ADEK vitaminleri yağda ; diğer vitaminler suda çözünürler. Vitamin eksikliği ortaya çıkmadan önce bazı belirtiler verir.Bu belirtilerin iyi değerlendirilerek eksikliğin yerine konması için vitamin takviyesi yapılmalıdır.

A VİTAMİNİ
Kilo alamama boyun uzamaması gözün parlaklığını yitirerek aşırı kuruması gözyaşının yetersiz salgılanması kuru ve pullanmış deri halk arasında tavuk karası diye adlandırılan gece körlüğü( serum düzeyi 20µg/dl altında olursa) görülür.
Tedavisinde A vitamini günde 25000 Ü bir-iki hafta verilir. Protein bakımından zengin beslenme önerilir.

VİTAMİN D: RAŞİTİZM
Kemiklerde kalsiyum ve fosfor dengesini düzenler. Huzursuzluk baş terlemesi kaşıntı uyku bozuklukları ileriki aşamalarda kas güçsüzlüğü (Özellikle karında kurbağ karnı) kafatasında yumuşama asimetri büyümüş bıngıldak kafatası büyüklüğü ve geciken bıngıldak kapanması dişlerin geç çıkması diş çürümeleri diş minesi bozuklukları kaburgalarda kemik - kıkırdak bileşiminde raşitik tesbih taneleri güvercin göğüsü harrison oluğu uzun kemiklerin bükülmesi kemiklerde çabuk kırılmalar sırt kemiğinde eğrilikler kalça kemiğinde deformiteler görülebilir.En büyük sebebi yetersiz alınım ve az güneşlenmedir.
Korunmak için 1 yaşına kadar günde 400-800 Ü Vitamin-D 2 yaşın sonuna kadar günde 025 mg flor 3 yaşın sonuna kadar günde 05 mg flor verilir.Eğer içme suyunda flor 03 mg/lt den fazla ise ek olarak flor verilmez.(Diş minesinde leke yapma tehlikesi)

E VİTAMİNİ
Metabolik hızın çok arttığı okul ve ergenlik çağında zararlı maddeleri temizleyici etkisi vardır.Eksikliğinde hemolitik anemi ödemler (vücutta sıvı toplanmasına bağlı şişlikler) görülebilir.
VİTAMİN K
Nomal durumlarda barsaklardaki bakteriler tarafından yapılır. Pıhtılaşma faktörlerinin senaaai için gereklidir. Eksikliğinde kanamalarda artış (dişeti yaralar burun mide- barsak sistemi kanamaları vs.)
VİTAMİN B1: THİAMİN
Büyüme döneminde sinir sisteminin gelişimi ve hızlı metabolizma için B1 vitaminine ihtiyaç vardır. Özellikle gelişmiş ülkelerde besinlerin aşırı kaynatılması içindeki B1 vitamininin büyük ölçüde yitirilmesine neden olur. Eksikliğinde kusma iştahsızlık huzursuzluk nefes almada zorluk kalp çarpıntısı morarma kalp yetmezliği merkezi sinir sistemi bozuklukları emziren annede sütteki thiamin eksikliğine bağlı olarak bebekte görülen kalp yetmezliği ses kaybı görme refleksi eksikliği ile karakterize infantil beriberi hastalığı görülebilir