KARIN AĞRISI
Çocuklarda sık görülen rahatsızlıklardan biride karın ağrısıdır. Üç yaşın altında ender görülsede karın ağrısının sebebi apandisit olabilir. Karın ağrısı saatlerce sürüyorsa ciddiye alınmalıdır. Bebeklerde ve emekleme çağındaki çocuklarda 15-20 dakikada bir gelip geçen şiddetli karın ağrısının sebebi bağırsak tıkanması olabilir.
Çocuğunuzun karnı ağrıdığında çığlık atıyor ve rengi soluyorsa
Koyu kırmızı ya da katran renginde dışkılıyorsa
Yüksek ateşi varsa
Sık sık karnı ağrıyorsa doktorunuzu arayın.
Ateşini ölçün . Yükaaaae karın ağrısı şiddetliyse ve ağrı göbeğinin çevresindeyse apandisit olabilir. Apandisit olduğunu düşünüyorsanız yiyecek ya da içecek vermeyin. Doktora başvurun. Düşünmüyorsanız termofara ılık su koyup havluyla sarıp karnının üstüne koyun.
KABIZLIK
Çocuğunuz kabız olduğunda kakasını daha sert ve seyrek yapar. Kısa bir süre için çocuğunuz kabız olursa kaygılanmayın. Bunun bir zararı yoktur. Müshil vermeyin. biberonuna şeker katmayın. Özellikle sıcak havalarda çocuğa bol bol su verin. Çocuğun lifli besinler tüketmesini sağlayın.
Çocuğunuz kakasını yaparken ağlıyor yada acı çekiyorsa
Bezinde ya da iç çamaşırında kan lekesi varsa
Üç günden uzun bir süre kabızlık çekiyorsa doktorunuzu arayın.
İSHAL İshalli Çocuğun Beslenmesi Çocuğunuz Altı Aydan Küçük ve Henüz Ek Gıda AlmıyorsaEmzirmeyi sıklaştırın.Her kaka yapışta çaydanlığın altındaki kaynamış ve soğumuş sudan olabildiği kadar çok içirin.
Çocuğunuz Ek Gıda AlıyorsaÇocuğunuzu yemeye teşvik edin ve ona günde en az 6 kez yiyecek sunun.Kısa aralıklarla enerji ve proteinden zengin yumuşak taze hazırlanmış püre şeklindeki yiyeceklerden (beyaz peynir haşlanmış yumurta patates yoğurt yoğurt ile yapılmış az yağlı pirinç çorbası tarhana çorbası pirinç lapasıhaşlanmış et ızgara köfte az yağlı pirinç pilavı makarna gibi) verin.Potasyumdan zengin besin olarak muz püresi veya taze sıkılmış meyve suları içirin.Şekerli ve yağlı yiyecekler ishali artırır. Çocuklara böyle gıdalar (çikolata bisküvi gofret kuruyemiş pastalar meşrubatlar yağ bol reçel pekmez) vermeyin.Hazır meyve suları ve kolalı içeceklerin ishalli çocuğunuza hiçbir yararı yoktur. Çocuğunuzu İshalden Korumak İçinOna ilk altı ay sadece anne sütü verin.Dokuz aylık olunca kızamık aşısını yaptırın.Çocuğunuza yiyecek hazırlamadan ve beslemeden önce çocuğunuzun altını değiştirdikten sonra kendiniz tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın. Ellerinizi yıkarken sabunu elinizde dört defa çevirmeniz yeterli olacaktır.İshal olma riskini azaltmak için çocuğunuzu beslerken biberon kullanmayın. Bebeğinizin yiyeceklerini kolay temizlenen cam veya porselen kaplarda hazırlayın ve kaşık ile yedirin.Temizliğinden emin olmadığınız yiyecek ve içecekleri asla kullanmayın.Çiğ sebze ve meyveleri temiz su ile yıkamadan yedirmeyin.Yiyecekleri ağzı kapalı olarak buzdolabında saklayın.Pişirilmiş yiyeceklerinizi oda sıcaklığında iki saatten fazla bırakmayın ve bunları çocuğunuza yedirmeyin.Temizliğinden emin olmadığınız suları kaynatıp soğutarak çocuğunuza içirin.İçme ve kullanma sularınızı temiz kaynaktan temin edip temiz kaplarda ağzı kapalı olarak saklayın.
İshalli Çocuğun Anne ve Babasına Önerilerİshal su kaybı nedeniyle öldürücü olabilen bir hastalıktır. İshali olan çocuğunuzda su kaybını önlemek için su ve sulu gıdaları (kaynatılmış çorbalar) her zamankinden daha fazla verin.Her kakadan sonra iki yaşından küçük çocuklara bir çay bardağı iki yaşından büyüklere ise bir su bardağıyukarıda sayılan içeceklerden mutlaka içirin.İshali olan çocuğu aç bırakmayın beslenmesine devam edin. İshalli çocuğu sık sık ve az az besleyin. Emiyorsa anne sütünü kesmeyin. Daha sık emzirin. Çocuğunuza ishali geçtikten sonra iki hafta süre ile ek bir öğün verin.Çocuğunuzu ağız ve dilin kuruması bıngıldak ve gözlerin çökmesi göz yaşının olmaması karın derisinin çekilip bırakıldığında yavaş geri dönmesi gibi su kaybı belirtileri yönünden yakından izleyin.İshalli çocuğunuza doktor önerisi dışında antibiyotik vermeyin. İshal kesici ilaçların çocukluk çağı ishal tedavisinde asla yeri yoktur.
Aşağıdaki durumlarda çocuğunuzu hemen bir sağlık kuruluşuna götürün;
Belirgin susaması veya su kaybı belirtileri varsa çocuğunuzun ishali üç gün içinde düzelmiyorsa çok sık veya fazla miktarda kaka yapıyorsa tekrarlayan kusmaları oluyorsa yeme içmesi bozulduysa kakasında kan varsa ateşi yüksek ise.