Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Öte Alemle İrtibat

  ÖTE ALEMLE iRTiBAT DENEMELERi

  Arizona Üniversitesinden bir grup uzman Prof. Dr. Gary Schwartz'in liderliginde bir arastirma yaptilar. Bu arastirmalar sirasinda yapilan deneylerde metapsisik disiplinin yillardir ifade ettigi gibi ötealemle medyomlar vasitasiyla irtibatin kurulabilecegi bilimsel olarak da kanitlandi. Deneyin tasdikli raporlari merkezi Ingiltere'de bulunan Society for Psychical Research (Psisik Arastirmalar Dernegi) tarafindan hazirlanan JSPR adli derginin Ocak 2001 sayisinda yayinlandi. Asagida bu makalenin bir özetini sunuyoruz:

  ÖZEL YETENEKLI MEDYUMLAR ARACILIGIYLA
  Ölümden Sonra Iletisimin Gerçekligi ve Tekrarlanabilirligi Deneyleri
  Yazanlar: Gary E. R. Schwartz Linda G. S. Russek Lonnie A. Nelson ve Christopher Barentsen

  YAKINLARINI KAYBETMIS OLAN birisi için birkaç medyom Ölümden Sonra Iletisime (ÖSI) geçmeye ksa acaba dogru ve tekrarlanabilir ÖSI bilgisi elde edilebilir mi? Ölümden Sonra Iletisim amaciyla yapilan arastirmalar için çok yetenekli bes medyom Insan Enerji Sistemleri Laboratuvarina getirildi.

  Medyomlarin hiçbirinin tanimadigi ve geçtigimiz on yil içinde alti yakinini kaybeden Arizonali bir kadin denek (süje) olarak çalismalara katkida bulundu. Ölen yakinlari hakkinda deneyden önce ayrintili soru-cevap formlarini doldurdu. Medyomlarin her biri denek ile teker teker tanistilar. Medyomlar arasinda yaptiklari celseler hakkinda herhangi bir iletisim olmadi.

  Aralarinda bir buçuk metre olan iki sandalye yan yana yerlestirildi ve görsel ipuçlarini ortadan kaldirmak amaciyla aralarina bir perde gerildi. Tanismanin baslangicindaki selamlasma disinda denegin sadece medyomdan gelecek olasi sorulara 'evet' ya da 'hayir' seklinde cevap vermesine izin verilmisti. Hem medyomlarin hem de denegin EEG ve ECG dalgalari on dokuz ayri kanaldan ayni anda kayda alinmaktaydi. Celseler iki video kamerasiyla da kaydedilmekteydi. Celselerde söylenen her seyin birebir yaziya dökülmüs raporlari çikartildi. Medyomlarin ikisi ile ikinci bir denek daha test edildi. Medyomlarin ortalama dogru bilme orani ilk denek için % 83 ve ikinci denek için % 77 idi. 68 kontrol denegi ile yapilan testlerde ortalama dogruluk orani ise % 36 idi. Tekrarlama ve genisletme amaçli olan ve ilk on dakikasinda evet/hayir cevaplarina izin verilmeyen bir deneyde ise medyomun ortalama dogru bilme orani % 77 idi. Bu veriler özel yetenekli medyomlarin dogru ve tekrarlanabilir bilgi edinebildiklerini kanitlamaktadir. Sahtekarlik sarlatanlik hata ve istatistiksel tesadüf unsurlarini ortadan kaldirmak üzere mümkün olan her türlü önlem alinmis oldugundan dolayi bu konunun ileriki arastirilmalarinda diger olasi mekanizmalar da dikkate alinmalidir. Bu mekanizmalara telepati süper psi ve suurun ölümden sonra yasamaya devam etmesi dahildir.


  Ülkemizde bilimsel metapsisik arastirmalar gerçeklestirme amaciyla 1950 yilinda kurulan ilk dernek olan Metapsisik Tetkikler ve Ilmi Arastirmalar Derneginin üyeleri olarak bu ilginç deneyin sonuçlarini sizlere duyurmak ve bu vesileyle Ruhçuluk tarihine kisaca göz gezdirmek bizleri bugünlere getiren psisik ve spiritik arastirmalarin nasil basladigini bir kez daha hatirlamak istedik.

  Bilimle Metapsisik Ayni Köprüde Bulusuyor
  Her ekolün her arastirmanin her bilimsel çalismanin kendine ait bir tarihçesi vardir. Spiritüalizmin baslangici insanlik tarihi kadar eski ise de Arizona Üniversitesi bilim adamlarinin öte dünya ile irtibat konusunda medyomlar araciligiyla günümüzde yürüttükleri deneylerin geçmisteki ilk örnekleri 1850'li yillarda gerçeklestirilmisti. O dönemin çok ünlü bilim adamlarinin katildiklari bu deneysel arastirmalar günümüz üniversitelerinin parapsikoloji kürsülerinde yapilan arastirmalarin ilk nüvelerini olusturmaktadir.

  Tarih boyunca yasayanlarla bedensizler arasinda bir iliski kurulabilecegi üzerinde durulmustur. Mitolojilerde efsanelerde ve dinsel inançlarda bu konuya ait sayisiz örnek vardir; ama New York eyaletinin Hydesville kasabasinda yasayan Fox Ailesi yasayanlarla ölmüsler arasinda özel metotlarla ikili bir konusma yapilabilecegini ispatlayan ilk ailedir. Fox kardeslerin basindan geçen olaylar konuyla ilgili birçok bilim adami ve uzman tarafindan ölüm ötesinde baska bir yasamin olduguna dair kanit olarak kabul edilmistir. Böylece Fox Ailesi bugün dünya üzerinde milyonlarca kisinin benimsedigi Ruhçulugun ilk temellerini atmistir.

  Bilimsel Dönem: Ünlü Bilim Adamlari Metapsisik Olaylari Arastiriyorlar
  19. yüzyil bilimde bir patlamanin baslangici ve metapsisik olaylarin bilimsel olarak incelendigi arastirildigi ispat edildigi yani metotlu arastirmalarin yapildigi bir dönemdir.

  Bu dönemde Ruhçulukla ilgilenen fizyolog Prof. Charles Richet psikiyatri profesörü ve kriminalist Cesar Lombroso fizik ve kimya profesörü Sir William Crookes Doga Bilimcisi Russel Wallace fizikçi Sir Oliver Lodge Cambridge Üniversitesi profesörü Frederic Myers gibi ünlü bilim adamlarinin hemen hemen hepsi; önceleri bilimsel arastirma yapmak ve yapilan sahtekarliklari ortaya çikarmak için bu konularla ilgilenmislerse de sonunda metapsisik olgularin gerçek oldugunu belirten beyanlarda bulunmuslardir.

  Ilk Bilimsel Arastirmalar Basliyor
  Ilk bilimsel arastirmalar 1851-1854 yillari arasinda Philadelphia'dan Prof. Robert Hare'in alet kullanarak gerçeklestirdigi deneysel çalismalarla baslar.

  Avrupa'da Spiritüalizm Hizla Yayiliyor ve Ilk Bilimsel Arastirmalar Basliyor

  Ruhçuluk Amerika'da dogmus fakat özellikle Londra ve Paris'e gidenlerin anlattiklari sayesinde Ruhçulugun getirdigi yeni bilgilerin haberleri çok kisa bir süre içinde Avrupa'ya varmistir. Çarlik Rusyasi'nin St. Petersburg kentine kadar bütün Avrupa kitasinda düzenli olarak celseler toplanir olmustu.

  Avrupa'da psi fenomenini incelemek üzere girisilen ferdi atilimlarin tarihi 1854 yilina kadar dayanir. Bu tarihte Kont Ag?nor de Gasparin Des tables tournantes du surnaturel et des Esprits (Ruhlar Dönen Masalar ve Dogaüstü Paris Dentu 1854) adli kitabinda Isviçre'de yapilan bazi 'masa döndürme' deneylerinden bahsediyordu. 'Masa döndürme' daha o zamandan popüler bir hale gelmisti.

  Gasparin'in bulgularini 1855 yilinda Geneva Akademisinden meslektasi Profesör Marc Thury'ninkiler izlemisti. Prof. Thury adina psychode dedigi tüm maddeye nüfuz eden ve kuramsal etere benzeyen bir seyin mevcudiyetini öneriyordu. Prof. Thury bulgu ve görüslerini Des tables tournantes consid?r?es au point de vue de la question de physique g?n?rale qui s'y rattache (Dönen Masalarin Genel Fizik Açisindan Yorumlanmasi ve Açiklanmasi Geneva Kessmann 1855) adli kitabinda açiklamisti.

  Klasik Ruhçulugun kurucusu olan Allan Kardec çalismalarina ciddi bir biçimde 1857'li yillarda basladi ve ölümüne kadar geçen 12 yil içinde de 'Spiritizm' (Ruhçuluk) adini verdigi ögretiyi bir sistem haline getirerek bu konuyu anlattigi bes kitap ve iki brosür yayinladi.

  Fransa'da Allan Kardec'in Spiritizm ögretisi vasitasiyla önderligini yaptigi spiritüalist faaliyetlere daha baska ünlü isimlerin de katkisi olmustur. Örnegin ünlü yazar Victor Hugo ilk kez 1885 yilinda psisik tezahürleri incelemis bunlar inançlarini ve yazilarini etkilemistir.

  Kardec'in öldügü 1869 yilinda Spiritüalizm bastan basa bütün Avrupa'ya iyice yerlesmisti. Ayni yil Londra Diyalektik Dernegi (London Dialectical Society) kirk celselik bir diziden olusan bir deneye giristi. Iki yil sonra 1871'de raporlarini yayimlayan dernek üyeleri Gasparin ve Thury'ninkilere çok benzeyen sonuçlara vardilar: 'Bilinmeyen bir güç vardi ve bazen bir tür zeka tarafindan yönetiliyordu.'

  Iste bu noktada muhtemelen psi arastirma tarihinin en önemli kisisi olan ünlü Ingiliz bilim adami Sir William Crookes'un (1832-1919) ortaya çikisini görüyoruz.

  1870-1874 yillari arasinda telekinezi ve materyalizasyon üzerinde çok ciddi bilimsel incelemelerde bulunan Sir William Crookes yillarca bu konularda yapilabilecek hileleri arastirdi. Ilk baslarda amaci telekinezi ve materyalizasyon celselerinin hilelerini bularak medyomlarin sahtekarligini ortaya çikarabilmekti.

  Crookes Home'dan baska bir düzine kadar medyomu incelemisti. Bunlarin arasinda ünlü Fox kardeslerden Kate Fox ve birçok tartismalara hedef olan ünlü medyom Florance Cook (1856-1904) da yer aliyordu. Crookes Cook'un 1871 yilinda baslayan materyalizasyon celselerinde Katie King adindaki ruhsal varligin materyalizasyonuna birkaç kez tanik olmus ve Cook'un medyomlugu vasitasiyla tezahür eden fenomenlerin gerçek oldugunu açiklamisti. Crookes bu celseler sirasinda Katie King'in komple materyalize olan bedenini incelemek ve hatta kucaklamak Katie King'i Cook'la mukayese etmek ve Cook'un içinde bulundugu kabineye girmek Katie King'in fotograflarini çekmek ve daha baska deneyler yapmak firsatini bulmustu.

  Crookes söz konusu fotograflari çekmek için ilk defa 'karbon flamanli ampul' kullanmis ve çok basarili sonuçlar almisti. Ampuldeki nüvesiz karbon çubuklar kizilötesi isinlar yayma bakimindan çok zengin oldugu için mükemmel 'ruh fotograflari' çekilebiliyordu.

  Hileli fotografçiligin kullanilmaya baslandigi tarihlerden çok öncesine rastlayan o günlerde celseler sirasinda çekilen fotograflar materyalize olan ruhsal varliklarin gerçekligi hakkinda saglam kanitlar sagliyordu. Crookes 1896-1897 yillarinda Ingiliz Psisik Arastirma Derneginin (SPR Society for Psychical Research) baskanligini da yapti.

  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb

  SPR Kuruluyor
  Iki yil sonra Barrett'in teklifini tazelemesi üzerine bilimsel çevrelerde henüz yeterince benimsenmemesine ragmen bir karara varildi. Ocak ayinda taninmis bilginlerin ve konu üzerinde çalisan uzmanlarin davet edildigi bir hazirlik toplantisindan sonra 20 Subat 1882'de 'Society for Psychical Research' Ruhsal Arastirmalar Kurumu kisa adiyla 'SPR' kuruldu.

  SPR'nin kuruculari ve ilk üyeleri arasinda bir hayli renkli simalar vardi. Sir William Barrett'in çagrisina uyanlar arasinda Liverpool Üniversitesi fizik profesörü Sir Oliver Lodge onun ögrencisi Richard Hodgson eski diller filologu Frederick W. H. Myers Edmund Gurney Frank Rodmore ve ünlü kimyaci ve fizikçi Sir William Crookes da bulunmaktaydi.

  Ruhsal Arastirmalar Kurumu SPR'nin Amerika'da Subesi Kuruluyor
  Sadece yirmi yil gibi kisa bir zaman diliminde SPR hayran olunacak degerde çok yönlü öncü bir hizmet vermistir. 1885'de Amerika'da bir subesi kurulmus ve Amerikan Psisik Arastirma Dernegi (American Society for Psychical Research) kisa adiyla da ASPR olarak taninmistir.

  Amerika'da kurulan bu ilk dernegin kurucusu ünlü psikolog Prof. William James'dir (1842-1910). Fakat 1887 yilinda ASPR mali güçlükler nedeniyle Londra'daki dernekle birleserek onun subesi olmus ve Sir Oliver Lodge'un ögrencisi Richard Hodgson ASPR'nin basina geçmistir. 1905 yilinda onun ölümüyle dernek Londra'nin subesi olmaktan çikip arastirmalara yalniz devam etmis ve bir süre sonra Amerika'da Ruhçuluk konusunun öncülügünü yapmaya baslamistir.

  SPR'nin Kuruculari Bilimsel Arastirmalara Basliyorlar
  Giderek parapsikoloji arastirmalarinin önderligini yapacak olan SPR'nin ilk yillarinda agirlik Spiritüalizm (Ruhçuluk) konusunda deneysel çalismalara verilmisti. SPR'nin yetkili kisilerinden ve Ingiltere'nin önde gelen psi arastirmacilarindan Bn. K. M. Goldney 'Spiritüalistlerin iddialari lehindeki en iyi kanitlarin SPR'nin yayimlamis oldugu Proceedings (Tutanaklar) dergilerinde bulunabilecegini' ileri sürmektedir.

  Ünlü psikolog Prof. William James (1842-1910) 1885 yilinda Amerika'da harikulade bir 'trans medyomu' olan Bn. Leonora E. Piper (1857-1950) ile karsilasmisti.
  Profesör bu çesit olaylari daima süpheyle karsilamis olmasiyla taninmis bir kimseydi. Bu bakimdan medyomun trans halinde yaptiklarina tanik olunca inanmakta biraz güçlük çekti. Fakat ikinci bir oturuma katilinca ortada herhangi bir aldatmaca degil bambaska seylerin oldugu kanisina vardi.

  Dört yil sonra Bn. Piper Ingiltere'ye geldiginde Prof. William James Sir Oliver Lodge (1851-1940) ve Richard Hodgson tarafindan ayrintili olarak incelendi. Üçü de SPR üyesi olan bu bilim adamlari dernegin Proceedings dergilerinde Bn. Piper hakkinda 450 sayfayi asan raporlar yayimladilar.

  Bn. Piper sirasiyla önce 1887-1889 yillari arasinda ASPR sonra 1889-1890 yillari arasinda SPR tarafindan incelendi.

  Bn. Piper Ingiltere'deki çalismalar sirasinda Sir Oliver Lodge'un vefat etmis olan akrabalarinin ikisinden gelen mesajlari aktarmis ve sonunda onu ölüm-ötesi yasamin ve spatyoma geçenlerle irtibat kurma imkaninin gerçekligi hakkinda ikna etmisti.

  SPR'nin kurucularindan olan Sir Oliver Lodge elektrik konusunda ve özellikle iyonlar hakkindaki teorileri ile ün kazanmis büyük bir Ingiliz fizikçidir.

  Bu ünlü bilim adami Spiritüalizmin disinda birçok alanlarda da önderlik yapmis bir kisiydi. 1894 yilinin 14 Agustos günü Oxford'daki Ingiliz Kurumu toplantisinda radyo-telgraf'i (telsiz telgraf) ilk kez gözler önüne serdiginde bu isi Marconi'den tam bir yil önce gerçeklestirmis oluyordu. Ancak üne kavusan Lodge degil de Marconi olmustu!

  Sir Lodge daha sonra Italya'ya giderek F. W. H. Myers ve Fransiz fizyolog Dr. Charles Richet (1850-1935) ile birlikte ünlü 'fiziki medyom' Eusapia Palladino'yu (1854-1918) da incelemisti. Lodge'a göre bilimsel ve psisik arastirmalar beseriyet olgusu hakkinda bilgi edinmek üzere yürütülen arastirmalarin birbirini tamamlayan parçalariydi ve bunlari ayirmamak gerekirdi.

  Lodge Raymond or Life and Death (Raymond ya da Yasam ve Ölüm London Methuen 1916) adli kitabinda Birinci Dünya Savasi'nda ölen oglu Leonard'in 1915 yilinda incelemekte oldugu ünlü Ingiliz trans medyomu Bn. Gladys Osborne Leonard (1882-1968) vasitasiyla verdigi mesajlari anlatmakta ve bu irtibatin oglunun mevcudiyetinin ölümünden sonra da sürdügüne dair kendisini kesinlikle ikna ettigini belirtmektedir.

  Italyan fizikçi ve kriminolog Cesare Lombroso ile Dr. Charles Richet'in yani sira Sir Oliver Lodge Frederick Myers Alexandre Aksakof Camille Flammarion Bergson ve Pierre ile Marie Curie gibi otoritelerce sürekli incelenen ve deneylere tabi tutulan Italyan medyom Eusapia Palladino en az Home kadar yetenekli bir fizik medyomuydu. Bu arastirmalarin en önemlisi 1908 yilinda SPR'nin tayin ettigi bir komite tarafindan yürütülmüstü. Bu komitede fizik medyomlarla ilgili olarak önceden çesitli çalismalar yapmis olan Everard Feilding Hereward Carrington ve W. W. Baggally yer aliyordu.

  Bu uzman arastirmacilarin Palladino'nun bir düzine kadar celsesini izledikten sonra yayimladiklari rapor paranormal fizik fenomenlerin simdiye kadar kaydedilen en sarsilmaz kaniti olarak kabul edilmektedir. 'Eusapia Palladino ile Bir Dizi Celse Üzerine Rapor' (Report on a Series of Sittings with Eusapia Palladino SPR Proceedings Cilt 23 Kisim 59 1909) baslikli bu yazida sahtekarligi imkansiz kilan sartlar altinda olusan tam 470 adet açiklanamayan fenomenin dökümü yapilmaktadir.

  Arastirma ekibinin amaci sürekli tartismalara yol açan Palladino efsanesini kesin olarak bir sonuca baglamakti. Böylece bu tür incelemeler için yepyeni standartlar ortaya koydular: Celse odasini kendileri hazirladilar. Odadaki her seyi tartip ölçtüler.

  Medyomu celsenin baslamasindan ancak kisa bir süre önce içeriye aldilar. Celseler yapilirken söylenen her kelimenin kaydedilmesi için steno yazan bir eleman tuttular. Bu celseler sirasinda olup bitenlerin kelimesi kelimesine ve dakikasi dakikasina tutulmus olan kaydi 200 sayfadan fazladir. Bu kayitlarda sadece meydana gelen fenomenin mahiyeti degil ayrica ayni anda arastirmacilarin her birinin ne yaptigi da anlatilmaktadir. Sonuçta söz konusu arastirmanin böylesine önemli olmasinda tanimlanan fenomenlerin yani sira bu raporun bu kadar ayrintili olmasinin da büyük payi vardir.


  Kili kirk yaran bu uzman kisiler çalismalari boyunca gördükleri her seyi önce kuskuyla karsilamalarina ragmen Eusapia Palladino vasitasiyla tezahür eden bu fenomenlerin gerçekligini sonunda kabul etmeye mecbur olmuslardir.

  Palladino ve Home kadar ünlü olmasalar da Avusturyali Rudi Schneider (1908-1954) ve agabeyi Willi Schneider de ciddi bir sekilde incelenmis birkaç fizik medyom arasinda yer alirlar. Schneider kardeslerden önce Willi'nin ve sonra Rehber Ruh'un Rudi'yi kontrol altina almasiyla da Rudi'nin çevresinde olusan fenomenler 1920'lerin baslarinda Alman fizikçi ve psisik arastirmaci Baron Albert von Schrenck-Notzing (1862-1929) tarafindan etüt edilmisti. Daha sonra da Fransiz fizikçisi ve parapsikolog Dr. Eug?ne Osty (1874-1938) ile bazi Ingiliz arastirmacilar Schneider kardeslerle ilgili bu çalismalari devam ettirmislerdi.
  Diger birçok fizik medyom gibi Rudi de trans altinda Olga adindaki rehber ruhun kontrolüne girince bir masa üzerindeki objeler harekete geçiyor ve ufak çapta materyalizasyonlar olusturuyordu. Celseler karanlikta yürütülüyordu ama arastirmacilar Rudi'yi tam bir kontrol altinda tutuyorlardi.

  Alıntıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş