VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü'nden Dr. Arzu Özgeneci gribal Hastalıkların daha çok temas yoluyla bulaştığını bu nedenle hijyen kurallarına uyulmasını öneriyor. Milliyet'e konuşan Özgeneci şunları söylüyor:

Soğuk algınlığının ve gribin nedenleri çeşitli virüslerdir. 200'e yakın soğuk algınlığına yol açan virüs vardır. İki yaşına kadar her çocuk yılda 8-10 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir. Bu durum; burun tıkanıklığı hapşırma burun akıntısı öksürük gözlerde kızarıklık baş ağrısıaşırı yorgunluk ile seyreder. Kusma ve mide bulantısı gripte daha çok görülür.

Bulaşma; elle temas öksürük ve hapşırıkla olur. Korunmak için ellerin sık sık yıkanması gerekir. Çünkü gribal Hastalıklar dokunarak bulaşır. Hasta kişilerden uzak tutmak hasta çocuğu okula yuvaya göndermemek doğru olur. Bir yaşından küçük bebeklerde Hastalık ağır seyredebileceğinden hasta kişilerle bir araya getirmek doğru olur.

Amerikan Pediatri Akademisi 6 -23 ay arası çocukların her sonbaharda grip aşısı olmalarını Hastalıklardan Korunma ve Önleme Merkezi de her sağlıklı çocuğun (6 ay-5 yaş arası) grip aşısı olmasını öneriyor.

Soğuk algınlığının tedavi yöntemleri

Viral enfeksiyonlarda tedavide şikâyetleri hafifletmek mümkündür. Burun tıkanıklığı için serum fizyolojik ile burun temizliği yapılmalıdır. Hem burundaki virüs miktarı azalır hem de burun nemlendirilmiş olur. Yatak odasında soğuk nemlendirici kullanılması oda havasını nemlendirir ve burun tıkanıklığını engeller.

Ateş ve ağrı kesici olarak ilaç kullanılabilir. Bol sıvı verilmesi önerilir. Virüslerin mukozaya yapışmasına engel olan bitkisel ilaçlar hastalığın hafiflemesine neden olur.

GRİP ya da soğuk algınlığında ateş 1 - 2 gün sürebilir bu dönemde ağrı kesici verilmesi işe yarar. Boğaz ağrısına da iyi geleceğinden Hastalık sırasında beslenebilmesine yardımcı olur.

Bulgular hissedildiğinde (ilk 24-48 saat) bir yaşından büyük çocuklarda antiviral ilaçlar ile İnfluenza (grip) tip A tedavi edilebilir. Yinehastalığın başlangıcından itibaren Avrupa'da çok kullanılan bağışıklık sistemini aktive ederek virüslere karşı direnci artıran immunmodülatör kullanılabilir. Avrupa'da giderek yaygınlaşan immunmodulatörler hastalığın başlangıç döneminde bağışıklık yanıtını artırarak tedavi sağlamakta.

Soğuk algınlığı ya da grip geçiren çocuğun genellikle 1 haftada iyileşmesi beklenir. Öksürük 1 haftadan uzun sürerse kulak ağrısı varsaburun akıntısı yeşil-sarı renk olursa gribin komplikasyonları gelişiyor demektir Doktora gidilmelidir. Tanıya göre antibiyotik kullanmak gerekir.

Vücudun savunma sistemini zayıflatacağından gereksiz yere antibiyotik kullanılmamalıdır. Bitki çayları çocuğun boğaz ağrısına ve sıvı alımına yardımcı olur ancak hastalığın süresini değiştirmez. Bu dönemlerde vitamin alınmasının hastalığın süresini kısalttığı ispat edilmemiştir.