Çocuk Cerrahisi Uzmanı Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi

¤¤¤¤¤ fıtığı veya hidrosel neden olur ?

Erkek bebekler annelerinin karnında gelişmelerini tamamlarken testisleri yani erkek yumurtaları da kendi karınlarının içinde gelişmeye başlar. Testisler bebeğin karnından torbalarına hamileliğin son 2 a yında inerler. İşte bu yolculuk ¤¤¤¤¤ bölgesinde bir kanalın içinden olur. Karın içindeki testisler her iki ¤¤¤¤¤ta ayrı ayrı oluşan iki kanaldan geçip dış dünyaya yani erkek çocuğun torbalarına varırlar. Bu kanallar normalde doğuma birkaç gün kala vazifeleri bittiği için kapanırlar. Böylece karın içi ile dışı arasında bağlantı kalmaz. Ancak bu kanallardan birisi veya ikisi birden kapanmazsa o zaman fıtıklaşma olur. Nispeten dar bir kanal açıklığı kaldıysa karın içi sıvısı bu kanallardan kasığa ve torbaya akar ve burasını şişirir. Bu şişlik çocuk uyanık ve hareketli iken artar. Çocuk uyuyup sakin yatınca azalır veya kaybolur. Tıp dilinde bu hastalığın adı “ Hidrosel “ ‘ dir. Halk arasında “ Su fıtığı “ olarak bilinir.

Eğer açık kalan kanal genişse o zaman bu kanaldan dışarıya ağlama veya ıkınma gibi hareketlerle karın içinden bir barsak bölümü fırlar ¤¤¤¤¤ veya torba şişer ve çocuk rahatsızlık hisseder. O taraftaki bacağını tam açamaz hareketleri kısıtlanır. Bazen de kusar. İşte bu gerçek ¤¤¤¤¤ fıtığıdır. Her 100 erkek çocuğundan yaklaşık 3 ünde ¤¤¤¤¤ fıtığı gelişir. Erken doğan veya düşük doğum kilolu bebeklerde fıtığa çok daha sık rastlanır.

Kızlarda fıtık olur mu ?

Evet olur. Erkek bebeklerinkine benzer bir ¤¤¤¤¤ kanalı kız bebeklerde de başka bir gaye ile vardır ve kapanmayabilir. Ancak kız çocuklarında ¤¤¤¤¤ fıtığına daha az rastlanır ve kızlarda dışarı fırlayan organ çoğunlukla barsak değil yumurtalıklardır.

Anneler ¤¤¤¤¤taki şişliğin içinde bir fındık gibi yumurtalığın farkına çoğu zaman varırlar. Ne olduğunu çıkaramasalar bile şüpheleri artarak hekime daha çabuk başvururlar.