Nintendo Wii XBox 360’ın Kalesini Ele Geçirdi : Dünyanın her yerini saran Wii tutkusunun ABD’yi de etkisi altına aldığı pazar araştırmaları şirketi NPD tarafından da onaylandı! Wii’nin satışlarındaki yüzde 46 oranındaki artış Nintendo DS’in yüzde 67 oranındaki etkin satışıyla birleşince ABD’deki oyun piyasasında taşlar yerinden oynadı! Nintendo XBox’dan bir sene sonra ve PS3 ile aynı anda girdiği ABD oyun piyasasında birkaç ay içinde birincilik tahtını ele geçirdi. Sadece ABD’de 13 milyon tüm dünyada ise 30 milyon satış adedine ulaşan Nintendo en yakın rakibi PS3’ün 145 milyon ve XBox360’ın 20 milyon olan satış rakamlarını solladı. NPD tarafından yayınlanan raporda Nintendo’nun 2008 yılının Mayıs ayında ABD pazarında 666 bin adet Wii sattığı açıklandı.
Nintendo Wii oyun kiti
Aynı ay içinde Sony PS3 ile ikinci sırada yer alırken Microsoft XBox360 ancak üçüncü sırada tutundu. PS3 ve XBox360’ın toplam satış rakamlarına da fark atan Nintendo oyunu gerçekliğe taşıyan anlayışıyla rafların en çok aranan oyun konsolu olan Wii ile oldukça ‘sahiplenilen ve sevilen bir oyun kiti’ olduğunu bir kez daha kanıtladı.


Haziran rekorlarını Nintendo DS kırdı
Dünyanın en büyük oyun konsolu ve yazılımı üreticilerinden Nintendo’nun oyun kahramanlarını sesle yönlendirmeyi sağlayan benzersiz özelliklere sahip oyun konsolu Nintendo DS 783 bini aşan ünite satışıyla Haziran ayının satış rekorlarını kırdı. Nintendo DS 77 milyona yaklaşan satış rakamlarıyla oyun piyasasındaki tek rakibi Sony PSP’nin 36.5 milyon olan satışını geride bırakarak çıktığı günden beri ABD de dahil olmak üzere tüm dünyada liderliğini korumaya devam ediyor.

Evrendeki oyun’kavramı değişiyor
Nintendo’nun ABD ayağında Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Camie Dunaway oyun konsolu piyasasında yeni bir çığır açmanın Nintendo için bir imza niteliği taşıdığını söyledi. Dunaway daha çok rekorlara imza atacaklarının altını çizerken “Wii insanların video oyunlarıyla veya birbirleriyle etkileşime geçmesi için yeni yollarda öncülük etmeye devam edecek” dedi.

Nintendo Wii oyun kiti
Nintendo Wii; Wii Fit ile bayanların Wii Sports ile sporsever oyuncuların Wii Play ve Super Mario Galaxy gibi oyunlarıyla daimi oyunseverlerin gönlüne taht kurarken; yakında çıkacak olan Star Wars Force Unleashed gibi oyunlarla da hem Wii hem de DS üzerinden yaşattığı deneyimlerle hayran kitlesini her geçen gün büyütmeyi başaracak gibi gözüküyor.