Bu sabah sizlere Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] ile ilgili bir haber yapmıştık. Bunun yanında Lara Croft da ABD'nin göz bebeği oldu.

Peki bu ilgilye rağmen Amerikan pazarında genel durum nasıl?

Oyun dünyasının merkezi olarak görebileceğimiz Kuzey Amerika ne yazık ki tüketim kısmında üretimde olduğu kadar başarılı değil.

Pazardaki oyun satışının mart ayı rakamları geçen yılın mart ayına oranla %10'luk bir düşüş yaşadı ve 1.9 milyar dolar kazandı. Yine de bu rakam şubat ayındaki %25'lik düşüşten daha iyi bir haber.Satışlarda dijital oyunlar toplamda 670 milyon dolarlık bir hasılat yakalamış. Olayları biraz düzelten şey ise Bioshock ve Tomb Raider'ın çıkışları oldu. Her iki oyunda kendi IP'sinden çıkış rekoru yaşarken mart ayındaki düşüşün daha da büyümesini engelledi.

Rakamları açıklayan NPD kurumu bu yılın mart ayında kutulu satışların geçen seneye oranla %20 düştüğünü lakin SKU başına dolar değerinin ise %70 arttığını belirtti.

En büyük düşüş ise donanım kısmında yaşanmış. %32'lik bir düşüş yaşayan sektör 221.6 milyon dolar kazandı. Donanımlar arasında bir tek 3DS yıllık karşılaştırmalarda %9'luk büyümeyi göstererek artış yaşayan cihaz oldu.

İşte mart ayında Amerika'da en çok satılan 10 oyun:

1. Bioshock Infinite (Take-Two)
2. Tomb Raider 2013 (Square Enix)
3. Gears of War: Judgement (Microsoft)
4. God of War: Ascension (Sony)
5. Call of Duty: Black Ops II (Activision)
6. Luigi's Mansion: Dark Moon (Nintendo)
7. MLB 13: The Show (PS3 PSV) - Sony
8. NBA 2K13 (Two)
9. The Walking Dead: Survival Instinct (Activision)
10. Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 3 (Namco Bandai)
alıntı