Çocukken günde iki saatten fazla televizyon seyretmenin ergenlikte dikkat toplama sorununa yol açabileceği bildirildi.

Yeni Zelanda'da yapılan araştırmada çok televizyon seyreden çocuklar arasında dikkat eksikliği probleminin yüzde 40 oranında arttığı saptandı. Uzun süreli araştırma 1972-1973 yılları arasında Yeni Zelanda'daki Dunedin'de doğan 1000 çocuk üzerinde yapıldı.
Araştırmaya katılan 5-11 yaş arası çocuklar günde ortalama 205 saat televizyon seyrettiler. 13-15 yaş arasında ise televizyon karşısında geçirilen ortalama süre 31 saate çıktı. Araştırmanın yazarı Otago Üniversitesinden Carl Landhuis iki saatten fazla televizyon seyredenlerinözellikle de televizyon başında üç saatten fazla zaman harcayanların ileriki yaşlarda dikkat eksikliği problemi yaşadıklarının belirlendiğini bildirdi.
Araştırmada küçükken çok televizyon seyreden çocukların bu alışkanlıklarını daha sonra da devam ettirdikleri; ancak devam ettirmemiş olsalar bile bu olumsuz etkinin yine de görüleceği belirtildi. Landhuis "Bu çocukken televizyon seyretmenin dikkat üzerindeki etkisinin uzun sürebileceğini gösteriyor" dedi.
Bunun çeşitli nedenleri olabileceğini belirten Landhuis televizyondaki hızlı sahne değişimlerinin henüz gelişimini tamamlamamış beyin üzerinde gerçek hayatta olanların çocuğa sıkıcı gelmesi şeklinde etki gösterebileceğini belirtti. Landhuis "Dolayısıyla çocuk televizyon seyreden çocuk okul aaaaleri gibi daha sıradan ve yavaş ilerleyen görevlere karşı tahammülsüz olabiliyor" dedi. Televizyon izlemenin okuma oyun ve spor gibi konsantrasyon gerektiren faaliyetlerin yerine geçmesinin ve televizyon seyretmenin pasif bir faaliyet olmasınınbu sorunlara yol açtığı belirtildi. Lahdhuis dikkat eksikliğine meyilli çocuklara televizyon izlemenin daha çekici geldiğini de hatırlattı.