Uzmanlar özellikle viral enfeksiyonların artış gösterdiği sonbahar ve kış aylarında yeni doğan ve bebek bakımında dikkat edilmesi gerekenleri onceanneyim.com için sıraladı.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs küçük çaplı enfeksiyonlardan bile hemen hasta olan yeni doğan ve bebeklere özellikle enfeksiyon hastalıklarının yaygın olduğu sonbahar ve kış aylarında daha da özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Hava Değişimi ve Kalabalık Ortamlar Hasta Edebilir

Prof. Dr. Rahmi Örs hava değişimiyle birlikte hastalık yapan virüslerin çoğaldığını bu virüslerin en çok bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş çocukları ve bebekleri etkilediğini söyledi. Sonbahar ve kışın solunum yolları ve gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere çeşitli hastalıkların görülme sıklığının arttığını vurgulayan Örs çocukların en çok okul kreş gibi kalabalık ortamlarda enfeksiyona yakalandığınözellikle yeni doğanların alışveriş merkezleri gibi klimalı kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre bulundurulmamaları gerektiğini dile getirdi. Bebeklerin daha hassas vücut yapısına sahip olduğunu ifade eden Örs pek çok ailenin bebeklerinin özellikle kışın çok sık hasta olmasından şikayet ettiğini hatırlattı.


El Temizliğine Dikkat Edin

Bebeklerde hastalıkların önlenmesi veya en aza indirilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın hijyen olduğuna dikkati çeken Örs bebeklerin küçük çaplı enfeksiyonlardan bile hemen hasta olabileceğini enfeksiyonların büyük bölümünün elle temasla bulaştığı için bebeklerin bakımıyla ilgilenen kişilerin ellerini sıkça yıkaması gerektiğini söyledi. Kendilerine gelen bebek hastalardan büyük bölümünün ailelerin ellerini yıkama konusunda yeterince dikkat göstermemesi nedeniyle kaynaklandığının tespit edildiğini anlatan Örs''Bu nedenle bebeğin bakımını yapan kişilerin bebekle temastan öncebebeğin altını değiştirirken veya karnını doyururken mutlaka ellerini yıkaması gerekir. Hijyen için sadece ona bakan kişinin ellerini yıkaması yetmez. Bebeğin veya çocuğun elleri de sıkça yıkanmalı veya eller kolonyalı mendille temizlenmelidir. Ayrıca hasta eden virüslerin arttığı kış aylarında bebeğin soğuktan korunmasının da vücut direncinin düşmesinihasta olmasını önleyebilir. Özellikle bebeklere başlarının üşümemesi için şapka giydirilmelidir. Bebeğin terleyip üşümesini önlemek için aşırı elbise giydirilmesinden kaçınılmalıdır.''