Bebeklere Parasetamol İçerikli İlaç Vermek Riskli

Bebeklere parasetamol içerikli ilaç vermek riskli
Parasetamol içeren ağrı kesicilerin bebeklik döneminde alınması ileriki yaşlarda alerjenlere duyarlılığı arttırıyor.

Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırma parasetamol içeren ağrı kesicilerin bebeklik döneminde alınmasının ileriki yaşlarda alerjenlere duyarlılık göstermesi ihtimalini 3 kat astım riskini de 2 kat artırdığını ortaya koydu.

İtalyan La Repubblica gazetesinde çıkan habere göre Wellington’daki Otago Üniversitesinden bir grup bilimadamı 1500 çocuk üzerinde yaptığı araştırmada ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılan bu ilaçların henüz birkaç aylık bebeklere verilmesinin ilerleyen yaşlarda alerji ve astım riskini arttırdığını gözlemledi.

Kullanımı çok yaygın olan 120 kadar ilacın bu maddeyi içerdiğine dikkati çeken araştırma ekibinin başındaki Julian Crane henüz 15 ayını doldurmamış bebeklere parasetamol içeren bu ilaçlardan verilmesinin bu kişilerin ilerleyen yaşlarda alerjenlere duyarlılık göstermesi ihtimalini 3 kat astım riskini de 2 kat artırdığını söyledi.

Bunun nedeninin henüz bilinmediğini ve bu konuda başka araştırmalar da yapılması gerektiğini belirten Crane ancak asıl sorunun grip ve öksürük tedavisinde kullanılan birçok ilacın parasetamol içermesi ve bunların küçük bebeklere çok rahatça verilebilmesi olduğunu vurguladı.

Bu parasetamol içeren ilaçların erken yaşlarda kullanılmasından kaynaklanan riskleri ortaya koyan ilk araştırma değil. 2008’de yapılan diğer bir araştırma da bu maddeyi içeren ilaçların kullanılmasının astım alerji ve daha az bir oranda da olsa egzama riskini artırdığını göstermişti.