Ateşli Çocuğa Soğuk Duş Aldırmayın...

Soğuk duşun vücudun dış kısımlarındaki kanın beyine akım etmesine ve beyindeki ateşin daha da yükselmesine neden olduğu saptandı.
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kürşad Aydın özellikle 6 ay ile 3 yaş arası çocuklarda görülen yüksek ateşin gerekli tedbirler alınmadığı takdirde ateşli havaleye neden olabileceğini belirtti. Ailelerin çocuklarında görülen ateşlenmeyi önemsemesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Aydın “100 çocuktan 2 ile 5’i ateşli havale geçirir. Ancak yakın akrabalarda ateşli havale görülen kişi bebeğini önceden muayene ettirip tedbirini almalıdır” dedi.
Çocuklarda görülen ateşin düşürülmesi için öncelikle çocuğun günlük elbiseleri çıkarılarak ince bir giysiyle bırakılması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Aydınşunları kaydetti: “Oda sıcaklığı 18-20 derece olmalıdır. Koltuk altı ateşi 38 derecenin üzerinde ise hemen ateş düşürücü şurup verilmelidir. Ateş düşmediği takdirde 4-6 saat arayla yeniden ateş düşürücü şurup verilebilir.
Havale için en riskli dönem olan 6 ay 3 yaş arası çocuk bulunan evlerde ateş düşürücü şurup eksik edilmemelidir. Ilık su ile yıkamak veya ılık suyla ıslatılmış pamukla vücudu silmek yararlı olabilir. Ancak soğuk duş alkol uygulaması yapılmamalıdır. Soğuk duş vücudun dış kısımlarındaki kanın beyne akım etmesine ve beyindeki ateşin daha da yükselmesine neden olur. Bu önlemlere rağmen ateşin düşmemesi durumunda bebek en yakın sağlık kuruluşuna götürülüp çocuk hekimine muayene ettirilmelidir