Çocuklarda Cinsellik Kültürü


Çocuklar için üretilen ürünlere baktığımızda bi rsüredir büyüklerin küçük versiyonlarını görmeye başladık. Yıllardır tanıdığımız çizgi kahramanlar ya açık saçık kıyafetler giyiyor yada başını örtüyor takke giyiyor. Amerikada’da Cinsellik Kültürü üzerine yapılan bir araştırma da kız çocuklarının Cinsellik kültüründen nasıl etkilendikleri tesbit edilmiş.


Amerikan Psikoloji Derneği’nin raporuna göre yaygın medyada kızların cinsel obje haline getirilmesi yeni nesil kız çocuklarında yeme bozukluğu öz saygı düşüklüğü ve depresyona yol açıyor.

Rapor ayrıca açık saçık giysilerin pazarlanması ve dört yaşındaki çocuklara uygun olmayan oyuncak bebeklerin satışını da eleştiriyor.

Raporu hazırlayanlar kız çocukları daha olumlu yerlere yerleştiren imgelere yer verilmesi ve sağlıklı bir cinsel gelişimi teşvik edecek önlemler alınmasını istedi.

Amerikan Psikoloji Derneği’nden uzmanlar dergiler televizyonlar video oyunları ve müzik kliplerindeki kız ve kadın imajının kız çocuklara zarar verdiğini kaydediyor.

Buna verilen bazı örnekler şöyle: Genç pop yıldızları cinsellik objesi haline getiriliyor küçük kızları hedef alan oyuncak bebeklere açık saçık giysiler giydiriliyor 10 hatta 7 yaşındaki kız çocukları için g string iç çamaşırları üretiliyor yetişkin modeller kız çocuğu giysileriyle poz veriyor.

İngiltere’deki Leeds Üniversitesi psikoloji profesörlerinden Andrew Hill de raporun vardığı sonuçları gerçeği yansıttığını kabul ederek ekliyor:

Gençlere yönelik hazırlanmış dergilere bakın hepsinde tek bir konu var o da cinsellik. Görsel anlamda kontrol altına alınmış bir toplumuz insanlar hakkındaki görüşlerimizi nasıl göründükleri belirliyor.”