Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bir Gece 19 Kardeşini Öldüren Padişah Kimdir?
  Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Mustafa’yı boğdurması yayınlanan bir dizi sebebiyle ülke gündemimizi oldukça meşgul etmişti. Peki Osmanlı’da bir gecede 19 kardeşini öldüren padişah hakkında bilginiz var mı?

  Hürrem Sultan’ın oyununa gelerek boğulduğunu düşündüğü Şehzade Mustafa için halk Kanuni’ye karşı tepki oluşturmuştu. Halbuki Osmanlı tarihinde yaşanan bu olay ne ilkti nede sondu. Çünkü bundan daha büyük idamlar da yaşanmıştı Osmanlı’da.


  Tarihe 19 kardeşini öldürerek taht’ı garantiye alan padişah olarak geçen Sultan Mehmed Han (3.Mehmed Han)
  Tarihe 19 kardeşini öldürerek taht'ı garantiye alan padişah olarak geçen Sultan Mehmed Han(3.Mehmed Han) kimdir?

  Sultan Mehmet Han(3.Mehmed Han) 26 Mayıs 1566 tarihinde dünyaya gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğunun 13. padişahı ve İslam camiasının 92.halifesi olmuştur. 1595 yılında tahta çıkan 3.Mehmed ölümüne kadar padişahlığını devam ettirmiştir.

  Safiye Sultan'ın oğlu olan 3.Mehmed'in adı (2.Mehmet)Fatih Sultan Mehmet'e benzemesi için dedesi Kanuni Sultan Süleyman tarafından konulmuştur. Tahsilini Şehzadeliğinde İbrahim Cafer Efendi ve Pir Mehmed Azmi Efendi gibi dönemin tanınan alimlerinden almıştır.

  1583 yılında Manisa sancağı valiliğine tayin edilen 3.Mehmed babası 3.Murat'ın vefatı nedeniyle Osmanlı tahtına çıkmıştır.  19 KARDEŞİNİ ÖLDÜRDÜ

  Sultan Mehmet ilk çıktığı an verdiği ilk emir 19 kardeşinin ölüm fermanını vermek olmuştur. Bu olay tarihe Osmanlı İmparatorluğunun en kanlı olaylarından birisi olarak geçmiştir. Bu olaydan dolayı halkın 3.Mehmed'e kin duyduğu ve onu sevmediği rivayet edilmiştir.

  KAYBEDİLEN ESTERGON KALESİ
  Sultan 3.Mehmed Osmanlı-Avusturya savaşı devam ederken tahta geçmiştir. Babasından tahtı alan 3.Mehmed tahta çıkınca direk Avusturya ve Eflak sorunuyla ilgilenmiştir. 1595 yılında Estergon kalesi Avusturya güçleri tarafından kuşatılmış Sultan 3.Mehmed ve ordusu 40 Km ileride olmasına rağmen yardıma gitmemiştir. Estergon kalesini savunan az sayıda Osmanlı ordusu sayıca fazla olan Avusturya ordusuna direnememiş ve Estergon kalesi kaybedilmiştir.


  VEFATI

  Saraya dönerken yolda karşılaştığı bir meczub'un "56 gün sonra gelecek kazadan kurtulamazsın. Gafil olma padişahım" demesi 3.Mehmed'i etkilemiştir. Yemeden imeden kesilen padişah 21 Aralık 1603'te kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Konu için teşekkürler. Osmanlı Devleti'nde anlam veremediğim tek konu kardeş katlidir. Devletin bekası için Osmanlı Devletine ve padişaha karşı gelen kardeşlerin öldürülmesi ferman olarak kabul edilmiş. Ancak zamanla bunu kendi çıkarları için kullanan sultanlar olmuş.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş