Kordon Kanı Bankası
Bebeğinizin kök hücrelerini toplamak ve saklamak ileride çocuğunuzun kan ve bağışıklık sisteminde meydana gelebilecek ve hayati tehlikesi bulunan hastalıklara karşı koruyabileceğiniz hayat kurtarıcı bir işlemdir.
Bu işlem ancak doğum esnasında yapılabilir ve yaşam boyunca karşınıza bir kez çıkabilecek bir fırsattır.
KÖK HÜCRE NEDİR?
Kök hücreler kan ve bağışıklık sisteminin "ana hücreleri" veya "yapı blokları" olarak görülür. Diğer hücrelere dönüşebilen Progeniter (diğer hücreleri geliştirebilen ön hücreler) hücrelerdir.
Kök hücreleri diğer yapıdaki hücrelerden ayıran iki eşsiz özellik vardır :
1. Hücre bölünmesi ile uzun zaman aralıklarında kendilerini yenileyebilen genel özelliklere sahip hücrelerdir.
2. Normal koşullar altında kalp kas hücreleri gibi özel fonksiyonlara sahip hücrelere dönüşebilirler.
UYARI : Kordon kanı kök hücreleri Embriyonik kök hücreler ile AYNI hücreler DEĞİLDİR.
Kordon kanı kök hücreler kemik iliği kök hücrelerine benzer özellikler taşır.
KİMLER BU İŞLEMİ YAPTIRMALI?
Her anne ve babanın bebeklerinin kök hücrelerini saklamak için kendilerine özgü nedenleri vardır. Her aile günümüzde varolan uygulanmış tedavilerden ve ayrıca bilimsel gelişmeler ile gelecekte sağlanacak avantajlardan yararlanma haklarına sahiptir.
Bu uygulamayı öne çıkaran bazı nedenler:
Transplantasyon uyumunun bebek için %100 olması ve aynı zamanda ailenin diğer bireyleri için de kullanılabilmesi
Hücrelerin transplantasyon için her an hazır bulunması
Özellikle ırk farklılığı olan çiftler için uyumlu bir hücre bulmak zor ve zaman tüketici olabilir.
Ailelerde genetik kökenli olan kanser ve diğer hastalıkların artmış olması bu işlemin bütün aile bireyleri için uygun olduğunu gösterir.
Medikal bilimin sürekli çalışmaları ve araştırmaları çocuğunuza daha sağlıklı bir gelecek sunma sözü vermektedir.
YARAR SAĞLANABİLECEK KOŞULLAR
Kök hücre transplantasyonu günümüzde bazı hastalıklarda başarıyla uygulanmıştır.
Non-Hodgkin Lenfoma
Değişik Formlardaki Lösemiler
Lupus
Bağışıklık Sistemindeki (SCID)
Fanconi Anemisi
Beta Talasemi
Hunter Sendromu
Multiple Myeloma
Neuroblastoma
Osteopetrosis
Aplastik Anemi
Tedavisi kan ve bağışıklık sisteminin tekrar yapılandırılması durumları
Araştırmalar kök hücrelerin gelecekte Parkinson Aizheimer Spinal Kord Hasarları Diabet ve Multiple Sclerosis gibi hastalıkların tedavisinde kullanılması yönünde geliştirilmektedir.
Günümüz çalışmaları ve araştırmaları kök hücrelerin hasar görmüş kalp kaslarının rejenerasyonunda olumlu sonuçlar verdiğini belirtmektedir. Çok yakın bir gelecekte de Kalp Krizi riski önlenmiş olacaktır.
KÖK HÜCRE TEDAVİSİ VE ARAŞTIRMALARI
Kök hücreler günümüzde biyolojinin en büyüleyici alanlarından birisidir. Bu alandaki araştırmalar vücudumuzun bir hücreden nasıl geliştiğini ve kök hücrelerin yaşam boyunca hasarlı hücreleri nasıl onardığı ve yerine geçtiği hakkında bizlere bilgi verir.
Kök hücre transplantasyonu organ transplantasyonuna benzer bir uygulamadır. Bu durumda tedavi organ transplantasyonu yerine hücre transplantasyonunu içermektedir. Kök hücreler hastalıklı organların onarılması veya hasarlı hücrelerin yeni sağlıklı hücrelere dönüşmesinde büyük ilerlemeler kaydetmiştir.
Bilim adamları bugünlerde hücre tedavilerinin Kanser Parkinson Çocukluktaki Diyabet ve Multiple Sclerosis gibi diğer hastalıklarda da kullanılması konularında araştırmalarda bulunmaktadırlar. Son zamanlardaki araştırmalarda diyabetli bir vücuda aşılanan kök hücrelerden pankreatik islet hücreler üremiş ve bu hücreler insülin üretmeye başlamıştır.
Bu sonuçlar bilim adamlarının geleceğe umutla bakmalarını sağlamakta ve gelecekte yaşamı tehdit eden ve hayati tehlikesi olan tüm hastalıkların en uygun tedavilerle iyileştirilip geliştirilmesine olanak vermektedir.
HERHANGİ BİR RİSK VAR MI?
Kök hücre toplama çok basit ve kısa süreli bir işlemdir. Bebeğin doğumu ile ilgili hiçbir riski yoktur.
10 dakikadan daha az süren anne ve bebeğe hiçbir şekilde acı hissettirmeyen bir işlemdir. Kan doğumdan sonra umblikal kordonun anneden ve bebekten ayrılmasından sonra toplanır