Metodist çiftçi John Fox karısı ve kızları on dört yaşındaki Martha ile on iki yaşındaki Kate 1847 Aralık ayında New York eyaletinde Hydesville'de küçük ahşap bir eve taşındılar. Aile ilk üç ay evin içindeki açıklanamayan sesler ve gürültülerle pek uyuyamadılar.. 31 Mart 1848 gecesi aile her zamanki gibi yattılar. Bayan Fox olanları daha sonra şöyle anlatmıştır :


"O gece erkenden hava daha kararmadan yatmıştık. Dinlenme imkanı o kadar azdı ki artık hastalanmıştım diyebilirim. Gürültü başladığında daha yeni yatmıştım odadaki öteki yatakta yatan çocuklar da vurma sesini duymuşlar ve parmaklarını şaklatarak aynı sesi çıkarmaya çalışıyorlardı."

"Küçük kızım Cathie 'Bay Çarpıkbacak benim gibi yap' diyerek ellerini çırıptı. Ses hemen aynı sayıda vuruşu tekrarladı. Cathie durunca gürültü de kısa bir süre durdu.

"Bunun üzerine Margaretta 'Şimdi de benim yaptığımı yap. El çırparak bir iki üç dört diye sayé dedi. Vuruşlar aynen tekrarladı. Kız aynı hareketi bir daha yapamayacak kadar korkmuştu.

"Ben bunun üzerine odadaki hiç kimsenin yanıtını bilmeyeceği bir deneme yapmayı düşündüm. 'Ses'ten çocuklarımın yaşlarını vuruşlarıyla söylemesini istedim.

"Çocuklarımın yaşları doğru olarak vuruşla bildirildi. Her vuruş arasında kısa bir sessizlik oluyordu yedinci vuruşta duraklama daha uzun sürdü ve sonra arka arkaya üç kere daha tekrarlandı. Bu da benim üç yaşında ölen küçük çocuğumun yaşıydı.

Ben bunun üzerine 'Sorularıma doğru yanıt veren bir insan mıdır?' diye sordum.

"Bu kez herhangi bir vuruş işitilmedi.

"Bir ruh mu? Öyle ise iki kere vur dedim.

"İstek ağzımdan çıkar çıkmaz iki vuruş işitildi."

Ruh daha sonra kendini Charles B.Rosna adındaki bir dilenci olarak tanıttı. Bir demirci olan John C.Bell kendisini evde öldürmüştü. Fox'lar o yaz ruhun talimatı üzerine bodrumlarını kazdılar ve bir insan iskeletinin parçalarını buldular. Elli yıl sonra daha başka kemiklerle bir dilenci tası bulundu.

ALINTIDIR.