Bebeğinize Ayakkabı Seçimi


Bebeğinizin o minicik ayakları artık büyüdü artık ayakkabıyla tanıştırma zamanı ve işte bebeğinize ayakkabı seçerken dikkat etmeniz gerekenler...

Formsante Bebek

Minicik ayaklarının ilk tanıştığı giysi şirin mi şirin patikler oldu. Ama aylar hızla geçti ve o yumuk yumuk ayaklarıyla ilk adım denemelerini yapmaya başladı bile. Artık ayakkabı almak farz oldu. Seviniyorsunuz çünkü ‘ilk adım’ adı verilen bu ayakkabılar bebeğinizin büyüdüğünün bir göstergesi. Tam da hayal ettiğniz gibi… Eğer doğru bir ayakkabı seçerseniz o yürürken yere sağlam basmasını sağlar en önemlisi ayağının zarar görmesini engellemiş olursunuz. Aksi halde onu koruyacak olan ayakkabının ta kendisi sorun haline gelebilir. Ayağına uygun olmayan ayakkabılar rahatsızlık ve acı hissetmesinin yanı sıra tırnak batması çekiç parmak ve nasır gibi sorunların da nedeni olabiliyor. Bu yüzden ilk adım ayakkabısını seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. Küçük bir uyarı; ayakkabıda 4 temel nitelik arayın: Rahatlık genişlik uzunluk ve yükseklik. İlk okunduğunda matematiksel bir denklem gibi görünse de bu 4 unsurun bebeğinizin ayağıyla uygunluğu doğru ayakkabıyı bulmanız anlamına geliyor.
İşte ilk ayakkabıda aramanız gereken özellikler:

1. Yumuşak tabanlı ve esnek olmalı:
Ayakkabıyı elinize alın ve topukla burun kısmını gererek ayakkabının tabanına dikkat edin. Eğer hiç esnemiyorsa doğru ayakkabı değildir. Ayrıca bebeğinizin güvenliği için tabanın kaygan malzemeden olmamasına özen gösterin.

2. Bileğini kavrayacak yükseklikte olmalı:
Küçük bebeklerin yere sağlam basması için özellikle bileğine kadar yüksek ve bileği saracak şekilde olmasına dikkat edin.

3. Topuğu alçak olmalı: Bebeklerin ayakkabısının topuklu olmasına hiç gerek yok. Aksine düz tabanlı olması yürümesini kolaylaştırır.