüntü olarak tam iyileşme 3 haftayı bulur.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Katılıyorum

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş