Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Akıncı Ocağı Nasıl Yok Oldu? Kaziklli voyvoda Akıncı Ocağının Sönüşünün Hazin Öyküsü


  Akıncı Ocağının Sönüşünün Hazin Öyküsü


  Akıncı ocağı nasıl yokoldu Osmanlı akıncılarının özellikleri nelerdir Akıncı ocağının yokolmasına kimler sebep oldu Kazıklı Voyvoda kimdir

  Akıncıların yok olmasında Kazıklı Voyvoda’nın katkısı nedir Akıncılar hangi tarihte ne zaman en son sefere çıktılar.

  XVI. asır sonlarında Türkler’in “Eflâk” dedikleri Güney Romanya’nın voyvodası Mihai devlete isyân etti.

  Sadrazam Sinan Paşa 100.000 kişilik bir orduyla Romanya’ya girdi. Türk ordusu karşısında ezilmek istemeyen Mihai Türkler ilerledikçe geri çekiliyordu.

  Sinan Paşa Romen isyanını bastırdığını sanarak geri dönmeye başladı. Satırcı Mehmed Paşa’yı sadece 2.000 askerle Bükreş’te bırakmıştı. Sadrâzam’ın bütün harekâtını casusları aracılığıyla günü gününe hattâ saati saatine haber alan âsi voyvoda Mihai Sinan Paşa Targovişte şehrinden ayrılır ayrılmaz Eflâk’a girdi. Türk ordusunu icabında kaçabilmek için 24 saatlik mesafeden takip ediyordu. 19 Ekim 1595 günü Mihai Targovişte’ye girdi. Şehri savunan 3.500 Türk’ten Ali Paşa Koçu Bey ve diğer yüksek rütbeli subaylar hafif ateşte çevrile çevrile kızartıldıktan sonra Mihai ve maiyeti tarafından büyük bir iştiha ile yenildiler. Diğer Türkler kazığa oturtuldu.


  Kaziklli voyvoda Akıncı Ocağının Sönüşünün Hazin Öyküsü

  Kazıklı Voyvoda Bu suretle Kazıklı Voyvoda’dan bir buçuk yüzyıl sonra Romenler’in barbarlıkta bir nebze geriye gitmedikleri anlaşıldı. Esasen hepsi vahşî olan Balkan kavimciliklerini bu gibi alışkanlıklarından alıkoyan Türk idaresiydi. Hortlak ve vampir hikâyelerinin bütün dünyaya Romanya’dan yayılması bir tesadüf değildir. Bu facia olurken Sinan Paşa Tuna’nın kuzey kıyısına erişmiş Yerköyü kalesine gelmişti. Yerköyü’nün karşısında Tuna’nın öbür kıyısındaki Ruscuk’a geçecekti. Önce kendisi ve maiyeti Tuna’yı geçerek Ruscuk’a erişti. Ordunun ve Matlıkların geçmesi 3 gün 3 gece sürecekti. Ordunun ardını korumakla görevli akıncı sınıfı en son köprüyü geçecek onlar da geçinceprü atılacaktı. Türk askeri bilhassa akıncılar büyük ölçüde ganimet almışlardı. İktidarını her zaman için servetine borçlu olan Sinan Paşa bu ganimetten beşte bir devlet payı bilhassa serdâr payını kaçırmamak için köprü başlarına tahsildarlar koydu.


  Savaş alanında bulunan bir ordudan ganimet payının o zamana kadar bu şekilde toplandığı görülmüş bir şey değildi; Sinan Paşa’nın buluşuydu. Tahsildarlarprüden geçen her askerin eşyasını yoklayıp hazine ve serdâr payını aldıktan sonra salıverivorlardı. Âsi voyvoda Mihai’nin 70.000 kişiyle gittikçe yaklaştığı biliniyordu. akincilar 300x211 Akıncı Ocağının Sönüşünün Hazin Öyküsü Akıncılar Bu durumda ordunun Tuna’nın iki yakasında ikiye ayrılmasının çok tehlikeli olduğu birkaç defa Sinan Paşa’ya hatırlatıldı. Ancak ihtiyar Sadrâzam bu sözlere kulak asmadı. Mihai Türk ordusu geçinceye kadar harekete başlamadı. Akıncılar hariç bütün ordu geçince top ateşi açtırdı. Akıncıların can vermeden silâhlarını teslim etmemelerinin ocaklarının geleneği olduğunu bilen Voyvoda yüzlerce metrelik köprü üzerinden akıncıları Tuna’ya dökmek istiyordu. Düşman toplarının sesleri duyulunca Sinan Paşa ganimet toplamaktan vazgeçtiğini bildirdi. Ancak bu emir çok geç verilmişti. Birkaç isabet alan tahta köprü çöktü. Binlerce akıncı sonbahar coşkunluğuyla kaynayan “kanlı Tuna deryâsının” dalgalarına gömüldü. Henüz geçemeyen birkaç bin akıncı da düşman kılıçları altında can verdi.  “Bu suretle akıncı tâifesinin ekseri karşı yakada bulunmakla hîç ferd halâs olmayıp ol zamânda akıncı kökü kesilip münkariz oldu. Ve bir mertebe musibet ve hasâret oldu ki bir asrda nazîri vâki’ ve bir târîhde böyle inhizâm şâyî’ olmamışdı.” Bu suretle XVI. asrın son yıllarında Türk akıncı ocağı bir daha altından kalkamayacağı bir darbe yedi. XVII. Asırda akıncılık geçen iki yüzyıldaki bütün önemini kaybetmişti. Bu faciada büyük sorumluluk Sinan Paşa’dadır. Eğer ihanetlerine rahmet okutan bu son mârifetinden fazla bir üzüntü göstermeyen Paşa’nın tek endişesiprü faciasının iktidardan düşmesine sebep verip vermeyeceği problemiydi. Ordu “Yapdığın rezâleti gör!” diye Sadrâzam’ın aleyhinde gösteri yaptıysa da seksenlik ihtiyar buna da aldırmadı. Subaylar Sadrâzam’dan izin almaya lüzum bile duymadan birlikleriyle kışlamak üzere şuraya buraya dağıldılar. 8 Kasım 1595′te Sinan Paşa Rusçuk’tan ayrıldı. Ruscuk-İstanbul yolunda tek düşüncesi sebep olduğu yıkımları ne şekilde açıklayacağı iktidarda nasıl kalabileceği ve muhaliflerini nasıl korkutacağı veya satın alacağı idi. Ancak daha İstanbul’a varmadan yolda azledildi. akincibeyi 300x202 Akıncı Ocağının Sönüşünün Hazin ÖyküsüSebep olduğu faciaların onda biri kadar suç işleyen paşaların hayatlarını koruyamadıkları XVI. yüzyılda Sinan Paşa Malkara’daki ünlü mâlikânesine çekildi. Tek endişesi beşinci defa nasıl sadrâzam olabileceği düşüncesiydi. Bu inanılmaz iş de oldu. Sinan Paşa’nın halefi çok değerli bir adam olan Lala Mehmed Paşa ancak dokuz günlük bir sadrazamlıktan sonra öldü. Sinan Paşa gene sadâret makamına çağırıldı. 4 ay 5 gün sonra bu görevde iken seksen küsur yaşında öldü ve bu şekilde uzun siyasî hayatını kapattı. Yılmaz Öztuna – Cumhuriyet Dönemi Öncesinde Türkler İstanbul Temmuz 2006 s. 118-120


  Kaynak Linki: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Türkleri kazıktan geçirip yemiş iğrenç herif.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş