Tanıtım ve Kurulum Bilgileri:

Mount&Blade Bilkent üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu iki Türk tarafından 2005 yılı sonlarına doğru kurulan TaleWorlds oyun stüdyosu tarafından geliştirilmiş ve Paradox Interactivetarafından dağıtımı yapılan bir oyundur. Mount&Blade ortaçağ konulu bir strateji oyunudur. Oyunun tüm tasarım ve yazılımı aynı zamanda eş olan Türk mühendisleri tarafından yapılmıştır. Ancak iki Türk'ün neden oyunlarında Türkçe dil desteğine vermedikleri anlaşılır gibi değildir.
Mount&Blade (At&Kılıç) oyunu bir RPG oyunudur. Birçok RPG'de olduğu gibi başlangıçta elinizde bulunan yetenek puanlarını istediğiniz özelliklere istediğiniz kadar dağıtmanız gerekiyor. Burada üç çeşit puan bulunuyor. Dexterity Agility Charisma gibi. Statlarımıza dağıtabileceğiniz puanlar geliştirmek istediğiniz yeteneklerinize dağıtabileceğiniz puanlar ve son olarak da silah özelliklerinize dağıtabileceğiniz puanlar bulunuyor. Dağıttığınız her bir puan oyuna direkt olarak etki ediyor. Tabi oyun içerisinde bölüm atladıkça tüm bu özellikler için dağıtabileceğiniz yeni puanlarınız oluyor ve onları da uygulayarak yeteneklerinizi daha da geliştirebiliyorsunuz. Yalnız özellikle geliştirmek istediğiniz yeteneklerinize baştan iyi karar vermeniz gerekiyor oyun içerisinde bu yeteneklere yoğunlaşıp onlar üzerinde puan uygularsanız daha verimli olacaktır. Bir çeşit Diablo mantığı söz konusu diyebiliriz.
Mount and Blade seçtiğiniz karakterle bir kasabada hayata başlıyor. Bundan sonrası bildik strateji oyunları gibi gelişiyor. Empire Earth Age of Empires oynayanlar oyunda pek yabancılık çekmeyeceklerdir.
Oyuna başladığınızda ilk olarak karakterinizin cinsiyetini ve maceraya atılmadan önceki hayatında nasıl bir yaşam sürdüğünü belirliyorsunuz. Örnek olarak avcı karakterini seçerseniz bow skilleriniz gelişmiş olur son olarak da karakterinizin fiziksel özelliklerini belirledikten sonra maceraya atılabilirisiniz.
Mount & Blade hangi hükümdarlığın bünyesinde barınacağınız konusunda sizi tamamen özgür bırakıyor. Oyunda tarafsız olmayı seçebilir ve tüccarlık yaparak rahat bir yaşam sürebilirsiniz ya da bir hükümdarlığın emrine girip onların vereceği görevleri yerine getirebilirisiniz. Yok bunlar bana göre değil derseniz kendi krallağınızı kurup meydan muharabeleri ile düşmanı perişan edebilir ya da savaşı kaybedip tarihten silinebilirisiniz. Tercih tamamen size ait. Oyundan nasıl zevk alacağınıza bakın. Şunu belirtmeliyiz ki özene bezene oluşturduğunuz ordunuzla kıran kırana savaşmak gelene geçene haraç verip diğer şehre ulaşıp malları satmaktan çoook daha eğlenceli olsa gerek.
Hemen hemen her oyunda olduğu gibi bu oyunda da hileler mevcut ama kesinlikle diğer oyunlara göre daha adaletli olduğunu söyleyebiliriz. Genelde oyunlarda emeğiyle oyunu bitiren kişiyle hile yapan karakter arasında güç farkı pek yoktur ama bu oyunda savaşarak yeteneklerimizi hileli bir karakterin ulaşamayacağı kadar geliştirebiliriz.
Mount and Blade Hileleri
Aslında bu tür oyunlarda yapılan hileler oyundan alacağınız zevki en aza indirir. Kesinlikle hile yapmadan oynamanızı tavsiye ederiz. Ancak illa ben hile yapacağım diyorsanız işte size hileler.
Hileleri aktif etmek için oyun açılmadan çıkan pencerede
Ayarlar->Oyun'a tıklayıp
Hileyi Aç kutucuğunu işaretlemeniz lazım.
 • İnventory ekranında
  Ctrl+X 1000 denar kazandırır.
 • Character ekranında
  Ctrl+X 1000 exp kazandırır.
 • Grup Ekranında
  Ctrl+X 1000 exp’i tüm askerlerinize dağıtır. Eğer askerlerinizden birinin üzerine tıklayıp Ctrl+X yaparsanız 1000 exp sadece o askere gider.
 • Dünya haritasında
  Ctrl+Sol Mouse tuşu istediğiniz yere sizi ışınlar.
 • Dünya haritasında
  Ctrl+Space zamanın hızlı akmasını sağlar.
 • Dünya haritasında
  Ctrl+T tüm haritada olan biteni görmenizi sağlar ki en çok kullandığım hilelerden biridir.
 • Savaş sırasında
  Ctrl+H canınızın dolmasını sağlar.
 • Savaş Sırasında
  Ctrl+F4 düşmanları öldürmenizi sağlar.
 • Savaş sırasında
  Ctrl+F5 oynadığınız karakterin yapay zeka moduna geçmesini sağlar. Yani siz değil oyun bilgisayar oynar sizde izlersiniz.
 • Savaş ve normal oyun sırasında
  Ctrl+R atı şaha kaldırmanızı sağlar ama eski versiyon için çünkü yeni versiyon da R oyunu oyuncu gözünden oynamınızı sağlıyor.
indireceğiniz Mount and Blade türkçe yama dil eklentisi ile Mount and Blade oyununu türkçe olarak oynayabileceksiniz. Mount & Blade Türkçe yamasını sitemizden hiç bir ücret ödemeden bedava olarak indirebilir ve kişisel bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.
Mount and Blade Türkçe Yama Kurulumu
Yamayı kurmaya başlamadan önce Mount and Blade oyununu tamamen kapatmalısınız. Programın arka planda çalışmadığından emin olmalısınız. Türkçe Yamayı Mount and Blade oyununu kurduğunuz dizine kurmalısınız. Varsayılan olarak Mount and Blade türkçe yama dil eklentisi "C:\Program Files\Mount&Blade" klasörüne kurulacaktır. Eğer siz programı farklı bir klasöre kurmuşsanız Türkçe yamanın kurulumu sırasında Gözat... butonuna tıklayarak programı kurduğunuz dizini seçiniz ve kurulumu tamamlayınız.
Not: Her ihtimale karşı "C:\Program Files\Mount&Blade\languages" "C:\Program Files\Mount&Blade\Modules" klasörleriyle "C:\Program Files\Mount&Blade\language.txt" dosyalarının birer yedeklerini almanızı öneriyoruz. Eğer Mount and Blade tr yama dil eklentisinden memnun kalmazsanız tekrar eski haline döndürebilmek için bu yedeğe ihtiyacınız olacaktır.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]