Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart GizeMli Dosyalar

  GizeMli DosYalaR


  Ölüm ötesi Deneyimi

  Bedensel islevleri bakimindan tibben ölü sayilmalarindan bir süre sonra kendiliginden veya reanimasyon (yeniden canlandirma) yöntemleriyle yasama geri dönen kimselerin bu sirada geçirdikleri deneyimlere verilen ad. Terim 1970’de ABD’li hekim ve arastirmaci Raymond Moody tarafindan ortaya atilmistir. Dr. Moody ve Dr. Elisabeth Kubler-Ross tarafindan hastane raporlarindan derlenen ölüm-ötesi deneyimi geçiren hastalarin anlattiklarindan ve anlattiklarinin dogrulanmasindan olusan binlerce vakanin incelenme sonuçlarina göre tibben ölü olarak ilan edilen bu kimseler ölü sanildiklari bu süre sirasinda bilinçlerini yitirmemisler ve çevrelerinde olup bitenleri algilamislardir. Üstelik bu deneyim sirasindaki algilama yalnizca çevrede olanlari degil duvarlarin ötesinde olanlari veya baska bir kentteki tanidiklarini da görüp duyabilme tarzinda bes duyunun sinirlarini asan beden-disi bir algilama biçiminde gerçeklesmektedir.


  Raymond Moody

  Ölüm-ötesi deneyimler sirasinda algilanan olaylarin gerçekligi ilgili kimselerce dogrulandigindan (-örnegin hasta ölü sanildigi sirada hangi doktorun kendi bedenine hangi tibbi islemleri uyguladigini hangi hemsirenin neyi almak üzere nereye ne zaman gittigini vb.‘yi yasama geri döndügünde en ince ayrintisina dek anlatabilmektedir-) ölüm-ötesi deneyimler spiritüalistler ve kimi parapsikologlarca ölümden sonra yasamin varligina iliskin kanitlardan biri sayilmaktadir.

  Ölüm-ötesi deneyimi sirasinda yasananlar bu deneyimi yasayanlarin anlattiklarina bakilirsa dünyasal olaylarla yani fiziksel alemle sinirli kalmamaktadir. Örnggin hasta daha önce ölmüs bulunan yakinlariyla iletisim kurabilmekte ve öte-alemle ilgili vizyonlar alabilmektedir Dr. E. Kubler-Ross Dr. R. Moody ve Dr. Karlis Osis’in ölüm-ötesi deneyimlerle ilgili arastirma deneme ve siniflandirma çalismalarinin sonuçlarina göre bu deneyimi geçirenlerin tümü ayni seyleri anlatmamakla birlikte anlatilanlarda bazi benzerlikler ve kimi deneyimlerde ortak noktalar gözlemlenmektedir.

  Bu arastirmacilara göre ölüm-ötesi deneyimi yasayanlarin (geçirenlerin) anlattildarinda tümünde ortak olmasa da azimsanmayacak ölçüde ortak veya benzer görülen noktalardan bazilari sunlardir:

  1) Bedenin terkedildigi birinci asama:

  - Huzur ve sükunet duygusu duyma;

  - Çekilme veya firlama tarzinda yükselme (yukariya dogru çikma) izlenimi;

  - ‘Ölüm dösegi vizyonlari’ denilen algilamalarda bulunma:

  a -
  Daha önceden hiç duyulmamis harikulade bir melodiyi algilama;

  b - Tertemiz piril piril renkler algilama;

  c - Çevredeki bedenlilerin göremedigi bir isigi algilama;

  d - Önceden tanisilan sevilen ölmüs bir veya birkaç yakini (anne baba es vb.) algilama veya onlarin karsilamak öte-aleme geçisine yardim etmek üzere geldiklerini algilama.

  e - Dinsel veya mitolojik varliklara iliskin imajlar:

  - Karanlik bir tünele (koridora dehlize kanala) dogru çekildigi izlenimi.

  2) Bedenin terkedilmesinden sonraki ikinci asama:

  - Karanlik bir tünelden geçtikten sonra her seyin yeniden aydinlandigini fark etme;

  - Kendi bedenini (fiziksel bedenini) ve bedeninin çevresindeki bedenlileri görme;

  - Kendini bu bedenli insanlara duyuramama (sesini isitememeleri ve kendisini görememeleri. Bu fenomene kimi rüyalarda da rastlanir);

  - Kendini çok hafif ve mutlu hissetme;

  - Duvar gibi maddi nesnelerin içinden geçebilme;

  - Fiziksel bedene geri dönmeyi istememe;

  - Fiziksel aleme iliskin görüntülerin bir süre sonra gitgide siliklesip kaybolmasi;

  - Tüm yasaminin (yasamindaki geçmisteki tüm olaylarin) bir film seridi gibi hizla gözünün önünden geçmesi.

  3) Bedene geri dönüldügü üçüncü asama:

  - Isik tarzinda algilanan bir varligin tekrar dünyaya dönmesi konusunda kendisini ikna etmeye çalismasi;

  - isteyerek veya irade-disi olarak fiziksel bedene dönülme izlenimi;

  - Fiziksel bedene dönülürken sogukluk duygusu duyma.

  Ölüm-ötesi deneyimi geçiren kimselerin bu deneyimden sonra artik ölümden korkmadiklari ve içlerinden ölüm-ötesi yasama önceden inanmamakta olanlarinin da artik ölüm-ötesi yasama inanmaya basladiklari gözlemlenmistir.

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Ektoplazma


  Trans hali sirasinda medyumlarin vücutlarindan genellikle agiz burun kulak gibi organlarindan çikabilip havada yayilan kimi zaman gözle görülebilen ve elle dokunulabilen amorf seyyal maddelere verilen ad. Grekçe’deki” ektos” (disinda) ve “plasma" (yaratilmis benzeyen) sözcüklerinden türetilen terim Fransiz fizyolog Charles Richet tarafindan ortaya atilmistir.  Ektoplazma genellikle beyaz kirli beyaz kursuni ve bazen de kirmizi renklerde kendini gösteren kimi zaman buharimsi kimi zaman macunumsu bir hal almak üzere yogunlasan bir maddedir. Metapsisik arastirmaci Gustave Geley ektoplazmayi organik bir maddeden çok organik hale getirilmis bir cevher olarak kabul etmistir. Kimyasal analizinin Alman bilim adami ve psisik arastirmaci A. Schrenck-Notzing tarafindan yapilmasiyla önceleri seans odalarinda fotograflari çekilmekle yetinilen ektoplazma kuramsal bir madde olmaktan çikmistir. Kimyasal formülü söyledir: C120 H1134 N218 S5 O249

  Bir Seans esnasında Medyumun çıkardığı ektoplazma  Schrenck-Notzing "teleplazma" adini verdigi lenf sivisini andiran bu maddede yag zerrelerine insan hücrelerine ve bol miktarda lökosite rastlamistir.

  Schrenk*Notzing bu maddenin bilesiminin yarisinin su oldugunu ve içinde albümin ve kükürt bulundugunu saptamistir.  Çok özel niteliklere sahip bu madde medyumun etkisi altinda türlü biçimlere (yüz el ayak) girebilmekte ve bazen bir insan görünümü kazanabilmektedir. Medyumdan ayri bir insan görünümünün meydana geldigi bazi hallerde ektoplazmik olusumun tipki bir insan gibi nefes alip verdigi ve iç organlara sahip oldugu saptanmistir. Bu yüzden bu ektoplazmik olusumlar kimi yayin organlarinda “ruhlarin fotograflari’ diye yer almistir. Ancak spiritüalistlere göre maddi olmayan bir varlik olan ruhun fotografi çekilemez; dolayisiyla bu fotograflara “ruhlarin etkisi altinda biçimlenen ektoplazmik tezahürlerin fotograflari" demek daha dogru olur.  Bir Seans esnasında Medyumun çıkardığı ektoplazma materyalleşmiş ve ortaya bir Canlı gibi hareket eden varlık çıkmış...

  Kaynak: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Bir seans sırasında medyumun çıkardığı ektoplazma materyalleşmiş ve ortaya bir canlı gibi hareket eden varlık çıkmış


  Neo-spiritüalizme göre ise medyumun ektoplazmasini biçimlendiren dogrudan dogruya bedensiz varlik degildir. Medyum bedensiz varliktan perisprisiyle aldigi vibrasyonel tesirleri imajlara dönüstürür ve yine kendi perisprisiyle ektoplazmasini kendisi biçimlendirir. Bu isi yapmasi için medyumun bir bedensiz varlikla irtibat kurmus olmasi da sart degildir. Medyum (medyumun perisprisi) ektoplazmasini vücudundaki düzensiz solunumla öldürdügü daha dogrusu geçici olarak cansizlastirdigi hücrelerin maddelerinden olusturur.

  (Bu konu Dr. Bedri Ruhselman’in “Medyumluk” adli kitabinda ayrintili olarak açiklanir.)

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  isa çarmiha gerildi mi?

  Yillardan beri Yakindogu tarihçileriyle hiristiyanlik üzerine arastirma yapan ilahiyatçilar arasinda oldukça "temel" bir anlasmazliga bagli bir tartisma sürer gider.

  Bu tartismanin ana ekseni dünyanin ilk iki büyük tektanrili dini olan yahudilik ve hiristiyanligin dogus ve gelisim sürecinin belirleyici kisi ve olaylaridir. Bilindigi gibi Filistin Kenan ve Sina bölgesinde geçen ve Kutsal Kitap için son derece belirleyici olan olaylarin tarihi ve arkeolojik anlamda baska hiçbir tanigi yoktur. Yani I.Ö 1400 dolaylarinda gerçeklestigi düsünülen "Exodus - Yahudilerin Misir'dan çikisi" ve bunu izleyen olaylar zinciri üzerine ne Misir'da elle tutulur bir belge bulunabilmistir ne de Yakindogu'da. Yine buna bagli olarak Misir'da Yeni Krallik döneminin baslangicinda yasamis Musa adli bir yahudi peygamberinin varligina iliskin de yegane bulgu Tevrat'in sayfalaridir. Asagi yukari ayni durum "Yeni Ahit" için de geçerlidir:

  görece çok daha yakin bir tarih olan 1. yüzyila iliskin onca tarihi belge arasinda Nasira'da (Nazareth) Isa adli bir yahudi peygamberinin yasadigi ve 34 yili dolaylarinda çarmiha gerildigi yolunda en küçük bir belge bile elde edilememistir.

  Bugün dünya üzerinde 3 milyara yakin insanin inandigi iki büyük dinin Kutsal Kitabi'ni dogrulayacak verilerin azligi ilginç olmanin da ilerisinde "garip" bir durum sayilabilir.

  Oysa Misir tarihinin en iyi bilinen bölümü Yeni Krallik özellikle de 17. Hanedan ve sonrasidir. Bir yigin belge papirüs mektup ve resmi metin yardimiyla kronolojisi çok büyük oranda kesinlestirilen böylesi bir dönemde binlerce insanin Firavun'un arzusu hilafina ülkeyi terketmesi ve onlari yok etmek üzere artlarina düsen askerlerin Kizildeniz'de bogulmalarina iliskin bir tek satir bile destekleyici veriye ulasilamamis olmasi sasirticidir. Bu denli büyük ve önemli bir göç hareketi dahasi din temelli bir siyasi isyan nasil olur da Misir'da lehte ya da aleyhte hiçbir yanki bulmaz? Bu nokta üzerine giden tarihçiler Yahudilerin Misir'dan çikisi diye bir olayin hiçbir zaman yasanmadigini çünkü bu ulusun Misir'da kalici bir yerlesime gitmedikleri baslangiçtan beri Kenan ülkesi dolayinda yasayan göçebe çobanlar olduklari ve firsatini bulduklari anda da bu ülkeyi ele geçirerek Yahudi Kralligi'ni kurduklarini vurgulamaktadirlar. Buna karsi ilahiyatçilar Misir belgelerinde Hapiru ya da Apiru adiyla anilan Yakindogulu göçebe isçilerin aslinda Ibraniler oldugunu ve Ibrani anlamina gelen "Hebrew" sözcügünün Hapiru'dan türedigini savunurlar. Ancak Misir'da statü sahibi biriyken Hapirularin basina geçip onlari "Vaat edilen topraklar"a götüren Musa adli bir lider üzerine onlar da hiçbir bulgu ileri sürememektedirler. Orta yolcu bir görüs Misir'da I.Ö 1650 dolayinda yasanan "Hiksos" istilasi sirasinda Yakindogu'dan bu ülkeye gelen insanlarin arasinda Yahudilerin agirlikta oldugunu yüz elli yil sonra Hiksos devri bitip yönetim Teb prenslerinin eline geçtiginde "magdur ve istenmeyen" duruma düsen Yahudilerin Kenan'a geri döndüklerini ileri sürmektedir ama Musa'nin varligini ve Exodus'u dogrulayacak veri hala eksiktir.

  Ayni durum Tevrat'in ilk bölümü olan "Genesis - Yaratilis" sayfalarinda daha farkli bir biçimde belirir: Bu ilk tektanrili dinin kutsal kitabinda anlatilan olaylarin (insanin yaratilisi cennetten çikis Büyük Tufan) hiçbirinin özgün olmayip en az iki bin yil daha eski olan Sümer mitlerinden alindigi geçen yüzyilda yapilan arkeolojik çalismalar sirasinda net olarak ortaya çikmistir. Yahudilerin 2000 yil önceki tarihlerine yani hiristiyanligin baslangicina iliskin veriler ve Incil (Yeni Ahit) bölümleri de ayni destek eksigiyle karsi karsiyadir. Birinci yüzyilin hemen basinda Yahudi Kralligi'nin durumu ve Kral Herod'a iliskin yeterli bilgi vardir.

  Israil'deki yahudilerin bir "Mesih" arayisinda olduklari da bilinmekte ve hatta radikal dini akimlarin Roma isbirlikçisi olarak gördükleri kralliga sirt çevirdikleri isyan denemelerine giristikleri de bilinmektedir. Ayni sekilde bölgede Roma Imparatorlugu'nun valisi olarak Pontius Pilatus'un yetkili oldugu da belli belgelerde ortaya çikmaktadir. Ama birinci yüzyilin büyük Yahudi ve Romali tarihçilerinin hiçbirinin yazdigi belgelerde "Nasirali Isa" adiyla bilinen birinin ülkei boydan boya dolasip vaazlar verdigi ve insanlari pesine takarak imparatorluk için bir tehlike olusturduguna iliskin tek satir yoktur. Dahasi Isa diye birinin yasadigina iliskin tek belge Incil'dir. Vali Pilatus'un isyankar bir yahudiyi Kudüs'te çarmiha gerilmeye nahkum ettigi yolunda bir tek Roma belgesinin bulunmamasini da bu veri eksikliklerine ekleyebiliriz.

  1945 ve 1947 yillarinda Misir ve Israil'de elde edilen iki büyük arkeolojik bulgu belki de yillardan beri aranan Tevrat ve Incil'i dogrulayacak belgelere erisilmis olabilecegi yolunda büyük heyecan yaratti.

  Bunlardan birincisi 1945'te Misir'da Nag Hammadi bölgesinde bulunan çok eski dini papirüsler; ikincisi de 1947'de Israil'de Ölü Deniz yakinindaki magaralarda bulunan ve "Ölü Deniz Yazitlari" olarak bilinen belgelerdi. Ne var ki her iki büyük bulgu da ortodoks dini tezleri dogrulamak bir yana onlarin yüzyillarca gözlerden uzak tutmaya çalistigi seyleri ortaya çikarmislardi: Nag Hammadi belgeleri hiristiyanligin kabulünden sonra israrla ve sistematik biçimde Kilise tarafindan sindirilen ve susturulan "Gnostik"lerin dini-felsefi belgelerini içeriyordu "Ölü Deniz Yazitlari"ysa Yahudi din adamlari tarafindan yüzyillar boyu iz kalmamacasina silinip atilmaya çalisilan "Enoch'un Kitabi" basta olmak üzere binyillar öncesinin "yasak yayinlari"ni içermekteydi.

  Her iki bulgu arastirmacilari ve tarihçileri yeni noktalara götürmekte yardimci oldu. Nag Hammadi ve Ölü Deniz Yazitlari egemen ortodoks dini çevrelerin yok etmek istedikleri belgeleri ve bu belgeleri saklayan marjinal dini-felsefi insan gruplarini bilim adamlarinin dikkatlerine sunuyordu: Bilgiye ve somut akla deger verdikleri için mitleri sorgulayan Isa'nin "Tanri'nin Oglu" degil bir "insan" oldugunu ve çarmihta ölmedigini dolayisiyla bedensel dirilisin de "masal" oldugunu savunan Gnostikler; birinci yüzyil baslarinda Bethlehem ve Kudüs dolaylarinda yasamis bir "Mesih kültü"nün yasaticilari olan Nasoriler ve yine Israil'de inzivaya çekilen radikal bir dini grup olan Esseneler. Bugün tarihçiler bu son iki grubun yani Nasoriler ve Essenelerin hiristiyanligin ilk esinlerini olusturduklarini ama Roma'nin hiristiyanligi kabulünü izleyen süreçte Imparator Konstantin'in (kendisi bir pagan kült olan "Sol Invictus" dinine son nefesine kadar bagli olmakla birlikte) degisik Yakindogu mitlerinden sentez olusturup "Imparatorluk Dini"ni yaratmak üzere bir din adamlari konseyini bir araya getirdigini düsünüyorlar. Dogu'yu Imparatorlugun ana ekseni yapmak isteyen Konstantin böylece bölge halklarini "resmi din" ile pasifize etmeyi amaçliyor ve siyasi otoritenin ilgilenmedigi bütün alanlarda "Kilise"yi yetkili ilan ediyor. Seçilen din adamlari konseyi Iznik'te toplaniyor ve Mithra Kültü'nden Misir'in Isis - Osiris mitlerine dek bütün bilinen kaynaklari elden geçirip "resmi" dini formüle ediyorlar. Dini yetki Kilise'nin ellerine teslim edildigi için bu dini ilkeleri sorgulayan ya da itiraz eden bütün yerel gruplar birer birer sindiriliyor yok ediliyor. "Hareketin" asil sahibi Nasori ve Essene mezhepleri ve dogmalari sorgulayan Gnostikler basta olmak üzere muhalifler silinip gidiyor ortadan.

  Iki Ingiliz Mason Christopher Knight ve Robert Lomas Masonlugun tarihini arastirdiklari sansasyonel "Hiram Key" adli kitap için arastirmalarini yürütürken belki de hiristiyanligin tarihinin yeniden yazilmasini gerektirecek denli siradisi sonuçlara ulastilar

  Binyıllardır saklanan sır.

  Bugün ortodoks dini çevreler (hem hiristiyan hem de yahudiler) bu yorumlara siddetli tepki gösteriyorlar. Ama arastirmacilar da açilan yeni yoldan yürümekte kararlilar.

  Bundan dört yila yakin bir süre önce yayimlanan "Hiram Key" adli kitabin yazarlari Christopher Knight ve Robert Lomas da bu arastiricilarin en sansasyonellerinden. Her ikisi de Mason olan bu iki Ingiliz bütün tepkilere ragmen 6 yil boyunca Masonlugun bilinmeyen tarihini incelediler sorguladilar ve sonunda kendilerinin bile ummadiklari noktalara vardilar: Hiristiyanligin tarihi belki de yeniden yazilmaliydi!

  Iki genç adamin arastirmasinin en sürpriz yani Isa ile ilgili ilk kez "elle tutulur" açiklamalar ortaya koymasi ama bunlarin yine ortodoks dinin iddialariyla 180 derece çelisik olmasiydi. Isa'nin "memleketi" olarak bilinen Nasira'ya iliskin bir bilmeceye takildi ilkin Knight ve Lomas. Incil "Ona herkes Nasirali Isa diyecek" diyordu ama bütün tarihi bulgular sözü edilen tarihlerde Nasira kentinin varolmadigini gösteriyordu. Iki arastirmaci Israil'de uzun süre dolastilar belgeleri incelediler ve sonunda aradiklarini hem Nag Hammadi yazitlarinda hem de orijinal metinlerde buldular. Nasira (Nazareth) Isa zamaninda ortada yoktu ama "Nasirali" nitelemesi de bir dil ve çeviri hatasindan ileri geliyordu: Dogru sözcük "Masorean" yani "Nasorili"ydi. Sina dolaylarinda yerel dilde Nasori "balik sürüleri" anlamina geliyordu ve sasirtici biçimde ayni sözcük ayni lehçede "Isa'ya inananlar"i da niteliyordu! Arastirmalarini ilerleten iki yazar Nag Hammadi yazitlari ve bölgede rastlanan esk kabartmalar dahil hiristiyanlarin kullandigi "birbirini kesen iki yay" biçimindeki amblemin net bir biçimde "balik" seklini simgeledigini farkettiler. Bu hiristiyan kültüründeki "balikçilik" mitine de uygun düsüyor ve Aziz Peter'in balikçi olmasini Isa'nin aglari baliklarla doldurmasi mitlerini de açikliyordu. Son noktada "Nasirali Isa" nitelemesi bir baska okunusla beliriverdi: "Balikçilar grubunun Isa'si" !

  Nasorilere iliskin bu yorumlari söz konusu grubun Esseneler ile de iç içe yasadigini dahasi belki de bu ikisinin ayni insanlardan söz ettigini ortaya çikaran bulgular izledi. Roma imparatorlugu bütün Yakindogu'ya egemen olurken dinlerinin ve binlerce yildir saklanan eski bilgilerinin elden gidecegini düsünen bir grup yahudi sehirlerden uzakta inzivaya çekilmis ve magaralarda dervis hayati yasamaya baslamisti. Bunlar insanin dogumdan itibaren "kirlilige" yatkin oldugunu düsünüyorlar ve sürekli su ile yikanmayi gerekli görüyorlardi: "Vaftiz"in izleriydi bunlar! Içlerinden bazilari Kudüs ve dolaylarinda insanlarin arasinda dolasip onlari "dogru yola çagirma" islevini üstlendikleri anlasiliyordu ki bunlardan biri "Nasorilerin Isa"si digeri de "Vaftizci Yahya" olmaliydi.

  Sonra Knight ve Lomas Isa'nin adi üzerinde durdular: Incil yunanca yazilmisti ve bu nedenle "Jesus" adi Yunan dilindeydi. Bu ismin Yahudi dilindeki karsiligi çok büyük bir olasilikla "Joshua" olmaliydi aslinda.

  "Joshua" Tevrat'taki kurtarici "Mesih" imgesine yakin kisiliklerden biriydi. Diger yandan Isa'nin "soyadi" haline gelen "Mesih" yani "Christ" sözcügünün de bir özel isim olmayip Yahudi dinindeki "beklentiyle" iliskili oldugunu vurguladilar Knight ve Lomas. Yahudiler Tevrat'ta yazili olan kendilerini bagimsizliga götürecek bir Mesih'i bekliyorlardi ama bekledikleri kisi "Tanri'nin Oglu" ya da bizzat "Tanri" nitelemesiyle gelecek ve "dünyayi kurtaracak" biri degil etten kemikten biriydi: Yahudilerin Krali unvaniyla Davut'un mirasini üstlenecek ve Yahudileri Roma zulmünden kurtarip bagimsizligini saglayacak güçlü savasçi bir Mesih bekliyordu onlar. Bu durumda isimde bir gariplik vardi sanki.

  Iki yazar arastirmayi Isa'nin yakalanip yargilanmasina ve çarmiha gerilmesine dek götürdüler. 4. yüzyildan beri yüzlerce inanmis insan Yahudi topraklarini karis karis aramis ama ne mahkeme tutanaklarina ne de ünlü çarmiha gerilme isleminin yapildigi meydana ya da mezara ulasabilmisti. Bir referans noktasi arayan Knight ve Lomas yargilama ve çarmiha gerilme bölümüne iliskin Incil'deki hikayede kimsenin o güne dek dikkat etmedigi bir "anormalligi" farkettiler birden: Efsaneye göre Vali Pilatus Isa ile birlikte idama mahkum edilen Barrabas adinda bir suçluyu halkin önüne çikarmis ve adet geregini birinin affedilecegini söyleyip halktan seçim yapmasini istemisti. Çogunlugunu yahudilerin olusturdugu halk da söz birligi içinde "Barrabas'i affet Isa'yi as" yanitini vermisti valiye. Iki yazar bu Barrabas'in bir ikinci isminin daha oldugunu fark ettiler: Matta Incili'nin 27:16 ayetinde bu adamin adi bir kez geçiyordu: Isa Barrabas!

  Isler bambaska bir noktaya yönelmeye basladi Knight ve Lomas için: Demek o gün inanisa göre idama mahkum edilen iki Isa vardi!

  Bunlardan biri "Yahudilerin Krali" iddiasiyla ortaya çikmis ve bu unvan alayci biçimde basinin üzerine yazilarak çarmiha gerilmisti. Digeriyse Isa Barrabas idi ve Vali Pilatus tarafindan affedilmisti. Iki yazar bir adim daha ileri gittiler ve o günün diline iliskin verilerden yararlanarak bu kökeni hiç bilinmeyen Barrabas adini çözümlediler: "Bar" dönemin dilinde "Oglu" anlamina geliyordu. "Abba" ise "Baba" demekti. Iki sözcük birlesip tamlama haline geldiginde "Babasinin Oglu" çikiyordu ortaya ama bu tamlamanin özel anlami "Tanri'nin Oglu"ydu! Yani Barrabas bir isim falan degil bir unvandi ve Isa Barrabas harfi harfine "Tanri'nin Oglu Isa" demekti! Demek ki o gün Kudüs'te "Tanri'nin Oglu Isa" adiyla bilinen biri olasilikla basini derde sokmus bir din adami ya da vaiz Vali Pilatus tarafindan affedilmis daha tehlikeli görülen çünkü "Yahudilerin Krali" unvanina sahip oldugu söylenen halk arasinda "beklenen Mesih" olabilecegi inançlari yayilan bir baska Isa da çarmiha gerilerek idam edilmisti! Simdi bunlarin hangisi hiristiyanlarin Isa'siydi sorusuna yanit bulmak kaliyordu ve Knight ile Lomas'a göre yanit açikti: Affedilen ve serbest kalan "Tanri'nin Oglu" unvanli dervis!

  Iddia hemen farkedeceginiz gibi "saglam" bilimsel dayanaklara sahip degil ve yine dini belgelerden yararlaniyor. Ama çözümleme ve varsayimin geçerli olma olasiligi hiç de düsük degil. Bu varsayim iki yazari söyle bir noktaya da yönlendiriyor: Isa affedildi ve bir Nasorili olarak Essenelerin arasina geri döndü. Birinci yüzyilin ortalari boyunca diger yoldaslariyla birlikte mezhep inanislarini yaymaya çalisti bunda bir ölçüde basarili da oldu. Ne var ki Roma Imparatorlugu ani bir strateji degisikligiyle yeni dini alip "resmi din" haline getirince ve onu istedigi gibi yogurup muhalifleri de ezince Essene ve Nasorilerin sahip olduklari tek sey inançlari ve bilgileri de ellerinden alindi.

  Roma'nin kurdugu Kilise de yüzyillar boyunca yapay bir hiristiyanligi Bati dünyasina egemen kildi muhalifleri yok etti. Iki yazar "Hiram Key" kitabinda Isa'nin döneminde yazilan ve bilinmeyen geçmise isik tutacak belgelerin Isa ve yoldaslarinca Kudüs'te bir yerlere saklandigini; 1000 yila yakin bir süre sonra Haçli Seferleri sirasinda bölgeye gelen Templar Sövalyeleri'nin israrla bu belgeleri arayip bulduklarini; ele geçen yazitlarin sövalyelerce Iskoçya'daki bir satonun içine gizlendigini de iddia ediyorlar. Buna göre eger Iskoçya'daki Rosslyn Satosu iyice aranirsa bilmedigimiz daha pek çok seyi içeren büyük bir gizem ortaya çikacak. Bu Essenelere de atalarindan kalan olasilikla I.Ö 3. binyila hatta daha gerilere giden bir gizem belki de.

  ALINTIDIR.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  TAMPLiYE SOVALYELERiNiN ÖYKÜSÜ


  ilk Haçli Seferi
  (1) Kutsal Savasa Çagri

  "Ortaçag Avrupasinda yönetici sinifin ahlak anlayisi Nibelungenlied efsanesi ile eski Izlanda sagalarindaki ahlak ilkelerine bagli kalmisti. Onuncu yüzyila kadar Jom-Viking'ler adi verilen bir pagan dinsel örgüt Iskandinavya'da etkinlik göstermisti. Bu örgüt çok siki bir disiplin altinda yasayabilen cesaretleri kanitlanmis müthis savasçilardan olusuyordu. Savas alaninda can vererek Valhalla'ya gitmek ve orada Woden'e (Odin) kavusmak en büyük arzulariydi. Norman'larin Ingiltere'yi fethetmeleri ile sonuçlanan Hastings Savasinda kendilerini pek kanli bir biçimde kanitlayan "Carles Birlikleri"nin kurucusu da eski bir Jomsburg kardesligi komutani olan Kral Sweyn Forkbeard idi. Üstelik bir çok Avrupali soylu Norman kani tasiyordu. Onikinci yüzyilda bu kuzeyli savasçilarin anilari hala çok canliydi ve bir tür kahramanlik siiri olan "chanson de geste"ler bu savasçilarin pagan ülkülerini dile getirmeye devam ediyordu: fizik güç yagmacilik ve intikam hirsi."

  Desmond Seward The Monks of War

  "Kuzey Avrupa Savas Kültlerine bagli askerler savas alanlarindaki çilgin vahsetleri ile korku salmislardi. Bir çok derebeyine bagli olarak varliklarini sürdüren bu savasçilar Kutsal Roma Imparatorlugunun yönetiminde olusturulmak istenen baris içinde bir birlesik Avrupa ülküsüne engel oluyorlardi."

  "Kilise umutsuzca akan kanlari durdurmaya çabaladi. Bu girisimin ilk örneklerinden biri; "Tanrisal Ateskes" adi verilen ve soylulara belirli günlerde savasmayi yasaklayan bir dinsel uygulamaydi. Kanli içgüdüleri ehlilestirmek için uzun vadeli çözüm olarak da "Sövalyelik" kurumu düsünülüyordu. Savasçilara bir hristiyanlik ülküsü asilayan özgün olarak savas becerisini arttirmayi amaçlayan ama pratikte dinsel bir çagri niteligine bürünen silahlarin kutsanmasi ve namus yeminleri gibi yari dinsel ayinlerle süslü yeni bir uygulamaydi bu. Kuzeyli savasçilarin kan tutkusu savunmasizlari korumayi ön plana alan dualarla dolu bir kendini feda etme islemine dönüstürüldü."

  Desmond Seward The Monks of War
  "Bir sövalye kötülük içermeyen merhamet hile içermeyen nezaket aci çekenler için sefkat ve eli açiklik sahibi olmalidir. Düskünlere yardima hazir olmali hirsizlara ve katillere karsi çikmalidir. Adaletli bir yargiç gibi davranmali onurunu yitirmektense ölümü seçmelidir. Kendini savunamayan Kutsal Kiliseyi de korumalidir."  Chretien de Troyes
  "Sagalar zamanla yerlerini Kral Arthur romanslarina birakti çilgin Galya'li Amadis giderek Don Quixote'ye dönüstü. Roma Imparatorlugunu isgal eden barbarlari uygarlastirma ve Avrupa ile kaynastirma isinde Katolik Kilisesinin uygulamalarindan bir örnekti bu. Ancak bu kültürel islem yüzyillar sürebilirdi ve daha acil daha hizli bir çözüm gerekiyordu."

  "Bu gerilim Papalikta bir devrime yol açti. Gregory VII (1073-85) papalik kurumunu bati hristiyan dünyasinda tam bir yargiç ve önder konumuna yükseltti. "Tipki yasam süresince ruhun bedene bagli oldugu gibi dinsel iktidarin da askeri bir güce bagli olmasi gerektigi"ni ileri sürerek bir papalik ordusu "Militia Sancti Petri"yi olusturdu. Avrupa artik bu kral-papalari daha saygi ile dinliyordu. "1095 yilinda Papa Urban II'nin 683 yilindan beri müslümanlarin elinde olan Kudüs'ü kurtarma çagrisi olaganüstü bir heyecanla karsilandi. Isa'nin kentinin inançsizlarin elinde kalmasi Tanri'nin buyruklarina aykiriydi. Aslinda Kutsal Savas barbar kani tasiyan soylularin yikici enerjilerini harcayabilecekleri bir firsatti."

  "Norman kani tasiyan soylular bu çagriyi hem Tanri'ya asker olarak hizmet etme sansi hem de daha önce Ingiltere'de ve Güney Italya'da oldugu gibi yeni topraklar ele geçirme firsati olarak degerlendirdiler. Tüm Avrupa "Deus li volt" (Tanri istiyor) çigliklari ile inledi. "Vexilla regis prodeunt" (Kralin sancagi önde gidiyor) ilahisini söyleyerek hemen her siniftan savasçi-hacilar Kutsal Topraklara dogru yola çiktilar."

  Desmond Seward The Monks of War
  "Ilk Haçli Seferine katilan sövalyeler birlik disiplini ile kisisel cesareti kaynastiran çesitli savasçi gruplari olarak düzenlenmislerdi. St. Bernard tarafindan ihtiraslari yarasizliklari ve siddete yatkinliklari elestirilen bu ilk sövalyeler giderek bireysel bir arayis tarzina dönüsen ve rahiplerin kutsal hac yolculuklarini animsatan bir sakinlige yaklasan yeni bir sövalyelik ruhuna yerlerini terk ettiler. Çogunlukla maddi ve hatta erotik deneyimler içeren maceralar pesinde kosturan gezgin sövalye ile günahlarinin affi ugruna haçli seferlerine katilmayi kabul eden sövalye arasinda artik bir benzerlik kalmamisti."
  Peter Partner The Murdered Magicians

  "1099 yili Temmuz ayinda Haçlilar Kudüs'ü ele geçirdiler. Yagma ve katliamin siddeti Kilisenin soydan gelen kiyicilik içgüdülerini yeterince hristiyanlastirmayi beceremedigini ortaya koyuyordu. Kutsal kentin tüm nüfusu yahudiler ve müslümanlardan olusan erkek kadin ve çocuk tam 70.000 kisi üç gün süren bu toplu çilginlikta yasamlarini yitirdiler. Kentin bazi sokaklarinda askerler dizlerine kadar yükselen kan gölü içinde yürümek zorunda kaldilar. Bu sanli (!) fatihler gözyaslari içinde Kutsal Mezar Kilisesinde yalinayak aglayarak dua ediyorlar ve sonra tekrar yagma ve katliama katilmak için disari kosuyorlardi."

  "Sonradan Kutsal Topraklarda kalip yerlesenler çogunlukla geride birseyleri olmayan fransiz serüvencilerdi ve kendi bildikleri feodal düzeni aynen Filistin'de de kurdular."

  "Kral altin islemesi bir cüppe ile keyfiye takiyor toplantilarda hali üzerinde bagdas kurup oturuyordu. Soylular Fransa'nin yün ve kürkten olusan giyim tarzini terkedip ucu yukari kivrik terlikler turbanlar ipekliler sam isi muslinler ve pamukluluar giyiyorlardi. Avlulu ve çesmeli villalarda oturuyorlar divanlara uzanip ut dinliyor dans eden kizlari izliyorlardi. Avrupa'nin hiç tanimadigi sekerlemeleri narenciye ürünlerini ve kuyuklarda sogutulmus kavunlari yiyorlar; kadinlar da kozmetik ve ayna kullaniyorlardi. Kalabalik pazarlara kadinlarina peçe taktirmaya ve cenazelerde profesyonel aglayicilar bulundurmaya alismislardi. Paralarinin üzerinde arapça yazilar bile vardi... Kisa ama firtinali kislar ile uzun bogucu yazlardan olusan iklim oldukça gelismis arap tip bilimine karsin Filistin'in yeni sahiplerinin hastalik ve ölüm oranlarini yükseltiyordu... Halkin çogunlugu müslümandi.... Ölüm iskence ve kölelik tarafindan sürekli gölgelenen yasam ancak özdenetim sahibi güçlü insanlarin ayakta kalmasina izin veriyordu."

  Desmond Seward he Monks of War
  "Kafirlerin saldirilari sonucunda pespese gelen yenilgiler ve "Tanri'nin çocuklarinin" (hristiyanlar) kitle halinde ölümleri ile Kutsal Kilisemizin nasil yiprandigini ögrenince inaniyoruz ki herkes yardima kosacaktir. Sizleri Kilise'yi kurtarmak ve kardeslerimizi savunmak için elinizden gelen herseyi yapmaya çagiriyoruz."

  Papa Calixtus II 1123
  (2) Yeni Tarikat

  "Tampliye tarikati ilk Haçli Seferi sonrasinda Kudüs'te kuruldu. 12. yüzyilin baslarinda Kudüs'te bulunan bir grup dindar asker "Süleyman Tapinaginin Fakir Sövalyeleri Tarikati"ni kurdu. Kutsal Topraklari ziyarete gelen hacilari liman kenti Yafa ile Kudüs arasindaki tehlikeli yollarda yapacaklari yolculuk sirasinda korumak görevini üstlendiler. St. Augustine tarikatinin dinsel kurallarina bagliydilar ve Kudüs'teki Kutsal Mezar Kilisesi'nden yardim ve dinsel rehberlik sagliyorlardi."

  Peter Partner The Murdered Magicians
  "1104 yilinda Champagne Kontu Kudüs'ten geri dönen bazi yüksek rütbeli soylular ile bir toplanti yapti...Bu toplantida André de Montbard da bulunuyordu."

  Baigent Leigh & Lincoln The Holy Blood and the Holy Grail
  "Toplantidan hemen sonra Hugues de Champagne Kutsal Topraklara yollandi. 1108 yilina kadar Filistin'de kaldi. 1114 yilinda bir kez daha kisa süreli bir yolculuk yapti ve Champagne'a geri döndü. Clairxuax'daki malikanesini St. Bernard'a bagisladi. Bundan dört yil sonra Champagne Kontu'nun hem vasali ve hem de akrabasi olan Hugues de Payens önderliginde André de Montbard ve yedi arkadasi görevlerine basladilar. 1125 yilinda Hugues de Champagne da tarikata katildi ve böylece kendi vasalinin emri altina girdi."
  Lynn Picknett & Clive Prince Turin Shroud

  "Hugues de Payens aslen Champagne yöresindendi ve soyu Troyes Kontlarinin bir dalina dayaniyordu."

  "1123 tarihli bir belge Hugues de Payens'i "Magister Militum Templi" (Tapinak Sövalyleri Üstadi) olarak nitelendirmektedir. "Magister Militum" ünvani Roma Imparatorlugunda "Baskomutan" karsiligindadir. Oysa o dönemde bu küçük grup sadece bir kardesler birliginden ibarettir ve ilk yillarda yeni katilimcilar bulmakta pek güçlük çektikleri için neredeyde dagilmak üzeredir."

  Desmond Seward The Monks of War
  "Kudüs krali eskiden Süleyman Tapinaginin bulundugu bölgeyi onlara merkez olarak bagislamisti. Bu nedenle Tampliyeler kendilerine "militia templi" (tapinak askerleri" adini seçmislerdi."

  John J. Robinson Born in Blood

  "Yeni tarikatin tam ismi "Pauperes Commilitones Christi Templique Solimanis" (Süleyman Tapinaginin ve Isa'nin Fakir Askerleri) idi. Ilk görevleri Kudüs yolunu korumakti ama kisa bir süre sonra gönüllü bir polis gücüne dönüstüler."

  Noel Currer-Briggs The Shroud and the Grail
  "Kendilerini Tanri'ya adamis namuslu ve disiplinli bir yasam arzulayan varliga deger vermeyen bazi yüksek düzeyli soylu sövalyeler Patrik hazretlerini gözetimi altinda Isa'ya hizmet etmek için bir araya geldiler. Bu kisilerin arasinda en önemlileri; Hugues de Payens ile Geoffroy de Saint-Omer'di. Kalacak bir yerleri ya da kendilerine ait bir kiliseleri bulunmadigi için kral (Kudüs Krali II. Baudouin) geçici olarak onlari kendi sarayina Tapinagin güney kismina yerlestirdi. Patri ve diger piskoposlar tarafindan eski günahlarinin affi için verilen ilk görevleri yeteneklerinin tümünü kullanarak Kudüs yollarini hacilarin güvenligi için soyguncular ve saldirganlardan temizlemekti."
  William of Tyre
  "Kral Baldwin savasçi-rahiplere kendi sarayinin dogu kismini eskiden Süleyman Tapinaginin bulundugu yerin tam karsisina düsen ve sonradan insa edilecek olan El-Aksa Camii'nin yaninda bulunan bir bölgeyi bagisladi. Kutsal Mezar Kiliseis'nin ahirlari da atlarina tahsis edildi."

  Peter Partner The Murdered Magicians
  (2) Sion Birligi

  "Tampliye Sövalyelerinin ardinda onlari askeri ve idari subesi olarak kurmus bulunan bir gizli örgüt mevcuttu. Çesitli isimler altinda varligini günümüze dek sürdüren bu örgütün en çok taninan adi "Sion Birligi" (Prieuré de Sion)'dur. Prieuré sözü dinsel birlik ya da topluluk anlamina gelmektedir".

  Baigent Leigh & Lincoln The Holy Blood and the Holy Grail
  Baigent Leigh ve Lincoln Sion örgütünü de kapsayan (bir çok yerde "Our Lady of Sion" ya da "Notre Dame de Sion" diye de geçer) ve Champagne bölgesinden çok sayida aileyi de içine alan bir komplonun kanitlarini ortaya çikardilar. Onlara göre Tampliyelerin kurulusunun ardinda bile bu komplo mevcuttu.

  Olaylarin ardindaki asil düzenleyici Tampliye tarikatinin kurulmasini saglayan ve sonradan 1125 yilinda kendisi de Tampliyelere katilan Champagne kontu Hugues idi. Bazi tarihçiler Hugues de Champagne'in Hugues de Payens'in akrabasi oldugunu ileri sürerler ancak bu konuda belgeler kesin degildir. Kesin olan Hugues de Payens'in Hugues de Champagne'in vasali olmasidir.


  Lynn Picknett & Clive Prince Turin Shroud

  "Bazi yazarlar Tampliyelerin aslinda Isa'nin yalanci peygamber oldugunu ve gerçek Mesih'in Vaftizci Yahya (John the Baptist) oldugunu ileri süren Mandean ya da Johannit (Yahyaci) din sapkinligina bulastigini iddia ederler. Ortadogudaki varliklari süresince Tampliyeler kuskusuz bazi Johannit mezheplerle karsilasmislardir".

  Baigent Leigh & Lincoln The Holy Blood and the Holy Grail

  "Johannit mezhebinin basrahipleri "Christ" adini tasirlar ve Vaftizci Yahya'dan bu yana hiç aksamadan süregelen bir zincir olustururlar. Tampliye tarikatinin kurulusu sirasinda (1118 yilinda) basrahip olan Theocletes Hugues de Payens'i yakindan taniyordu. Ona Johannit gizemlerini ögretti ayricalikli davranarak kisa sürede rahiplik ve üst düzey yöneticilik önerdi. En sonunda Hugues de Payens'i kendi yerine geçecek kisi olarak belirledi".

  Kenneth Mackenzie The Royal Masonic Cyclopedia

  "Sion Birliginin en az iki Büyük Üstadinin Johannit baglantili eylemlere katildigi biliniyor. Hugues de Payens'in de gizli bir Johannit oldugu 19. yüzyilda önce Vatikan sonra da Teosofist'lerce açiklanmistir.

  "Johannit'ler gizli kiliselerinin kurulusunu Vaftizci Yahya'ya baglarlar ve mezheplerinin basrahiplerine Christos Mesih ya da Kutsanmis adini veririler. Basrahipler Yahya'dan bu yana birbiri ardinca hiç aksatmadan dinsel iktidarlarini sürdürmüslerdir. Tampliye tarikatinin kurulusu sirasinda bu hayali niteliklerin sahibi olan Theoclet isimli bir sahis Hugues de Payens'i bu sözde kilisenin gizemlerine ve umutlarina ortak etmis rahiplik ve yöneticilik vaatleri ile kandirmis ve sonunda da onu kendi yerine basrahip olacak kisi diye saptamistir".

  Pio Nono of Vatican Against Freemasons
  "Isa'nin ve hristiyanligin gerçek öyküsü Johannit (diger adiyla Nazaren) mezhebinin basrahibi tarafindan Hugh de Payens'e açiklandi. Sonradan bu giz Filistin'deki sövalyelere ayrica St. John tarikatinin daha soylu ve daha aydin üyelerine aktarildi. Gizli amaçlari entellektüel fikir özgürlügüne kavusmak ve evrensel bir dinin kurulmasiydi. Itaat fakirlik ve namus yeminleri ile baglanmis vahsi topraklar üzerinde yaban bali ve çekirgelerle beslenen Vaftizci Yahya'nin gerçek askerleriydi onlar. Gelenekler ve gerçek kabalaci uygulama böyledir".
  M. P. Blavatsky Isis Unveiled
  (3) Gizli Amaç

  "1099 yilinda Haçlilar Kudüsü aldiklarinda kentte az sayida kalan yahudilerden "Kutsallarin Kutsali" hemen orada Dome of the Rock'da (Kubbet-üs Sahra'da) bulundugunu ögrendiler. Ancak Haçlilar yanlislikla islam yapisi olan Kubbet-üs Sahra'yi Süleyman Mabedi sandilar".

  Noel Currer-Briggs The Shroud and the Grail
  "1118 yilinda aralarinda Geoffroi de Saint-Omer ve Hugues de Payens'in de bulundugu dokuz haçli sövalyesi kendilerini dine adayarak Photius zamanindan beri Roma'nin dinsel otoritesine gizli ya da açik düsmanlik eden Constantinople (Istanbul) Patrik'ine yeminle baglandilar. Tampliyelerin herkese açiklanan görevi kutsal yerleri ziyarete gelen hristiyan hacilari korumakti. Gizli amaçlari ise Ezekiel tarafindan kehaneti yapilan modele uygun olarak Süleyman Mabedini yeniden insa etmekti."

  General Albert Pike Morals and Dogma
  "Dokuz sövalyenin gerçek görevi eski Misir ve Yahudi gizli geleneklerinin özü hakkinda bilgiler bulunduran bazilari tahminen Musa'nin zamanindan kalma yazit ve kutsal esyalari arastirmakti...Bu özel görevi yerine getirdiklerine hiç kusku yoktur. Elde ettikleri bilgiler tarikatin gizli toplantilarinda agizdan agiza yayilmistir."

  Gaetan Delaforge The Templar Tradition in the Age of **uarius

  "1960'larda Louis Charpentier açik ve kesin ifadeleri ile dikkat çeken iki kitabinda Tampliyelerin Kutsal Topraklara Süleyman Mabedinin Ahit Sandigini bulup Avrupa'ya götürmek amaciyla St. Bernard tarafindan gönderildiklerini iddia etti. Bu amaca ulastiklarina dair kanit olarak da Tampliyelerin simya yoluyla elde ettikleri gümüsler sayesinde Avrupa'daki gotik katedralleri insa ettirdiklerini ileri sürdü. Ayrica Kolomb'tan yaklasik üçyüz yil önce Tampliyelerin amerika kitasina giderek oradan da gümüs getirip La Rochelle limanina bosalttiklarini iddia etti."

  Peter Partner The Murdered Magicians

  "...Bir çok yahudi ve islam efsanesi Kudüs'teki Ruhlar Kuyusunun (Well of Souls) altinda topragin derinliklerine inen bir gizli geçit bulundugunu ve Süleyman Tapinaginin yikildigi zaman Ahit Sandiginin oraya gizlendigini anlatir. Bir çok kisi cinler ve seytanlar tarafindan korunan Ahit Sandiginin hala orada olduguna inanmaktadir. Hugues de Payens ve destekçisi Champgne Kontunun Tampliye örgütünü kurmalari ve bu sayede Tapinak tepesinin kontrolunu ele geçirmelerinin asil nedeni Ahit Sandigini ele geçirmek olabilir."

  "Eger gerçek amaçlari bu idiyse açikça görülüyor ki basarisiz olmuslardir. 12. yüzyilda basit bir kutsal esyanin bile inanilmaz bir degeri vardi. Kaldi ki Ahit Sandigi gibi essiz bir kutsal esyaya sahip olanlar müthis bir güç ve prestij kazanabilirlerdi. Bu nedenle eger Tampliyeler Ahit Sandigini bulmus olsalardi büyük bir zafer ilan ederek Avrupa'ya götürürlerdi ve herkes bundan haberdar olurdu."

  Graham Hancock The Sign and the Seal
  (4) Tampliyelerin Mimari Ustaliklari

  "Kudüs'te sarayin diger yanina Tampliyeler yeni bir bina insa ettiler. Bu yeni binanin eni boyu yüksekligi bodrumu katlari merdivenleri ve çatisi o yörede bulunan binalardan çok farkliydi. Gerçektende binanin çatisi o denli yüksekti ki yüksekligini söylesem dinleyenler bana inanmazlar."

  Theoderic (1174)
  "Tamplyelerin mimari ustaliklari neredeyse dogaüstü bir gelismislikte olup özellikle kavisler ve sivri çatilarla dikkat çekmektedir...Sivri çatilar ve kavisler ayni zamanda gotik mimari düzeninin ayirt edici özelligi olup 12. yüzyilda insa edilen Chartres ve diger fransiz katedrallerinde belirgindir. Bu yapilari bilimsel anlamda o dönemin mimari bilgilerinin izin verdiginden çok daha üstün olarak degerlendiren uzmanlar vardir."

  Louis Charpentier The Mysteries of Chartres Cathedral

  "Tapinak tepesinde yaptuklari kazilar sonucunda Süleyman mabediyle ilgili yazitlar belgeler planlar buldular mi? Bu bulgular antik çaglarin büyük anitlarini yapanlarin ve hatta piramitleri insa edenlerin bildikleri ama çoktandir yitirilmis uyum denge oran ve geometri ile igili mimari gizleri kapsiyor muydu? Tampliyeler tarikatlarina verdigi destegin karsiligi olarak bu gizleri St. Bernard ile paylasti lar mi?"

  Graham Hancock The Sign and the Seal
  "Tampliyelerin dinsel önderi St. Bernard gotik mimarinin erken döneminde bu stilin yayginlasmasi ve gelismesinde yapici bir rol oynamistir. 1134 yilinda Chartres Katedralinin kuzey kulesinin insasi sirasinda St. Bernard gücünün doruklarindadir ve bu harika yapinin insasinda ama özellikle kuzey kulesinin yapiminda kullanilan kutsal geometri ilkelerini sürekli olarak eserlerinde vurgulamistir."  "Gotik mimari...1134 yilinda Chartres Katedralinin kuzey kulesinin yapim çalismalariyla dogmustur. Bu tarihten hemen önceki yillarda katedralin insasi için hazirliklarin sürdügü dönemde St. Bernard Chartres paspiskoposu Geoffroy ile özel bir dostluk gelistirmis insaatin planlarina olagandisi bir ilgi göstermis yapi ustalari ile hemen hergün konusmustur."

  "Tanri nedir" diye sorulunca St. Bernard'in yaniti "O boy genislik yükseklik ve derinliktir" olmustur. Tüm Chartres Katedrali büyük bir dikkatle derin dinsel gizemlerin bir anahtari olarak özellikle dizayn edilmistir. Örnek olarak; mimarlar ve duvarci ustalari yapinin birçok farkli yerinde taslar üzerine karanlik anlamlar tasiyan törensel sözleri kazirken "gematria" (alfabedeki harfler yerine sayilarin kullanildigi eski bir ibrani sifre sistemi) kullanmislardir. Ayni sekilde süslemeciler ve heykeltraslar da yarattiklari binlerce farkli bezeme ve figürlerde insan dogasi geçmis olaylar ve Incil'in anlami hakkinda karmasik mesajlari dikkatlice gizlemislerdir. Bir diger örnek kuzey kapisi üzerinde yeralan bir sahnede bir öküz arabasina yerlestirilmis olan Ahit Sandiginin bilinmeyen bir yöne dogru tasinmasi temsil edilmektedir. Silinmis ve yipranmis yazitta "Hic Amicitur Archa Cederis" (Ahit Sandigi burada gizlidir) sözleri bulunmaktadir."

  "1139 yilinda adayligi St. Bernard tarafindan heyecanla desteklenmis olan II Innocent papa seçilince Tampliyelere benzeri hiç görülmemis bir ayricalik tanidi; kendi kiliselerini insa etme hakki. Bu ayricaligi Tampliyeler sonuna kadar kullanmasini bildiler ve genellikle tipki Londra'daki Temple kilisesi gibi yuvarlak formu olan ve Tampliyelerin mimari ustaliklarini vurgulayan güzel kiliseler insa ettiler."

  Graham Hancock The Sign and the Seal St. Bernard'in Tüzügü
  (1) Güçlü Önder

  "Kutsal hizmete bas koyan her kardes cehennem korkusuyla Üstad'a mutlak itaat göstermelidir. Isa Mesih için itaatten daha aziz bir davraniç yoktur ve eger Üstad ya da onun yetkilendirdigi bir kisi emrederse sanki Tanri'dan gelen bir emirmis gibi hemen yerine getirilmelidir...Kendi özgür iradenizden tümüyle vazgeçmelisiniz."
  Tampliye Tüzügü Troyes 1128

  "1118-1119 yillarinda Tampliye sövalyeleri Kudüs'te ilk kurulus döneminde esas görevi kiyi kenti Yafa ile Kudüsü baglayan yollari korumak olan "fakir" bir tarikatti. Ancak bu yeni dogmus örgüt kurucularindan Andre de Montbard'in yegeni olan St. Bernard'in korumasi altina girince önemli degisiklikler yasadi. Zaten St. Bernard'in kendisi de yirmi yasindayken dinsel yasama girene kadar tam bir sövalye egitimi almisti."

  Edward Burman The Assassins - Holy Killers of Islam
  "St. Bernard'a Clairvaux topraklarini bagislayan Hugues de Champagne'di. St. Bernard orada manastirini kurdu ve "imparatorlugunu" genisletmeye basladi. Tapliyelerin resmi "sponsoru" olarak Troyes konsilinde papaligin tarikati tanimasini sagladi...St. Bernard'in eski ögrencilerinden ve Clairvaux'nun rahiplerinden biri olan papa Innocent II Tampliye tarikatini papa disinda hiç bir otoriteye hesapvermek durumunda olmayan ayricalikli bir statüye yükseltti."

  Lynn Prickett & Clive Prince Turin Shroud
  "1128 yilinda Bernard de Clairvaux daha henüz yirmisekiz yasindayken Troyes konsili Tampliyeler için bir tüzük hazirlanmasini ondan istedi. St. Bernard bunun çok daha fazlasini gerçeklerstirdi ve tarikatin dinsel önderi oldu. Para ve arazi bagislari yapilmasini sagladi; soylu ailelerin erkeklerini tarikate katilarak kiliç ve haç sayesinde günahlarindan arinmalari konusunda tesvik etti."

  John J. Robinson Born in Blood

  "St. Bernard feodal soylularin enerji fazlasini yöneltebilecegi ve böylece "canileri hirsizlari ve katilleri" dine kazandirabilecegi bir yöntemi yaratmisti. Hugues de Champagne'a yeni adamlar bulmak ve bir tüzük hazirlamak sözünü verdi: "Tanri'nin savasinda Isa'nin askerleri olacaklar..." Askeri hristiyanlik gerçek yaraticisini bulmustu."

  Desmond Seward The Monks of War
  "...düsmani öldürmek günah degildir...Isa'nin askerleri sevap için adam öldürür ve kendi ölürse daha büyük sevap olur. Kendi kurtulusu için ölür Isa için öldürür."

  St. Bernard

  "St. Bernard Tampliyelerin Tanri'yi hosnut eden dinsel yasantilari ile diger sövalyelerin zina yagma hirsizlik ve diger birçok günahla dolu ahlaksiz yasantilarini kiyaslayarak gençleri Tampliye örgütüne katilmaya çagiriyordu. Isa'ya kendini adamak dua ve erdemlerle dolu bir yasam inançsizlara karsi savasirken ölebilmek; tüm bunlar önceden islenmis günahlardan arinmak için yeterliydi. Bu bakimdan St. Bernard tüm ruhunu kötülük sarmis katilleri ve tecavüzcüleri Tampliyelere katilarak ruhlarini kurtarmaya davet ediyordu. Aforoz edilmisler için bile bir çikis yolu bir af olanagiydi bu. Tampliye yemini kiliseye bagliligin kesin kanitiydi gerçek haç ugruna savasla geçecek bir yasam da Tanri hosnutlugunun garantisiydi."

  John J. Robinson Born in Blood
  "Tampliyeler kuzu kadar uysal ve aslan kadar yirticidirlar; bir rahibin yumusakligi ile bir sövalyenin cesaretini kendilerinde birlestirirler. Süleyman Mabedini mücevherler yerine silahlarla altin taçlar yerine kalkanlarla samdanlar yerine kosum takimlariyla süslerler. Söhrete degil zafere satafata degil savasa düskündürler. Bos konusmalardan gereksiz eylemlerden ölçüsüz gülüslerden dedikodudan ve tüm bos seylerden nefret ederler. Çok sayida olmalarina karsin tek çati altinda tek tüzüge bagli yek ruh ve tek yürekle yasarlar."

  St. Bernard
  "Tarikatin bir baska insan kaynagi at ve silah alacak olanaklari olmayan fakir sövalyelerdi (iyi bir savas atinin fiyati yaklasik 400 günlük tarim isçisi ücretine esitti). Tarikate girislerinde tüm bunlarin yanisira hizmetkar ve seyislere de sahip olabiliyorlardi. Yeterli besin ve yatacak yer garantisi vardi...Önceden ne ölçüde azalmis olursa olsun kendilerine olan saygilari kisa zamanda yükseliyordu."

  John J. Robinson Born in Blood
  (2) Giris Töreni

  "Adaylarin tarikate kabul töreni haftalik toplantilarda yapilirdi. Kardeslerin çogunlugu uygun bulursa aday toplantiya getirilir kardesler tarafindan sorgulanirdi. Verdigi yanitlar tatmin edici bulunursa en önemlisi piç degilse ve eger soylu ve özgür bir kisiyse Üstad'in huzuruna çikartilirdi..."
  Noel Currer-Briggs The Shroud and the Grail

  "Büyük gizlilik içinde yapilan giris törenleri her zaman Kudüs'teki Kutsal Mezar Kilisesinin rotundasinin bir örnegi seklinde düzenlenmis bir salonda gerçeklestirilirdi. Zaten Tampliyelerin insa ettigi bir çok kilise ve sapel Kutsal Mezar Kilisesinin bir örnegi olarak yapilmis ve tipki Ispanya'nin Segovia kentinde bulunan Vera Cruz Tampliye kilisesinde oldugu gibi tam merkeze Isa'ninmezarini temsil eden iki katli ve merdivenlerle çikilabilen bir lahit yerlestirilmistir. Özel törenlerin belirli bir asamasinda tarikat üyelerine bu lahite çikarak kisa bir süre için temsili olarak Tanri'nin yüzüne bakabilme sansi veriliyordu."

  Ian Wilson The Shroud of Turin

  "Geceleri yapilan gizli törenlerde yeni sövalyeler tarikate katiliyordu. Büyük Egitmen (Grand Prior) toplantiya katilan kardeslere bir kaç kez adayin aralarina alinmasinda bir itirazlari olup olmasigini sorardi. Eger hiç bir itiraz yoksa tüzük maddeleri geregince adayin ailesi borçlari hastaliklari ve bir baska örgüte üyeligi sorgulanirdi. Tüm bunlara uygun yanitlar alinirsa aday diz çökerek tarikatin "bir kölesi ve hizmetkari" olmak istedigini bildirir ve "Tanri ve Kutsal Meryem" adina baglilik yemini ederdi."

  Ancient Wisdom and Secret Sects
  "Tarikate kabul töreni sirasinda bir kaç kez Tanri'nin ölümsüzlügü ve Tanri'nin oglunun safligi dile getirilirdi. Tören yöneticisi adaya "ölmeyen ve hiçbir zaman ölmeyecek olan Tanri'ya inaniyor musun?" diye sorardi. Zamani gelince aday yemin etmek için alisilmis oldugu üzere Incil üzerine degil de Mass'in Isa'nin cesedinden sözeden bölümüne el basardi. Adayin kutsandigi asamada ise tüm kardesler "Hoc est enim corpus meum" sözlerini hep bir agizdan söylerlerdi. Yemin sonrasinda aday artik resmen tarikate katilmis olur ve adaya beyaz manto gitdirilirdi. Töreni yöneten en son olarak 133. Mezmuru okurdu."

  Noel Currer-Briggs The Shroud and the Grail

  "Ecce quam bonum et quam jocundum habitare fratres in unum."
  "Ne iyi ne güzeldir birlik içinde kardesçe yasamak !

  Basa sürülen degerli yag gibi
  Sakaldan Harun'un sakalindan
  Kaftaninin yakasina dek inen yag gibi.
  Hermon daginda yagan çig
  Sion daglarina yagiyor sanki.
  Çünkü Rab orada bereketi
  Sonsuz yasami buyurdu."

  133. Mezmur (Davud'un Hac Ilahisi)
  "Bu mezmur Israillileri Misir'dan çikislarinda besleyen ve yüksek bir teknoloji ürünü olan "Mana Makinasi" hakkindaydi. Gizemli güçlere sahip bu makina "Ahit Sandigi" olarak da bilinmektedir."
  George Sassoon The Mana Machine
  (3) Yoksulluk ve Kardeslik

  "Cistercian tarikati (St. Bernard'in kendi kurdugu tarikat) tüzügüne göre "herseyden önce üç temel yemin gelir; erdem yoksulluk ve itaat yeminleri". Bu yeminleri aynen kabul eden Tampliye tarikatinda erdem kuralina göre hiçbir sövalye annesi ve kizkardesi de dahil asla bir kadina dokunamaz. Kadinlarla konusmak bile sakincalidir çogu zaman da yasaktir. Tampliyeler hiçbir durumda çikarmalarina izin verilmeyen kuzu derisi külotlar giyerler. Külot çikarma yasagi cinsel eylemleri engellemek amaciyla konmustur. Tampliye tüzügü kardeslerin yikanmalarini bile yasaklamistir. Hiç kimse özellikle bir diger kardes bir Tampliyeyi çiplak görmemelidir. Manastirlar da dahil olmak üzere sadece erkeklerden olusan topluluklarin sürekli problemi olan escinselligi engellemek maksadiyla yatakhaneler geceleri de daima aydinlatilmis olmak zorundadir."

  John J. Robinson Born in Blood
  "Sessizlik üzerinde önemle durulurdu. Yemekhanelerde konusma yasagi nedeniyle sadece isaretle iletisim kurulurdu. Talimler ve ayinler disinda kardesler daima sessizce dua eder gibi dolasirlardi. Günde iki kez bir kardes Incil okurken (özellikle Jozhua ve Makabiler bölümleri) hiç konusma olmadan yemek yenirdi. Oruç tutarak zayif düsülmemesi için tüm kardesler esler halinde birbirini denetlemek zorundaydilar. Her yemekte sarap bulunurdu ama et haftada sadece üç kez yenirdi. Tüm yasam savasin gereklerine göre düzenlenmisti. Her sövalyenin üç tane ati vardi. Aslan avi disinda avlanmak da tüzük geregi yasakti. Saçlar her zeman kisa kesilmeli mutlaka sakal birakilmaliydi. Hristiyanlik tarihinde ilk kez askerler rahipler gibi yasamak durumundaydilar."

  Desmond Seward The Monks of War

  "Tampliyelerin kalkanlari tipki sonradan hristiyanlastirilan Grail kahramani Sir Galahad'in kalkani gibi beyaz üzerine kirmizi renkte genis bir haç resmi ile süslüydü. Tarikatin amblemi ise iki sövalyenin birlikte bindikleri tek bir at figüründen olusmustu. Bu amblem kardesligi ve yoksullugu simgelemekteydi. Kirmizi bir haç deseni islenmis beyaz mantolar giyerlerdi. Savasa giderken birliklere "Beauseant" adini tasiyan siyah-beyaz bir bayrak öncülük ederdi. Beauseant ayni zamanda Tampliyelerin savas narasiydi."

  Ancient Wisdom and Secret Sects

  "Her sövalye emirlere sonuna kadar itaat etmek zorundaydi. Tarikat papa disinda hiçbir otoriteye hesap vermek zorunda olmadigi için itaatsizlik karsisinda ölüm cezasini da içeren kendi cezalandirma sistemini yürürlüge koymustu."

  "...Tampliyelerin özel yasamlari hiç yoktu. Bir kardesin aldigi mektup bile herkesin arasinda ve Üstadin huzurunda yüksek sesle okunurdu."

  "Savas alaninida üçe karsi tek kalana dek geri çekilemezlerdi. Bu da ancak Üstadin emri üzerine yapilabilirdi. Aslinda Tampliye tarikatina girenler savasta ölmekten baska bir umut tasiyamazlardi."

  John J. Robinson Born in Blood

  "Bir Tampliye içininançsiz bir insani öldürmek dinsel bir ödevdi. St. Bernard'in sözlerine göre "Isa adina adam öldürmek cinayet degil kötüleri yok etmek adaletsizligi ortadan kaldirmaktir...Bir dinsiz öldürmek zafer kazanmaktir zira Isa'ya san verir...Savasta ölmek din sehidi olarak kutsanmak anlamina gelir." Bu hevesle iki yüzyil boyunca yaklasik yirmibin Tampliye din sehidi mertebesine yükselmistir. St. Bernard'in dehasi iste böylece "Kuzey Savas Kültünü" dinsel bir adanmisliga dönüstürmüstür; tipki pagan tanrilarin hristiyan azizlerine dönüsmesi gibi. Sonunda Isa Woden'i (Odin) yenmistir."

  Desmond Seward The Monks of War

  ALINTIDIR.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  AYDAKi EZAN'IN SIRRI

  Newl Amstrong aya ayak bastiginda bilindigi üzere bir ses duyar ve dünyaya indiginde misir gezisindeyken bu sesi tekrar duyar ve bunun ne oldugunu sorunca müslümanlari ibadete çagirmak için bir isaret oldugu söylenir ve kahramanimiz yasamini müslüman olarak sürdürmeye karar verir.

  Path Finnder uzay araci marsa yollandiginda pramite benzer cisimlerin bulunduğunu ve bunlarin insanlara gösterilirken gizlendigi söylentisi ses getirmisti.

  Bu yapitlarin dünyada hangi bölegede bulundugu herkez tarafindan biliniyor.Sonuçta kahramanimizda uzaydaki sesin benzerini misirda duymadimi?

  Din bilimcilere göre orada (misir) bir kavim hüküm sürmüs ve bu kavmin ileri düzeyde zekali olduklari ve 3000 e yakin kitap yazdiklari söyleniyor.

  Bu kavim içinde bir karmasa çikyor ve kavim kendi içinde bir kaos yasiyor ve bu kaostan kavmin yok olmasi sonucu doguyor.Burada adi geçen din bilimciler konuya söyle devam ediyor.

  "Bu kitaplardan 10 tanesi elimizde olsaydi biz su anda galaksi galaksi geziyor olurduk"

  Bilindigi üzere her kabilenin içerisinde alim ve bilim adamlari vardir ve eger bu teori dogruysa bunlar kaosun kavmi dagitacagini anladilar ve yanina aldiklari digerleriyle onlara göre siradan olan galaksi yolculugunu gerçeklestirdiler ve yerlestikleri yerde dünyadaki benzerleri gibi anitlar yaptilar.

  Ibadetlerinide dünyadaki gibi yapmaya devam ettiler.Birkaç yil önce amerikada bir metor parçasi bulundu ve bunun üzerinde hiyoroglif yazilara raslandi ve bu yazilarin ASUR alfabesiyle benzerlik gösterdigi saptandiMISIR pramitlerinin ve nigdedeki yer alti tünellerinin asurlularin yaptigina inaniliyor ve sonuçta asurlularda bir kaos yasadilar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş