Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  yildiz Varlığını Milletine Adayan Bir Asker; NURİ PAŞA

  Varlığını Milletine Adayan Bir Asker; NURİ PAŞA


  “İkinci Dünya Savaşı’nın Savaşa Katılmayan Mahkumu ve Meçhul Ölümü (2 Mart 1949)”


  “Doğu Cephesi-Kafkas İslam Ordusu Komutanı. Azerbaycanda’ki Ermenileri yenen komutan. Türkiye Cumhuriyetinde ilk silah fabrikası kurup yeni oluşan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin silahını yerli olarak üretip orduya veren sanayici.“

  Enver Paşa’nın kardeşi olan Nuri Killigil I. Dünya Savaşı’nın sonlarında Azerbaycan’a hakim olan Rus ve Ermeni birliklerinin Mart Olayları adı ile anılan Türk katliamları yapmaları üzerine Kafkas İslam Ordusu adında Osmanlı Azeri ve Dağıstan askerlerinden oluşan bir ordu ile Azerbaycan’ı işgalden kurtarma harekatı başlattı.

  Bu ordunun önünü kesmek ve Azerbaycan’ı kontrol eden Rus ve Ermeni birliklerine yardım etmek için İngilizler Bakü’ye küçük bir kuvvet yollamışlardı fakat Nuri Paşa’nın komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun Azerbaycan genelinde büyük destek bulup güçlenmesi üzerine Bakü Muharebesi’nde yenilip buradan çekildiler. 15 Eylül 1918′de Bakü’nün kurtarılmasından sonra Ekim ayında da bir Osmanlı müfrezesi Dağıstan’a geçerek orayı da Rus işgalinden kurtardı.

  Fakat Suriye cephesindeLiman Von Sanders komutasındaki Osmanlı Yıldırım Ordular Grubu’nunEdmund Allenby komutasındaki İngiliz ordusu karşısında Nablus Hezimetine uğraması sonucunda Mondros Mütarekesi yapılması Enver Paşa’nın ülkeyi terketmesi ve Moskova Antlaşması ile Türkiye’nin Azerbaycan’ı Sovyetler Birliği’ne terketmesi üzerine bu kuvvet dağıldı.

  Savaştan sonra bir süre Almanya’da yaşayan Nuri Killigil 1938 yılında tekrar Türkiye’ye döndü ve Zeytinburnu’nda[kaynak belirtilmeli] kok kömürü satan bir şirketi satın alıp burayı bir madeni eşya fabrikasına dönüştürdü. Bu fabrikada tabanca matara demir çubuk gaz maskesi ve mermi üretmeye başladı.

  1941 yılında Nuri Killigil Ankara’daki Alman Büyükelçisi Franz Von Papen ile görüşmeye başladı ve Türkiye’de Turancı harekete gizli destek vererek Almanların müttefikliğini kazandı.

  Nuri Paşa’nın görüşleri Alman Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye işlerinden sorumlu müsteşarı Ernst Woermann tarafından rapor haline getirilip Almanya’da “Turancılık Masası”nın ve “SS Doğu Türkistan Alayı”nın kurulmasına öncülük etti.


  Nuri Paşa yardımcısı ile birlikte Bakü’de  Nuri Paşa Türkiye ile bütünleşecek diğer Türk halklarının ilk olarak Türkiye sınırlarına yakın yaşayan Azeri ve Türkmenler olduğunu belirtiyor bunlardan sonra ise Tataristan’a kadar uzanan bölgedeki Türk halklarının bütünleşeceğini düşünüyordu.

  Bunun için ise Türkiye Almanya ile birlikte Sovyetler Birliği’ne karşı savaşmalı Almanlar da Türk asıllı Sovyet esirlerinden ordu kurup Türkiye’nin emrine vermeliydi.

  Alman tarafının bu görüşlerin destekçisi olup olmadığı endişesine ise orduda çokça bu fikirde subay bulunduğunu hükümetin bu görüşmelerden haberdar olduğunu halkın ise bu fikirleri çabukça benimseyeceğini söylemişti.

  Daha sonra Killigil fabrikasını genişleterek Sütlüce’ye taşıdı yeni motor ve makinelerle havan ve havan mermisi üretimine de başladı. Bir süre sonra fabrikanın silah üretmeyeceğini beyan etti fakat üretim gizlice devam etti.

  1944 senesi sonuna doğru savaşın Almanya tarafından kaybedildiği anlaşıldığında İsmet İnönü ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Almanya’yı destekleyenlere karşı sert tedbirler almaya başladı. Bu arada 2 Mart 1949 günü saat 17.10′da fabrikada faili meçhul peşpeşe üç büyük patlama meydana geldi. İlk patlama kimyahanede olmuştu. Sonradan cephane deposuna sıçrayan ateş mermilerin patlamasına yol açmış ertesi gün bile duman ve patlamalar devam etmişti. Barut kokusu Galata köprüsünden hissedilmekteydi. Fabrika çevresi kordon altına alındı. İçişleri Bakanı Ankara’dan gelerek tahkikatla bizzat ilgilendi.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  Siyasi bir sabotaj mı?

  Nuri Kılligil’in Suriye ve Mısır’dan sipariş almasının Arap-Yahudi düşmanlığının süregelmekte olduğu o günlerde bazılarının aklına siyasi bir sabotaj ihtimalini getirmekteydi. 18 Mart’ta olay Meclis’te konu edilirken bazı milletvekillerinin “Hadise ört bas edilmeye çalışılıyor…” demeleri bu ihtimali gözden uzak tutmadıklarını gösteriyordu. “Fabrikada çalışan Yahudi işçilerin hepsi o gün izin almıştı…”

  Aralarında Nuri Killigil’in de bulunduğu 27 kişi bu patlamada hayatlarını kaybettiler.

  Nuri Killigil’in cesedi bulunamadı ve boş tabutla defnedildi.

  Patlamanın kimler tarafından gerçekleştirildiği ise meçhul kaldı.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]  İstanbul Harbiye Askeri Müzesinde bulunan Nuri Kıllıgil Tabancası

  Olayın siyasi bir sabotaj olduğuda iddia edilmekteydi. 18 Mart’ta olay Meclis’te konu edilirken bazı milletvekillerinin “Hadise ört bas edilmeye çalışılıyor” demeleri bu ihtimali gözden uzak tutmadıklarını gösteriyor.

  23 Mart’ta başbakan mecliste açıklamalarda bulundu.
  Bu açıklamanın arkasından yapılan kapalı celsede ne konuşulduğunu ise hiç kimse bilmiyordu.
  Bilinen şey müzakerelerin olayla ilgili olduğuydu.

  Ruhu Şad Olsun…

  BABASI HACI AHMET PAŞA:

  Hacı Ahmet Paşa ( Halil Kut Paşa’nın ağabeyi İsmail Enver Paşa ve Nuri Killigil Paşa’nın babası) Önce Nafia Nezareti (Bayındırlık Bakanlığı)’nda Fen memurluğu yapan daha soran Surre Emini olarak sivil paşalık rütbesine yükselmiştir.

  AMCASI HALİL KUT PAŞA:

  Halil (Kut) Paşa (1882 – 1957) KUTܒL-AMMARE ZAFERİ (29 NİSAN 1916)

  AĞABEYİ İSMAİL ENVER PAŞA:
  İsmail Enver-ENVER PAŞA (Hayatını milletinin varlığına adamış güçlü bir Ordu teşkilatçısı) 1880-1922

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Çupakabra and Sürmenaj like this.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Nuri paşanın ve bu olayın tarih kitaplarında değinilmemesini kınıyorum.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş