Hearts of IronYayımcı(lar) Strategy First
Yapımcı(lar) Paradox Interactive
Oyun motoru 1 CD-ROM
Platform(lar) Microsoft Windows
Çıkış tarih(ler)i 2002
Tür(ler)i Strateji
Biçim(ler) Tek kişi
Ortam Klavye Fare
Sistem gereksinimleri

64 MB RAM 4X CD-ROM drive DirectX 8.1 Windows 95

Hearts of Iron İsveç asıllı Paradox Interactive'in II. Dünya Savaşı konulu oyunu. Bu oyunda Türkiye'den Yeni Zelanda'ya kadar 1936-1948 arasındaki tüm ülkeler (Andorra Monako San Marino gibi küçük şehir devletleri hariç) vardır.
Oynanış

Hearts of Iron Paradox'un başarılı Europa Universalis oyun motoru üzerine kuruludur ancak birçok da değişikliğe sahiptir.

Her bir bölümde onlarca teknoloji araştırması yapılabilen ve üretilen ünitelerin özelliştirilebildiği 14 farklı bölüme (infantry/piyade artillery/top industry/endüstri armoured units/zırhlı üniteler navy/donanma... gibi) ayrılmış detaylı bir teknoloji ağacı

4 farklı doğal kaynağın bulunduğu bir ekonomi modelirdu ve endüstriye bağlı olarak coal/kömür steel/çelik rubber/kauçuk ve oil/petrol
Askeriye ve politik liderleri seçebilme
Milislerden ICBM'lere (kıtalar arası balistik füze) kadar birçok askeri ünite
Kaynak hatlarını ve ünitelerin hareketleri ile savaş durumlarını etkileyen bir hava şartı modeli

Oyun II. Dünya Savaşı zamanında (öncesi ve sırasında) geçmektedir ve oyuncu gerçekte tarihi olayların nasıl meydana geldiğini görüp tanıklık edebilir.Heart of Iron bir tarih oyunu olarak da düşünülebilir.

Oyunda oyuncunun istediğini seçip katılabildiği ya da ayrılabildiği 3 farklı ana müttefik vardır. Bunlar Allies Axis ve Comintern. Oyun yalnızca bir müttefik kaldığı zaman sona erer ki bu çok zor gerçekleşir. Zaman olarak ise 30 Aralık 1947'de gece yarısı sona erer ve bu durumda kazanan müttefik anahtar bölge ve şehirleri ellinde bulunduran ve puanlama sistemine göre en çok puana sahip olan olur.