Gta 4 inceleme

GTA IV: Lost and Damned:


Johnny kötülüğü ile ün salmış motorcu gangsterlerden oluşan “The Lost” çetesinin kıdemli bir üyesi ve Liberty City sokaklarında “The Lost” çetesi için iş ayarlıyor. Johnny’nin sadakati giydiği ceketin arkasındaki “The Lost” amblemine ve çetenin kurucusu Billy Grey’den başkasına değildir. Ta ki bir gün Billy’nin rehabilitasyon merkezinden kan dökme hevesiyle dönmesiyle...Bu olayla birlikte Johnny kendini diğer çetelere Liberty City’yi dar edecek bir hayatın içinde bulur. Ve artık hikayeyi bildiğinize göre Johnny gibi hissetmeye hazır olun çünkü diğer çetelere Liberty City’yi dar edecek olan sizden başkası değil!

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned’ı Xbox360™ konsolunuza yüklemek oldukça kolay. XBox360™’ınızı açtıktan sonra profilinize girin. Xbox LIVE Marketplace sekmesine gelerek Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned oyununu seçin ve yüklemeye başlayın. Oyunu yükleyebilmeniz için 1600 Microsoft Point’e ihtiyacınız var. Eğer XBox360™’ınızda 1600 Microsoft Point yoksa 19.99$ (~ 34 Türk Lirası) vererek 1600 Microsoft Point alabilir ve Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned zevkini oyun konsolunuza taşıyabilirsiniz. Oyun “İndirilebilir İçerik (Downloadable Content)” olduğundan oyunu XBox 360™’ınızın Harddiskine yüklemeniz gerekiyor. Bunun için gerekli olan disk alanı 1.78 GB. XBox360™’a gelen yeni özelliklerden biri olan oyunu Harddiske kurma ve böylece yüklenme sürelerinin kısalması ayrıca DVD sürücüyü yormadan Harddiskten oyun oynamayı tercih edenlerdenseniz 120 GB’lık Harddiske sahip olan Xbox360™ Elite modeli kullanıcıları hariç 20 GB’lık Harddisk hem kurmuş olduğunuz oyunlar hem de Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned için az gelebilir. O nedenle kuruluma başlamadan önce Harddiskinizdeki boş kullanım alanını kontrol etmeyi unutmayın. Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned’ı XBox360™’ınızdan direkt olarak indirebileceğiniz gibi Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] da indirebilirsiniz.

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned oyunu indirilebilir bir içerik olduğu için “Grand Theft Auto IV” oyununun üzerine kurulmuş. Bu yüzden oyunu oynayabilmeniz için “Grand Theft Auto IV” oyun diskine ihtiyacınız var. Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned’ı oynayabilmek için tek ihtiyacınız olan bu. Niko Bellic’in hikaye modunu henüz tamamlamamış olsanız bile Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned ile bambaşka bir serüvene başlayabilirsiniz.

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned’ın Grand Theft Auto IV’e göre bazı farklılıkları bulunuyor. Bunlardan göze çarpanların başında gelen Grand Theft Auto IV’e paralen giden ancak tamamen yeni görevler var. Bu görevler GTA IV’ü bitirmiş ya da henüz bitirmemiş olanlar için alternatif olacak nitelikteler ve gerçekten de sizi farklı bir dünyaya sokmayı başarıyorlar. Yani indirilebilir içerikten gelen bir paket olmasına rağmen farklı bir dünyaya adım attığınızı hissedebiliyorsunuz. O nedenle Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned kesinlikle vakit ayırılıp oynanması gereken bir GTA IV eklentisi.

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned'e özgü yeniliklerden biri de oyunda kullanacağınız silahlar. Güçlü etkisiyle tek atış özelliğine sahip Grenade Launcher araçları kolaylıkla havaya uçurabileceğiniz tam otomatik Assault Shotgun bire bir dövüşlerinizde etkili olan Pool Cue tamamen ev yapımı ve özellikle arabalarda etkili olan Pipe Bomb iki mermi kapasiteli ancak otomatik olarak mermi yenileme özelliğine sahip ve ölümcül olan Sawed off Shotgun ve çevikliği ile düşmanlarınızı kolaylıkla yere serebileceğiniz Automatic 9mm kullanabileceğiniz silahlar arasında. Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned’e özgü bu silahları biraz daha yakından tanıyalım.
Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned motorculardan oluşan bir çeteyi ele alan bir oyunken GTA IV’ü düşündüğünüzde oyundaki araçların özellikle de motorların bu çeteye yetecek kadar olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak Lost and Damned’la birlikte oyundaki araçlarda da yenilikle hemen göze çarpıyor. Motorsiklet ağırlıklı olan bu yeni araçlar sizin bir motor çetesinin parçası olduğunuzu size hissettirmek için tasarlanmış. Johnny’nin kendi tasarladığı Chopper’ı ile Liberty sokaklarında tur atmaya hazır olun! İşte Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned’la birlikte gelen yeni araçlar!
Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned GTA IV için hazırlanmış bir eklenti olduğu için her ne kadar GTA IV’ten farklı bir hikayeyi ele alsa da grafik olarak GTA IV’ten farksız. Oyun GTA IV’ün grafik motorunu kullandığından GTA IV’te canınızı sıkan herhangi bir grafik hatası varsa Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned’ta da bu hatalarla karşılaşmanız mümkün. Ancak yine de grafik olarak GTA IV’ü ele aldığımızda Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned da aynı tadı veriyor.

Oyundaki yeniliklerden biri de yenilenen fizik motoru. “The Lost” çetesi motorculardan oluşan bir çete ve bu tarz bir çete için motor üzerindeyken ateş etmek bu çetenin en büyük gerekliliklerinden ve bu çete bu konuda profesyonel. Bu nedenle oyunda motorunuzla hareket halindeyken rahatlıkla ateş etmeniz için en iyi şekilde düzenlemeler yapılmış. Motorunuz üzerindeyken otomatik mermi yenileme özelliğine sahip iki mermi kapasiteli Sawed off Shotgun ile rakip çete elemanlarını yere sermeniz gerekiyor. Bunun için LB butonuna basılı tutmanız ve sağ analogla nişan almanız yeterli. Böylelikle sol analogla motorunuza yön verirken düşmanlarınızı yere sermek hiçte zor olmayacak.

GTA IV’le birlikte gelen eğlenceli Çoklu Oyuncu (Multiplayer) modu Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned de de var. Arkadaşlarınız ile kuracağınız bir çete ile Liberty City sokaklarını motor sesleri ile inletebilir kimin bu şehrin asıl sahibi olduğunu diğer çete sahiplerine gösterebilirsiniz. Çoklu Oyuncu modunda yarışlar düzenleyebilir “Club Business” moduyla lider olma yolunda ilerleyebilir “Lone Wolf Biker” moduyla seçiminize göre ister “Full Throttle” isterseniz de “Chopper vs. Chopper” seçenekleriyle bu inanılmaz eğlenceyi yaşayabilirsiniz. “Lone Wolf Biker” modunda bir oyuncu kaçarken diğer tüm oyuncular bu oyuncuyu yakalamaya çalışıyorlar. Oldukça keyifli olan bu modda kaçan oyuncunun belirli Checkpoint’leri takip etmesi gerekiyor. Kaçan ya da kovalayan olmak sizin elinizde. “Ne kadar hızlı kaçabilirsiniz?” veya “Yakalamak için mi buradasınız?” Bu soruları yanıtlayan siz olun ve bu soluksuz eğlenceye vakit kaybetmeden dahil olun. “Witness Protection” modu takımınızla hareket edeceğiniz bir mod. “N.O.O.S.E” ya da “The Lost” takımlarından birini seçerek yola koyuluyorsunuz. “N.O.O.S.E” takımının amacı farklı bir hapishaneye nakil olan mahkumları taşıyan otobüsü korumak. “The Lost” takımı ise bu otobüse zarar vermek istiyor. Takımınızı iyi kurun ve hangi tarafta yer almak istediğinize karar verin. Unutmayın karşınızdaki takım da en az sizin kadar iyi! Çoklu oyuncu modunun son bölümü ise “Gang War” adı verilen Çete Savaşı’ndan oluşuyor. Adından da anlaşılabileceği gibi çetelerin savaştığı bu modda çetenizi kurup rakip çeteye Liberty City sokaklarını dar etmeniz gerekiyor. Hikaye modunda motorsiklet kullanımında uzmanlaştıktan sonra kendi çetenizi kurarak Liberty City sokaklarında gezmeye hazırsanız çetenizi kurun ve rekabet başlasın!

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned’la birlikte gelen yeniliklerden biri de oyunda kullanılan müzikler ve radyo kanallarındaki değişiklikler. Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned’a özel olarak eklenen 50’den fazla yeni şarkı ile oyunun atmosferini daha iyi hissedecek ve oyuna daha iyi konsantre olacaksınız. Kullanılan şarkılar gerçekten de size oyunun atmosferini en iyi şekilde yansıtmak için özenle seçilmiş. Şimdi hazırsanız radyonun sesini biraz daha açın ve Liberty City sokaklarında mola vermeden soluksuz bir yolculuğa çıkın!

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned gerçekten de sizlere GTA IV’ü tekrardan oynatacak özenle hazırlanmış ve 1600 Microsoft Point’i gözünüz kırpmadan vererek almanız gereken bir eklenti paketi. GTA IV ile eş zamanlı geçen yepyeni bir hikaye yeni görevler yeni silahlar ve yeni araçlarla sizlere bambaşka bir macera olanağı tanıyor. Bu hikayenin bir parçası olmak istiyorsanız ve Johnny ile motor sesleri eşliğinde bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned sizin için doğru seçim. Motorunuzun anahtarını alın ve Liberty City sokaklarında tozu dumana katmaya hazır olun! The Lost çetesi Liberty City’nin tek sahibi olmak için sizi bekliyor! __________________