Left4Dead 2 oyunu için en son çıkan bütün güncellemeleri içeren ayrıca "The Passing" "No Mercy" "Dead Air" "Cold Stream" ve "The Sacrifice" DLC'lerini de içinde bulunduran yamalar aşağıdaki linklerde mevcuttur. Bu güncel sürüm ile HAMACHİ TUNNGLE veya GARENA adlı programlar üzerinden ve ayrıca oyunda SERVER BROWSER üzerinden "custom" sekmesine tıklayıp tarama sonucunda çıkan serverlerde multiplayer keyfini yaşayabilirsiniz.


Kurulum için;

1. Oyunu daha önce edindiğiniz kurulum arşivinden orjinal haliyle sisteminize yükleyiniz. Kurulum dosyanız yoksa Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]linkinden indirebilirsiniz.
2. Oyunu sisteminize kurduktan sonra oyunun kurulu olduğu dizini göstererek DLC ve ana güncellemenin olduğu Left 4 Dead 2 Master Update Version v2.1.0.2 dosyasının kurulumunu yapınız.
3. Eğer mevcut ise; Left 4 Dead 2 Incremental(Mini) güncellemeleri v2.1.0.2'dan başlayarak v2.1.X.X'e kadar sırasıyla kurulumunu yapınız.
4. Oyunu en son versiyona güncelledikten sonra oyunun tek kişilik ve çok kişilik modlarını çalıştırmak için Standalone Patch dosyasını kurunuz ve artık oyunumuz hazır hale gelmiştir.


Gerekli Dosyalar

<= Left 4 Dead 2 Master Update Version v2.1.0.2 =>
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] < = > Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


<= Left 4 Dead 2 Incremental(Mini) Update Version v2.1.0.2 - v2.1.0.X =>
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] <=> Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] <=> Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] <=> Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] <=> Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Online oynamak için;

Multiplayer modunu oynamak isteyenler için önünde sadece tek bir sorun var oyunu direk başlatırsanız steam koruması sizin sunuculara girmenize izin vermeyecektir. Standalone patch kurulduktan sonra masaüstüne oyunun kısayolu oluşturulmuş işe onunla oyunu çalıştırın. Kısayol yoksa oyundaki left4dead2.exe dosyasının kısayolunu oluşturarak altta sol taraftaki resimde olduğu gibi hedef satırının sonuna -steam ibaresini ekleyin ve oyunu o dosya ile oynayın. Oyunu Garena üzerinden LAN bağlantısıyla çoklu olarak oynamak isteyenler için altta sağda tarafta resimde olduğu gibi programdan ayar çekmelidirler. Yani programın Game Settings bölümünden oyunun kurulu olduğu dizindeki left4dead.exe dosyasını gösterin ve alt satırdaki parametreye -steam ekleyin.
Artık önünüzde hiç bir sorun kalmadı. Bundan sonra yapmanız gereken yayınlanan güncelleme dosyalarını takip edip oyunu güncel tutmak.

Not: Güncel sürüm şu anda [v2.1.1.2+] Oyuna yeni güncelleme geldiğinde (Ör: v2.1.1.3) versiyon yükseltmek için öncelikle daha önceden kurulmuş olan Standalone dosyasının kaldırılıp oyunun orjinal haline getirilmesi gerekiyor. Bu kaldırma işlemini yapmassanız oyun dosyaları bozulabilir ve sıkıntı yaşarsınız. Daha sonra güncelleme yamalarıyla oyunu yükseltip en son çıkan Standalone Patch [En güncel sürüm v5.6] dosyasının kurulumu yapılacaktır. Bu güncellemeleri standalone patch kurulumundan sonra oyunda bulunan L4D2 Updater.exe ile yapabilirsiniz.


Left 4 Dead 2 Online Server Kurmak

Offline olarak Garena Tunngle ve Hamachi gibi programlar üzerinden kendi LAN serverimizi kuruyorduk. Güncel Standalone Patch ile birlikte bu yazılımlardan bağımsız sunucu listesinden herkes tarafından görülebilen server oluşturmanız artık mümkün. Alternatif olarak steam hesabı üzerinden indireceğiniz Left 4 Dead 2 sunucu paketine bir emulatör(Standalone Patch) yükleyerek yine server oluşturabiliyoruz. Konsol ve komutlarla uğraşmak zor olduğu için onu anlatmıyorum. Standalone patch ile gelen L4D2 Launcher.exe bizim işimizi görüyor.

- L4D2 Launcher dosyasını çalıştırın ve Create Server bölümünde haritanızı ve oyun modunuzu seçin Hostname kısmına Sunucu isminizi yazın.
- Host ip kısmı önemli bunu öğrenmek için Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] ve üstte rakamlardan oluşan ip adresinizi Host ip bölümünün altındaki kutuya port numarası ile birlikte yazın.

Örnek: ip adresiniz 78.253.187.13 olsun. port için mutlaka 27015 yazın L4D2 Launcher bu port ile serveri açıyor. Yani o kutuya78.253.187.13:27015 şeklinde yazacağız.

- Son olarak oyun bilgilerinizin sunucu listesinde görünmesi için masterserver kaydı yapılması gerekir. bunu da Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] adresinde sayfanın altındaki sunucu kayıt formuna resimdeki gibi bilgilendirmenizi yapacaksınız. Sorunsuz hallettiğinizde yeşil kutu içinde bilgilendirme yapacaktır. Serveriniz sunucu listesinde diğer oyuncular tarafından görünüyor demektir. Sonuç alamazsanız eğer tekrar tekrar deneyin. Hatalı bilgilendirme yapmıyor veya oyununuzda eksik güncelleme yok ise başarıyla kayıt edeceksiniz.


Not: Resimde görünen Konsol komutları kullanarak farklı bir yöntem ile açtığım serverin kayıt örneğidir Valvenin resmi server kurma yazılımıyla açtım oradaki rakamlar kafanızı karıştırmasın. Sizlere daha basitleştirilmiş olan L4D2 Launcher ile server oluşturmayı anlattım. Sizler Port bilginizi anlattığım gibi 27015 seçin. Ayrıca Serverinizi Setti MasterServere kaydedebilmek için oyuna Standalone patch kurarken masterserver seçeneğini Setti olarak seçmelisiniz. Aksi halde kayıt esnasında sorun çıkar yeşil renkli uyarı yerine kırmızı renkli hata mesajını görürsünüz.
Offline/LAN Server Kurmak

Ben bu kadar detayı anlamam sadece arkadaşımla beraber bir oyun oynamak istiyorum diyorsanız eğer Hamachi-Tunngle-Garena gibi programlar kullanın. Tavsiyem kesinlikle Garena çünkü bu oyun için en çok tercih edilen yazılımdır online bir oyuncu ordusu mevcuttur. Yöntemi Garenaya göre anlatacağım zaten diğerleri de programın kullanıcı arayüzüne göre benzer şeyleri içeriyor. Hamachide kendinize oda kuruyorsunuz TunngleGarenada ise oyuna özel daha önce kurulan odalara giriyorsunuz. Offline Server oluşturma konusuna geçelim;

- Öncelikle Garenadan bir kullanıcı hesabı oluşturun ve hesabınızla garenada bir oturum açın.
- Konunun başında resimli olarak belirtmiş olduğum gibi kurulu olan Left 4 Dead 2 oyununuzu Menu/Settings bölümünden Garenaya tanıtın.
- Game/Oyun bölümünden Left 4 Dead 2 oyununu seçin ve kendinize uygun bir odaya girin mesela Avrupa odasına.
- Odanın alt kısmında yer alan Start Game butonuna basın ve oyun kendiliğinden çalışsın.
- Oyundayken istediğiniz bir bölümü seçip oyuna başlayın. Sunucu isminiz diğer oyuncular tarafından oyundaki adınız olarak görünür. Daha belirleyici bir şey kullanmak istiyorsanız konsola hostname "Server ismi" şeklinde komut yazarak girecek olan arkadaşlarınıza söyleyebilirsiniz.
- Serverinize girmek isteyen kişiler için 2 yol var; Konsol komutu kullanarak connect "garena ip adres" şeklinde veya oyundaki Server Browserbölümüne tıklayıp LAN kısmında çıkan listede serverinizi seçerek girebilirler. Garena ip adresinizi nasıl öğreneceksiniz? Garenada girmiş olduğunuz odada sağ tarafta oyuncu listesi bulunur. Mause imlecinizi adresini öğrenmek istediğiniz kişinin üstünde bekletin ve Virtual IP bilgisini alın. Olay bu kadar.
Önemli Bir Detay: Online veya offline sunucular kurmak ve bu sunuculara girmek için oyunun kullandığı TCP/UDP 27000-30000 ve programların kullandığı portlar açık bulundurulmalıdır ayrıca güvenlik ayarlarınızı gözden geçirin ve engelleme durumlarıyla karşılaşmayın. Buna ek olarak LAN ve online oyun oynayacaksanız kullanmış olduğunuz ağ programlarına öncelik tanımlanması da gerekiyor. Mesela Garena ile oynayacaksanız garena ağ adaptörü öncelikli olmalıdır Online olarak oynayacaksanız Yerel veya Kablosuz ağ adaptörünüz öncelikli olmalıdır. Bunu yapmadığınız takdirde arkadaşlarınızı oyun üzerinde bulamayabilirsiniz. Çünkü her sistem bir gerçek ip adresinin yanında birde lokal ip adresi alıyor. Lokal adresler modemden alındığı gibi LAN programlarının kullanıldığı ip adreslerinden birini de alıyor. Bu adres oyun hangi platformda oynanıyorsa ona ait olmalıdır yoksa oyunlarınız birbirine bağlanmaz ve birbirinizi göremezsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] videoyu izleyin ve sistemizde gerektiğinde uygulayın.
Oyun için çıkan Güncelleme eklenti ve diğer işinize yarayabileceğini düşündüğünüz programları konuyu hazırlarken kaynak olarak kullandığım Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] destek sayfasından takip edebilirsiniz...
BİR TEŞEKKÜRÜ ÇOK GÖRMEYİN LÜTFEN!!!

Herkese İyi Oyunlar...