Uykusuz kalan çocuk şişman oluyor


Uyku süresi kısa olan çocukların hem atıştırma süresinin artması hem de uykusuzluğun iştah mekanizmalarını değiştirmesi nedeniyle daha şişman olduğu bildirildi.
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek obezitenin fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olan vücutta aşırı yağ depolanmasıyla ortaya çıkan enerji ¤¤¤¤bolizması bozukluğu olduğunu söyledi.
Uyku süresi kısa olan çocukların hem atıştırma süresinin artması hem de uykusuzluğun iştah mekanizmalarını değiştirmesi nedeniyle daha şişman olduğunu söyleyen Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek sözlerini şöyle sürdürdü:
''Eğer çocuklar 8 saatten daha az uyurlarsa 10 saat uyku uyuyan çocuğa göre obezite riski 182 kat artıyor. Televizyon izleme-bilgisayar kullanımı günlük 2 saati geçmemelidir. Ayrıca daha uzun süre televizyon izleme ile hipertansiyon riski de artmaktadır.''
Doç. Dr. Atabek çocukluk çağında obezitesi olanların yüzde 80'nın erişkin dönemde de obez kaldığını obezitenin ortaya çıkmadan veya başlangıç döneminde önlenmesinin önemli olduğunu bildirdi. Doç. Dr. Atabek küçük çocuklarda obezliğin uykuda solunum problemleri ve diz ağrısı gibi çeşitli rahatsızlıklara neden olabildiğini ailelerin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi gerektiğini kaydetti
-