Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Avrupa'da Okuyan Osmanlı Kızları

  Avrupa'da okuyan Osmanlı kızları

  Başbakanlık Osmanlı Arşivi Maarif Nezareti dosyalarından çıkan Osmanlı kızlarının hikayesi...

  Son günlerde "öğrenci evleri"yle gündeme gelen ve daha çok "kız öğrenciler" ekseninde gelişen tartışmalar 100 yıl önce Avrupa'ya gönderilen ilk kız öğrenciler üzerinden de yapılmıştı. Akademisyen Güldane Çolak yeni kitabı "Avrupa'da Osmanlı Kızları"nı Başbakanlık Osmanlı Arşivi Maarif Nezareti dosyalarından hareketle yazmış. Dosyalardan çıkan bilgiler Habertürk'te yer aldı.


  Osmanlı'da erkekler için Tanzimat yıllarından itibaren açık olan Avrupa'da eğitim kapısı II. Meşrutiyet'in nispeten özgürlükçü ve eşitlikçi ortamında kız öğrencilere de açıldı. İlk defa gayrimüslim kızların Fransa'ya gönderilmesinin ardından Türk kızları da Avrupa okullarıyla tanıştı. Bu yıllarda birçok kız öğrenci Avrupa şehirlerinde öğretmenlik tıp resim müzik gibi alanlarda eğitim aldı.


  'KENDİLERİNE DENK EŞ BULAMAZLAR' ENDİŞESİ


  Ancak Müslüman Osmanlı kızlarına Avrupa'da tahsil imkânı başlangıçta tartışma yarattı. Maarif Nezareti'nin sınavla seçilen gayrimüslim kızları Fransa'ya göndermesi Osmanlı'da kadınların gelişimi açısından sevinç uyandırmakla birlikte haklarının yendiğini düşünen Müslüman kadınlarda kırgınlığa yol açtı. Ve yurdışında eğitim imkânının Müslüman kızlara da tanınması uzun sürmedi...


  Ancak bu gelişme heyecan uyandırmakla birlikte ahlaki çözülme yaşanacağı kaygısını da beraberinde getirdi. Zira ilmine talip olunan Avrupa aynı zamanda serbestlik ortamında yaşanan her türlü ahlaksızlığın da merkezi olarak görülmekteydi. O dönem Kadınlar Dünyası adlı dergide tesettür nedeniyle Avrupa'ya gitmekten çekinenlere Türk kızlarının Avrupa'da çarşaflarını çıkarmaksızın gezebilecekleri haber veriliyordu. Tartışmalar süredursun Müslüman kızların Avrupa tahsili 1913-1914 öğretim yılında başladı. Avrupa'ya devlet tarafından asli öğrenci olarak gönderilen ilk Müslüman kızlar Mukbile Reşad Emine Müzeyyen Zehra Hakkı ve Refika Refik oldu.


  MEHMET AKİF DE KARŞI ÇIKTI

  Bu arada eğitim için Avrupa'ya gidenlerin sadece tahsil alarak dönmeyecekleri endişesi Mehmet Akif'in Safahat'ında da yer buldu: "Al okut Avrupa tahsili desinler gönder / Servetinden bölerek namütenahi para ver / Sonra bir bak ki: Meğer karga imiş beslediğin / (...) Sade bir fuhuşumuz eksikti evet Ruslardan... / Onu ikmal ediverdik mi bizimdir meydan / Kızımın iffeti batmakta rezilin gözüne..."  BİÇKİ DİKİŞ İLK SIRADA


  İlk gönderilen Müslüman öğrencilerin biçki-dikiş ütücülük kolacılık leke çıkarma alt başlıklarını kapsayan idare-i beytiyye konusunda yani Avrupa'da öğrenilmesi zaruri görülmeyecek bir dalda gönderilmesiyse ilginçti. Osmanlı kızları için Avrupa'da eğitimde öne çıkan alanlardan biri de güzel sanatlardı. Belgelere göre güzel sanatlar eğitimi için Avrupa'ya giden Müslüman kızlardan ilki Suphi Paşa'nın torunu Mukbile Reşad.


  KADIN HEKİMLER AVRUPA'DA YETİŞTİ

  Sonuç olarak Türkiye Osmanlı döneminde Avrupa'da eğitimle öğretmen doktor sanatçı yazar olarak birçok kadın kazandı. Ancak kadınların "Avrupa'da tahsil-i ikmali" projesinin en görünür etkisi tıp alanında oldu. Kadınlar için Avrupa'da doktorluk eğitimi nezaretin öncelik verdiği bir konu değildi. Kadın doktora duyulan ihtiyaca rağmen bu konuda pek de acele edilmemişti. Kadın hastaların mahremiyete dayalı sebeplerle kadın doktor tercihi ve bu alandaki boşluk yine Avrupa okullarında tahsil görmüş yabancı kadın doktorlar için bir çalışma imkânı yaratmıştı. Kadın doktor ihtiyacına rağmen o yıllarda Darülfünun Tıp Fakültesi o yıllarda henüz kız öğrenci kabul etmiyordu. Doktor olmak isteyen Müslüman Türk kızların da Avrupa'ya gitmekten başka seçenekleri yoktu.


  İLK KADIN HEKİMLER

  Safiye Ali Bedriye Veysi Namiye Neşe Şükran Kemal Semiramis Tezel Almanya'da; Havva Hayrünnisa İngiltere'de; Saada Emin ve Suat Mahmut İsviçre'de; Fatma Reşit ise Amerika'da tıp eğitimi gördü. Yabancı bir ülkede yabancı bir dilde zorlu tıp eğitimini göze alan bu Türk kızları döndüklerinde Türkiye'nin ilk kadın doktorları arasına girerek tarihe geçtiler.
  l. Dünya Savaşı yıllarında Almanya'da Türk kız öğrenciler

  Safiye Ali - Tıp
  Efzayiş Yusuf - Tarih edebiyat felsefe
  Fazıla Fazlı - Almanca fenn-i terbiye ana sınıfı öğretmenliği
  Belkıs Mustafa - Resim
  Bedriye Şükrü Kamil - Tıp
  Hatice Suat Derviş - Musiki
  Şaziye Hayri - Fesefe
  Nimet Kazım - Diş Hekimliği
  Safiye Sami - Lise felsefe
  Namiye Neşe - Tıp
  Nebahat Nihat - Pedagoji
  Mükerrem Hasan - Musiki ve dikiş
  Refet Süreyya - Piyano
  Behice Feham - Almanca ve pedagoji (seminer ve kurs)
  Mediha Rıfat - Piyano
  Emine Müzeyyen - İdare-i beytiyye terzilik
  Zehra Hakkı - İdare-i beytiyye terzilik
  Hayrünnisa Zekeriya - Lise
  Mediha Süleyman - Musiki
  Nimet Faik - Lisan
  Sıdıka Sabiha - Lisan ve terbiye-i etfal
  Havva Feriha - Keman ve Almanca özel ders
  Atiye Murtaza - Lisan
  Semiramis Ekrem (Tezel) - Tıp


  Güldane Çolak kimdir?

  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arşivcilik Bölümü'nden mezun olduktan sonra çeşitli şahıs ve kurumlar adına Osmanlı arşivinde araştırma ve Osmanlıca çeviri faaliyetlerinde bulundu. 2008'de Lale Uçan ile birlikte hazırladığı "II. Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e Basında Kadın Öncüler" adlı kitabı yayımlandı. Yüksek lisansını İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü'nde tamamladı. Halen aynı üniversitenin Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Ana Bilim Dalı programına devam ediyor.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  Çupakabra, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu arada eğitim için Avrupa'ya gidenlerin sadece tahsil alarak dönmeyecekleri endişesi Mehmet Akif'in Safahat'ında da yer buldu: "Al okut Avrupa tahsili desinler gönder / Servetinden bölerek namütenahi para ver / Sonra bir bak ki: Meğer karga imiş beslediğin / (...) Sade bir fuhuşumuz eksikti evet Ruslardan... / Onu ikmal ediverdik mi bizimdir meydan / Kızımın iffeti batmakta rezilin gözüne..."
  Mehmet Akif'e hiç yakıştıramadım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş